Nejvíce surfují Izraelci
Ačkoliv je pro mnoho z nás internet nepostradatelným pomocníkem, v globálním měřítku ho využívá jen pouhých 14 procent veškerého obyvatelstva. Znamená to, že možnost surfování na virtuální síti má dnes téměř 700 milionů lidí. Nejvíce se internet využívá v USA, kde s ním nějakým způsobem pracuje 152 milionů lidí. V Evropě vedou naši západní sousedé z Německa, kde počet uživatelů internetu překročil 30 milionů. V České republice má možnost pracovat s internetem 3,6 milionu lidí.
Nejvíce času surfováním však nestráví ani Američané, ani Japonci, nýbrž Izraelci. Průměrný Izraelec stráví na webových stránkách téměř 58 hodin měsíčně, tedy asi dvě hodiny denně. Mezi navštěvovanými stránkami je nejpopulárnější www.msn.com společnosti Microsoft, následuje Google a Yahoo.
Počet uživatelů internetu v milionech
1. USA 152
2. Čína 72
3. Japonsko 52
4. SR Německo 32
5. Velká Británie 30
6. Jižní Korea 25
7. Francie 24
8. Kanada 19
9. Itálie 17
10. Indie 17
Nová možnost stahování her
Na český reklamní trh vstoupil nový typ reklamy spojený s internetovým podcastovým vysíláním. Hodlá zacílit na skupinu mladých lidí od 12 do 34 let. Podcast, neboli odkaz na zvukový záznam umístěný na internetu, umožňuje v moderní marketingové komunikaci spojit vlastnosti rádia s výhodami tištěných médií. Tento nový druh marketingové komunikace nabízí na adrese http://www.hrej.cz i internetový portál www.seznam.cz. Podcastové vysílání na serveru Hrej.cz tvoří především záznamy diskusí, které si mohou uživatelé stáhnout do počítače nebo MP3 přehrávače a kdykoliv poslechnout. Nejčastějším tématem diskusí bývají nové hry dostupné na serveru, či návody a recenze k novinkám v oblasti her pro konzoly a PC. Návštěvníci stránek Českého rozhlasu (www.cro.cz) tuto technologii již znají a vědí, že si zde mohou stáhnout zajímavé pořady, které jim ve vysílání utekly.
Zůstane internet oázou svobody?
Internet bývá sice považován za nejsvobodnější médium, ale ani jemu se cenzurní zásahy nevyhnou, zvláště v zemích, kde vládne totalitní režim. V souvislosti s tímto fenoménem zahájila organizace Amnesty International (AI) celosvětovou kampaň proti internetové cenzuře. AI se nezaměřila jen na kritiku států, ale i společností, které webovou síť spravují. Koneckonců, ještě stále máme v živé paměti kontroverzní zásahy firmy Google na čínském internetu, které byly provedeny na přání tamější komunistické vlády.
AI ve svém prohlášení však kritizuje nejen Čínu, ale i Írán, Vietnam, Tunisko nebo Izrael. Rovněž poukazuje na nový druh vězňů svědomí, tzv. kybernetických disidentů. AI tvrdí, že na mnoha místech světa jsou likvidovány internetové kavárny, sledovány chatovací místnosti, zabavovány počítače a rušeny internetové deníky – blogy.
Jak jsou na tom děti s prospěchem?
Možná to leckterý rodič zná, jeho potomek mu tvrdí, jak ve škole v pohodě prospívá a pak na třídní schůzce přijde šok. Rodiče z karlovarského kraje však budou v blízké budoucnosti tohoto nervového náporu ušetřeni. Prospěch svých ratolestí totiž budou moci sledovat přímo na internetu.
Krajský úřad totiž chystá zřízení školského portálu, kde si bude možné ověřit, jak je na tom který student střední školy s prospěchem či s docházkou. Projekt, který stojí dva miliony korun plus pulmilonové roční náklady na provoz portálu, je zatím v testovací fázi. Naostro by měl být spuštěn od září příštího roku.
Skončí formát JPEG?
Populární „jépégéčko“, které je využíváno ke komprimaci obrazových dat, má pomalu na mále. Společně s operačním systémem Windows Vista se objeví zbrusu nový formát Windows Media Photo. A měl by být podstatně kvalitnější než JPEG.
Podle zástupců firmy Microsoft WMP při kompresy 24:1 dokáže zachovat mnohem více detailů než JPEG. Při fotografování pak dokáže do stejného prostoru uložit až dvakrát více údajů. WMPhoto však nebude nedostupný jen pro uživatele se systémem Windows Vista. Budou ho moci využívat i každý, kdo má ve svém počítači nainstalované Windows XP.
Zdá se však, že Microsoft nějakým záhadným způsobem „zapomněl“ na licenční plán formátu WMPhoto. Někteří experti z oboru proto varují, že dříve, než se nový formát rozšíří, může být zlou licenční politikou zlikvidován.