Pro 21. STOLETÍ exkluzivně! Kometu nazvanou McNaught C/2006 P1 objevili astronomové teprve v polovině loňského roku. V půlce letošního ledna už ale na obloze rozehrávala nádherné světelné divadlo, viditelné i pouhým okem.
Třináctého ledna 2007 prolétala kometa přísluním (bod oběžné dráhy, kdy je nebeské těleso nejblíže ke Slunci) ve vzdálenosti pouhých 25 milionů kilometrů (0,17 AU) , tedy v přibližně poloviční vzdálenosti, než obíhá planeta Merkur. Podmínky pro pozorování z našeho území sice nebyly v té době zcela ideální, její průlet přesto mnozí sledovali, dokonce i ve dne.
Kolem 20 ledna se kometa přesunula na jižní oblohu, kde zářila v plné kráse, jak je vidět na snímku Jana Šafáře, zaslaný 21. STOLETÍ přímo z Austrálie. Ukazuje kometu s rozcuchaným ohonem, soupeřící svým jasem s milióny světel australského Sydney.
Paradoxem je, že původcem tohoto nebeského divadla, schopného konkurovat zářícímu velkoměstu, je špinavá hrouda černých kamenů a prachu, poslepovaných k sobě zmrzlými plyny a ledem, která odráží méně slunečního světla než asfalt. Její průměr je asi 50 kilometrů.
Z tohoto kometárního jádra se díky přiblížení ke Slunci a silnému zahřátí uvolňují plyny a prach. Ty pak vytvářejí tzv. komu (kulová obálka kolem jádra) a ohon (plyn a prachové částice směřující od Slunce), někdy je též označovaný jako chvost nebo ocas, tedy zářící kometu.