Dva a půl kilometru pod hladinou Středozemního moře nedaleko francouzského Toulonu byl zahájen provoz teleskopu, kterým budou astronomové schopni nahlédnout ještě hlouběji do vesmíru.
Zdánlivě paradoxní umístění přístroje hluboko pod hladinu Středozemního moře má své opodstatnění. Jedná se o zařízení, které bude detekovat částice neutrina přicházející z kosmu. Ty téměř nereagují s jinými částicemi, takže dokáží prostoupit planetou stejně snadno, jako světlo skrz sklo. Vrstva mořské vody tak bude vlastně suplovat tradiční čočku teleskopu a bude spolehlivě odstiňovat sluneční světlo nad hladinou. Krátce po spuštění již bylo zaznamenáno několik záblesků, signalizujících průchod částic okolním prostředím.
Mezinárodní projekt Antares tak díky devíti stovkám teleskopů, rozmístěných pod hladinou, nahlédne do středu naší galaxie. Právě ten astronomy velice zajímá, protože je místem zatím nepříliš probádaných energetických dějů.
Na vývoji neutrinového teleskopu pracovalo 150 badatelů a techniků z dvaceti evropských laboratoří od Francie až po Rusko po dobu deseti let. Definitivně má být Antares dokončen roku 2007. Pak bude každá linie fotodetektorů spojena s pobřežní stanicí 40 kilometrů dlouhým elektrooptickým kabelem. Půjde o vůbec první podmořský neutrinový teleskop na severní polokouli.