Domů     Objevy
Překvapení: Nejstarší písmo Ameriky je staré 3000 let!
21.stoleti 19.2.2007

Písmo je jedním ze znaků lidské kultury. Civilizace bez písma, jako by snad ani nebyla. Vědcům se nyní podařilo upřesnit dobu vzniku nejstaršího písma na americkém kontinentě. Je překvapivě staré 3000 let.Písmo je jedním ze znaků lidské kultury. Civilizace bez písma, jako by snad ani nebyla. Vědcům se nyní podařilo upřesnit dobu vzniku nejstaršího písma na americkém kontinentě. Je překvapivě staré 3000 let.

Ve chvíli, kdy lidem nestačilo ústní podání, museli řešit problém, jak informace zachovat pro budoucnost. Nejlepším způsobem se jevilo vyrytí jakýchsi symbolů do dřeva nebo do kamenných, hliněných či jiných destiček. Například v čínské kultuře se ryly symboly do želvích krunýřů již před 8 500 lety a znaky na nich připomínají lidské oči. Sumerské piktogramy na hliněných destičkách jsou staré 5 400 let.

Potomci jaguára
Ani americké kultury se postupem času bez písma neobešly. Vědci byli dlouho přesvědčeni, že tamější nejstarší písmo pochází z doby před 2 500 lety. Tak starý byl popsaný pečetní válec, který byl objeven v Mexiku. Nyní se však zdá, že nejstarší písmo na americkém kontinentu bude mít přece jen trochu delší historii.
Okolo roku 1 600 před naším letopočtem se na území dnešního Mexika objevila kultura Olméků. Občas se lze setkat s jejich pojmenováním „jaguáří lidé“, protože podle archeologických nálezů hrál jaguár v jejich kultuře významnou úlohu. Byl častokrát zobrazován při kopulaci se ženou, takže je více než pravděpodobné, že sami Olmékové se považovali za potomky této kočkovité šelmy.

Proč vyrábět papír?
Olmécká civilizace dosáhla vysokého stupně rozvoje. Nositelé olmécké kultury žili ve vyspělých městech, dokázali stavět pyramidy a byli i schopnými  obchodníky. Byli i vynikajícími sochaři, vynalezli gumový míč, se kterým hráli kolektivní hry, a uměli dokonce vyrobit i papír. To vše je vědecky doloženo.
Proč však vyrábět papír, když by neexistovalo písmo, kterým by se na něj něco zaznamenávalo? Vědci proto předpokládali, že Olmékové zřejmě nějaké písmo znali a používali, důkaz však dlouho scházel.

Konečně důkaz!
Koncem minulého století, zhruba před osmi roky, byla v Mexiku nalezena zvláštní dvanáctikilogramová kamenná deska o rozměrech 26 x 31 centimetrů. Objevili ji vesničané při stavbě silnice na místě, kde kdysi bývalo posvátné místo Olméků. Mexičtí archeologové jí však nevěnovali zvláštní pozornost, a uložili ji do depozitáře.
Opravdu důkladná analýza kamenné desky proběhla až v loňském roce. A výsledek byl pro vědce ohromující! Konečně se našel dlouho hledaný důkaz, že Olmékové měli skutečně vlastní písmo.

Podaří se písmo rozluštit?
Podle odborných analýz navíc deska pochází z doby před třemi tisíci lety, a  Olmékům tudíž nyní patří americké prvenství, byli prokazatelně nejstarší kulturou kontinentu s vlastním písmem. „Setkali jsme se s nejranějším nesporným důkazem písma v oblasti Nového světa,“ řekl k novému objevu americký antropolog Stephen Houston z Brownovy univerzity v Providence.
Na desce bylo nalezeno 28 grafických symbolů, uspořádaných do jednotlivých horizontálních  řádků. Některé symboly se opakují i vícekrát. Připomínají například kukuřičný klas, ryby nebo včely…
Jazyk Olméků není znám, takže luštění záznamu z hluboké historie bude pro odborníky více než obtížné.

Nejstarší písmo na našem území
pochází z doby, kdy naši oblast ještě obývali Keltové. Ti sice nevymysleli vlastní písemný systém, ale písmo přejímali. V keltském oppidu (hradiště nebo opevněné město) ve Stradonicích na kopci nad pravým břehem Berounky
byly nalezeny destičky s písmem, které pocházejí pravděpodobně z přelomu 2. a 1. století před naším letopočtem. Rovněž na keltských mincích lze nalézt písmo, a to dokonce latinské.

Související články
Objevy Příroda 30.6.2025
Vypadají jako medúzy, ale jsou úplně něco jiného. Jsou nejstarším známým pokusem o vývoj živočichů na naší planetě. Slovo primitivní se na ně ale nějak nehodí. Mají tak podivuhodné schopnosti, že by jim mohli závidět nejen mnohem pokročilejší živočichové, ale i autoři sci-fi. Jsou to pouhé dva roky, kdy věda definitivně potvrdila, co jsou žebernatky […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Objevy Vesmír 25.6.2025
Na observatoři vysoko v chilských Andách odstartoval desetiletý projekt, který promění naše vnímání vesmíru. Nový teleskop s největší digitální kamerou na světě zveřejnil první snímky a ukázal, co všechno nás čeká. Na vrcholu Cerro Pachón v Chile se 23. června 2025 otevřely dveře do nového věku astronomie. Dalekohled Vera C. Rubinové za 810 milionů dolarů, vybavený […]
Objevy Příroda 19.6.2025
Česká republika se může pochlubit unikátní kryobankou rostlin, která již více než 20 let hraje klíčovou roli v ochraně genetické rozmanitosti ohrožených, vzácných, krajových či hospodářsky významných plodin. Rostlinné poklady naší země jsou v tomto specializovaném zařízení uchovávány pro další generace v kapalném dusíku při teplotách -196 °C. Českou kryobanku spravuje CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského […]
Objevy Technika 16.6.2025
Počítačoví vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT) a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT) se v mezinárodním žebříčku CSRankings umístili mezi nejlepšími evropskými pracovišti v oborech informatiky a robotiky. Největšího úspěchu dosáhli v oblasti počítačového vidění (Computer Vision), kde se v hodnocení za období 2020–2025 umístili na 6. místě v Evropě, a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz