Domů     Zajímavosti
Cena časopisu 21. STOLETÍ má prvního adresáta!
21.stoleti 19.6.2007

Prestižní ocenění měsíčníku 21. STOLETÍ pro nejlepšího mladého vědce do 35 let v hodnotě 100 000 Kč našla svého adresáta. Měsíčník 21. STOLETÍ, nejčtenější časopis ve svém segmentu, podporuje mladé vědce a jejich výzkum. Tím pomáhá zkvalitnit životy nás všech. Tato prestižní cena bude udělována každoročně.Prestižní ocenění měsíčníku 21. STOLETÍ pro nejlepšího mladého vědce do 35 let v hodnotě 100 000 Kč našla svého adresáta. Měsíčník 21. STOLETÍ, nejčtenější časopis ve svém segmentu, podporuje mladé vědce a jejich výzkum. Tím pomáhá zkvalitnit životy nás všech. Tato prestižní cena bude udělována každoročně.

Stalo se již tradicí, že Akademie věd ČR vždy v květnu předává vybraným mladých vědcům Prémii Otto Wichterleho. Letos 21. května tak přibylo dalších 20 nadějných badatelů.
Novinkou byla v tomto roce Cena časopisu 21. STOLETÍ pro nejlepšího mladého vědce do 35 let. V reprezentačních prostorách Akademie věd v pražské Bubenči, v přítomnosti předsedy AV ČR, prof. RNDr. Václava Pačese, DrSc., ředitelů mnoha ústavů AV ČR a dalších významných osobností, předal mediální ředitel RF HOBBY Mgr. Zdeněk Jůzek šek na 100 000 Kč mladému vědci Pavlu Blažkovi, BA,DEA, Dr. Phil. z Filosofického ústavu AV ČR.
 
Kdo je vítěz?
Prvním nositelem Ceny časopisu 21. STOLETÍ se stal Pavel Blažek, BA, DEA, Dr. Phil.  (nar. 1974).
Pavel Blažek se zabývá dějinami morální a sociální filozofie a teologie na středověkých univerzitách; jeho hlavní badatelský zájem se zaměřuje zejména na problematiku manželství a rodiny ve středověké univerzitní filozofii a teologii. Připravuje kritická vydání dosud nepublikovaných středověkých filozofických textů.
Vystudoval bakalářský obor International historical studies na University College London (UCL) v Londýně, který v roce 1996 ukončil s titulem Bachelor of Arts (B.A. hons.). Poté se věnoval jednoročnímu magisterskému studiu na Université Catholique de Louvain v belgické Louvain-la-Neuve, kde získal diplom Diplôme d’études approfondies en médiévistique (D.E.A.). Absolvoval doktorandské studium v oboru Mittelalterliche Geschichte na Friedrich-Schiller-Universität v německé Jeně, kde mu byl přiznán titul Dr. Phil.
Od roku 1997 je zaměstnán ve Filosofickém ústavu AV ČR.

Letos se dožíváte Kristových let. Jaké povolání vás lákalo, když jste byl dítětem?
Původně jsem chtěl být spisovatelem, ale potom mě stále více začaly zajímat právě dějiny, tak jsem se rozhodl pro studium historie v Londýně. Tam mě zaujala práce jednoho profesora, který se zabýval středověkými dějinami a v souvislosti s tím tehdejším manželstvím a rodinou. 

Čím se zabýváte dnes?
Od roku 1997 pracuji ve Filozofickém ústavu Akademie věd. Hlavním předmětem mého bádání je otázka manželství a rodiny ve středověké filozofii. Toto téma mě obzvlášť zajímá, protože sám mám početnou rodinu.
Zkoumám, co se o rodině psalo v tehdejších filozofických textech. Oproti dnešnímu pojetí, které klade velký důraz na rovnost partnerů, tenkrát byla koncepce spíše hierarchická. Manželství se popisuje jako přátelství, nicméně bylo pojímáno tak, že manželé si měli pomáhat, aby vzájemnou pomocí zvládli obtíže každodenního života.

Když tehdejší dobu srovnáte s aktuálním životem, v čem se nejvíce liší?
Rodina ve středověku měla velmi silnou ekonomickou funkci, kterou dnes namnoze ztratila.

Jste rovněž vědeckým sekretářem Mezinárodní společnosti pro středověkou teologii.
Právě teď v květnu jsme měli zasedání ve Frankfurtu nad Mohanem. Společnost vznikla v roce 2000. Na rok 2009 či 2010 chystá ve spolupráci s naší Akademií věd v Praze mezinárodní konferenci o tom, jak byla čtena a vykládána bible.

Zbývá vám čas ještě na nějaké záliby?
Vedle vědy je u mne hlavní spokojená rodina. Manželka Ilona vystudovala psychologii, teď se věnuje dětem. Nejstarší syn z našich pěti dětí už čte 21. STOLETÍ Junior. Jinak mě baví zpěv – jsem členem chrámového sboru v Praze- Kobylisích.

Jak podle osobních zkušeností hodnotíte postavení mladých vědců u nás?
Na Akademii věd jsem nastoupil před deseti roky. Od té doby se vše výrazně zlepšilo, a to i v obecném vnímání vědy. Vzpomínám si, že když jsem začínal, někteří bývalí spolužáci a kamarádi se na mne dívali s určitým despektem, že být vědeckým pracovníkem příliš neznamená. Myslím, že dnes se ten obraz výrazně mění k lepšímu.

Předseda Akademie věd ČR
prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc.:
Mladých si vážíme!

Já jsem velmi rád, že se Akademie rozhodla udílet Ceny Otto Wichterleho. Letos je to již pošesté a vždy to jsou ceny, které se dostávají do správných rukou schopných mladých vědců. My těmto svým spolupracovníkům říkáme, že si jich vážíme a chceme aby pro Akademii a českou vědu něco dál dělali. O to více vítáme, že se k naší snaze výrazně připojuje i známé vydavatelství RF HOBBY, s jehož časopisem 21. STOLETÍ má Akademie výbornou spolupráci.

Linda Wichterlová:
Manžel by měl radost
Prémie nese jméno světoznámého vědce Otto Wichterleho (1913–1998). Proslavil ho zejména vynález silonu a měkkých kontaktních čoček. Vedle toho si připsal dalších 150 patentů. Více než 60 let s ním prožívala úspěchy a hlavně ústrky ze strany mocných manželka Linda. Nechyběla ani jako čestný host při předávání ocenění. 21. STOLETÍ řekla: „Vím, že kdyby tady byl Otto, který mladým moc fandil, měl by velkou radost!“

Související články
Má prazvláštní původ, přesto to dotáhla až k pověsti legendy. Nakolik je oprávněná, začala věda ale zjišťovat až dost pozdě. Vorvani, jediný zdroj ambry, byli tou dobou už na vyhubení. Výzkum nepomohl jen jim. Ukázalo se, že ambra má vlastnosti, které překonávají pouhé využití do parfémů. Ambra je sice surovina jednoznačně exotická, přesto k ní vede zajímavá, […]
Světelný zábavní park Winter Wonderland znovu otevřel. Na 30 000 m² přináší více než 200 nových zářivých instalací inspirovaných pohádkovými a fantasy příběhy. V ceně vstupenky jsou zároveň neomezené jízdy na desítkách zábavných a adrenalinových atrakcí. Zvídavé děti čeká v parku naučná stezka o přírodě a o původu nejznámějších pohádek. Yvetta Blanarovičová, Lejla Abbasová, Lucie Benešová, Ivana Korolová […]
„Co si myslíte o našem úžasném firemním večírku?“ Asi by vám dalo trochu přemáhání říci, že večírek byl příšerný. Váš skór na tomto pomyslném dotazníku spokojenosti s večírkem by byl totiž ovlivněn nevhodně formulovanou otázkou. Sugestivní otázky jsou jedním z problémů v dotaznících, kterých se chtějí jejich tvůrci vyvarovat. Když se jim to nepovede, může to vypadat třeba […]
Největší český výrobce letadel, společnost AERO Vodochody AEROSPACE, pojmenovala svůj nejmodernější cvičný letoun L-39 Skyfox. Název odkazuje na dlouholetou tradici úspěšných československých letounů, jako byly L-29 Delfín nebo L-39 Albatros, a zároveň vystihuje jedinečné vlastnosti nového cvičného stroje. Aero letoun L-39 Skyfox produkuje v sériové výrobě a letos navíc slaví 105. výročí od založení. Za tu […]
Značka Kia vyvinula jako první na světě automobilové příslušenství vyrobené za použití plastů vytěžených organizací The Ocean Cleanup z Velké tichomořské odpadkové skvrny (GPGP). poskytovatele řešení trvale udržitelné mobility. Jedním z nejdůležitějších výstupů dosavadní spolupráce je rohož do zavazadelníku z plastů vytěžených z oceánu, kterou Kia v limitované edici uvede ve zcela novém modelu Kia EV3. Exkluzivní […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz