Domů     Příroda
10 největších květů světa
21.stoleti 19.1.2007

Velké květy vždy přitahovaly pozornost člověka. Snažil se je sbírat v přírodě, posléze i pěstovat a šlechtit do ještě větších, barevnějších a krásnějších podob. Nicméně ty úplně největší krásou ani vůní zrovna neoplývají.Velké květy vždy přitahovaly pozornost člověka. Snažil se je sbírat v přírodě, posléze i pěstovat a šlechtit do ještě větších, barevnějších a krásnějších podob. Nicméně ty úplně největší krásou ani vůní zrovna neoplývají.

Kvetoucí rostliny jsou nepřekonatelnými mistry ve vábení pro ně nezbytných opylovačů. Svádějí hmyz i ptáky vůní (některé tedy spíš odporným zápachem), barvami i nepřehlédnutelnou velikostí. Často své květy skládají do obřích květenství a soukvětí která mohou dosahovat délky i několika metrů. Dnešní  výběr 21. STOLETÍ se však soustředil pouze na jednoduché květy.

1. Rafflesia Arnoldii
Velikost květu: až 130 cm v průměru
Výskyt: Deštné pralesy Bornea a Sumatry

Světový rekord ve velikosti jednoduchých květů drží opravdu zvláštní rostlina. Nemá žádný stonek, kořeny ani listy a veškeré živiny si bere od svého nedobrovolného hostitele, tonkinské révy. Obří květ, vážící přes 10 kg slouží k přesvědčení much k nakladení vajíček, a proto odporně páchne po tlejícím mase. Většina raflézií (zatím je známo 19 druhů) patří k ohroženým druhům.

2. Paphiopedilum sanderianum
Velikost květu: téměř 1 m dlouhé korunní plátky
Výskyt: Deštné pralesy jihovýchodní Asie

Ačkoli se květy této orchideje nemusejí zdát nijak mohutné, její dlouhé korunní plátky jí mezi orchidejemi zaručují rekord ve velikosti květů. V přírodě se jedná,  stejně jako u většiny ostatních orchidejí, o ohrožený druh, je však vcelku oblíbeným předmětem zájmu zkušených pěstitelů.

3. Rafflesia kerii
Velikost květu: až 90 cm v průměru
Výskyt: deštné pralesy jihovýchodní Asie

Stejně jako její větší příbuzná Rafflesia Arnoldii je i Rafflesia kerri parazitickou rostlinou s obrovským zapáchajícím květem, postrádající jakékoli zevní vegetativní orgány. Její sytě červený květ má podle domorodců léčivé účinky.

4. Raflesia canthleyi
Velikost květu: až 80 cm v průměru
Výskyt: deštné pralesy jihovýchodní Asie
Od svých větších příbuzných je snadno k rozeznání díky své vydařené „neštovicové“ kresbě. V kombinaci s červenou barvou je tak zcela k nerozeznání od masa plného (pro mouchy) lákavých puchýřů a vřídků. Po dokonalém zmatení autentickým aromatem kladou mouchy svá vajíčka dovnitř květů jako smyslů zbavené. Jejich larvy pak důsledně vykonávají funkci pracovitých opylovačů.

5. Raflesia speciosa
Velikost květu: až 60 cm v průměru
Výskyt: deštné pralesy jihovýchodní Asie

Jedná se o jednu z nejvzácnějších z raflézií, proto se také stala symbolem Sibalomského přírodního parku na Filipínách. Stejně jako její příbuzné vykvétá jen na několik dní až týdnů v roce. Vývoj květu však trvá až 10 měsíců, a pokud v době jeho otevření převládá deštivé počasí, snadno podléhá rozkladu. 90 % z květů se nedožije možnosti opylení.

6. Ocún jesenní (Colchicum autumnale)
Velikost květu: délka až 50 cm
Výskyt: Evropa

Trvalá bylina vykvétá na podzim z hlízky ukryté zhruba 15 cm pod zemí. Listy dorůstají až na jaře. Všechny části rostliny jsou prudce jedovaté. Její alkaloid kolchicin se však v čisté podobě využívá pro léčbu revmatických onemocnění. Fialový květ je díky dlouhé trubce zasahujícímu až k podzemní cibulce považován za nejdelší ze všech evropských rostlinných druhů.

7. Viktorie královská (Victoria amazonica)
Velikost květu: až 40 cm v průměru
Výskyt: deštné pralesy Jižní Ameriky

Jedná se o největší leknínovitou rostlinu na světě, její listy mohou dosahovat až 3 m v průměru a díky kolmo vztyčeným deseticentimetrovým okrajům zůstává jejich povrch chráněn před vodou. Její velké listy unesou i dítě, jak dokládala fotografie ze starého průvodce pražskou botanickou zahradou. Lodyhy jsou dlouhé až 7 m.
Krátce po rozevření je květ bílý, do dvou dnů se však zbarví do růžova a třetí den zpravidla odkvétá. Zajímavé je, že ji v roce 1801 v povodí Amazonky objevil Čech, rodák ze severočeské Chřibské, Tadeáš Haenke.

8. Hylocereus megalanthus
Velikost květu: téměř 40 cm v průměru
Výskyt: Severní oblasti Jižní Ameriky

Kaktus s největšími květy se kupodivu nepěstuje pro okrasné účely, ale hlavně pro jeho výživné, ananasu podobné, ostnaté (žluté nebo někdy červené) plody. Konzumují se zejména jako čerstvé ovoce (bílá dužina mírně štiplavé příchuti s jedlými černými semeny). Jedná se o teplomilnou rychle rostoucí mohutnou rostlinu.

9. Hylocereus escuintlensis
Velikost květu: až 35 cm v průměru
Výskyt: Guatemala

Stejně jako Hylocereus megalanthus se jedná o rychle rostoucí mohutný kaktus, který navzdory své příslušnosti k sukulentním druhům vyžaduje poměrně značný přísun vláhy a úrodnou půdu. Nemá však valné hospodářské využití a pro jeho velké květy se pěstuje jen jako okrasná rostlina.

10. Nymphaea gigantea
Velikost květu: téměř 35 cm v průměru
Výskyt: Austrálie

Největší pravý leknín má fialovou barvu květů, která z něj činí jeden z nejatraktivnějších vodních druhů okrasných rostliny. Vzhledem k náročnosti na prostor a podmínky růstu jej však pěstují jen botanické zahrady. U nás je k vidění například v liberecké botanické zahradě.

Předchozí článek
Další článek
Související články
Sběratel kostí je detektivní román Jeferyho Deavera, ve němž ochrnutý kriminalista Lincoln Rhyme vypomáhá s případem vraha, který je fascinován kostmi svých obětí, jež sbírá. Obdobně si počíná i housenka můry rodu Hyposmocoma, která žije na Havaji. Ta si vytváří pouzdro z odhozených částí těla pavouka, v jehož blízkosti přebývá, a zbytků jeho kořisti. Proč […]
Carl Sagan nazval naši planetu, zachycenou z opačného konce sluneční soustavy, „bledě modrou tečkou“. Astronautovi Jamesu Irwinovi připomínala „vánoční ozdobu zavěšenou v temnotě vesmíru“ a Neilovi Armstrongovi zase „malý hrášek“, který dokázal z povrchu Měsíce zakrýt palcem… I když z vesmíru se Země jeví jako fascinující místo, pravé divy se odehrávají teprve pod pokličkou. Obaluje Zemi jako […]
Objevy Příroda 28.4.2025
Docent Ing. Roman Pavela, Ph.D. z CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v.v.i.) obdržel prestižní ocenění od kalifornské společností ScholarGPS, která ho již loni zařadila do mezinárodního seznamu vysoce hodnocených vědců. Hodnocení ScholarGPS jsou založena na celoživotní nebo předchozí pětileté aktivitě dané osobnosti, s přihlédnutím ke kvalitě publikací a citacím (bez autocitací). Roman Pavela, který […]
Nálezy krápníků, jež vznikají srážením minerálů z kapající vody, v jeskyních hluboko pod Arabským poloostrovem dávají tušit, že toto nehostinné místo mohlo být v dávné minulosti zeleným rájem oplývajícím bujnou vegetací, řekami a jezery a mohlo fungovat jako křižovatka mezi Afrikou a Asii. Arabská poušť, která pokrývá téměř celý Arabský poloostrov, je se svojí rozlohou […]
Příroda 24.4.2025
Země se rozechvěje. Ne z otřesů, ale z bilionů drobných nožek, které si prorazí cestu na povrch. Po sedmnácti letech ticha se do východní části Spojených států vrátí jedna z největších generací periodických cikád – Brood XIV. Tento přírodní fenomén přinese nezapomenutelný orchestr života, který nadchne vědce, fotografy i milovníky přírody.   Cikády Brood XIV […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz