Na naší obloze se opět objeví úkaz, který v minulosti býval spojován s nejrůznějšími katastrofami. Dnes je zatmění Slunce vnímáno spíše jako zajímavý nebeský jev a pro astronomy je každé zatmění Slunce svátkem.V minulosti zatmění Slunce symbolizovalo konec světa, zkázu a nemoce. Dnes už se na tento jev můžeme pozorovat s klidem. Ve středu 29. března kolem poledne se na našem území dočkáme částečného zatmění Slunce. Temný měsíční kotouč se objeví u pravého spodního kraje Slunce krátce po tři čtvrtě na dvanáct letního středoevropského času. Největší část bude zakryta kolem 12. hodiny a 50. minuty (zhruba 50 procent), celý úkaz skončí osm minut před druhou hodinou. Z některých oblastí naší planety bude zatmění Slunce viditelné jako úplné. Pás úplného zatmění začíná v Atlantiku, pokračuje Afrikou, Středozemním mořem, poté Tureckem, Kavkazem, Ruskem a skončí na hranicích Ruské federace a Mongolska. Právě v Turecku se mnoho lidí obává, že zatmění slunce způsobí zemětřesení a v některých městech už rostou stanová městečka. Nejdéle bude Slunce zakryté v oblasti u hranic Čadu a Libye, kde z oblohy zmizí na celé čtyři minuty a sedm sekund. Na setmělé obloze se v té době kromě jemné sluneční atmosféry objeví i nejnápadnější hvězdy a také některé planety.
Další informace o zatmění Slunce, o jeho průběhu, způsobech pozorování lze nalézt na speciálních www stránkách brněnské hvězdárny http://zatmeni.hvezdarna.cz. Za jasného počasí se bude zatmění všemi vhodnými dalekohledy pozorovat i přímo na Kraví hoře, Hvězdárna bude otevřena od 11.30 do 14 hodin. Současně bude na internetu probíhat přímý přenos z naší Elektronické rozhledny.
Na území Čech bylo poslední úplné zatmění Slunce pozorováno 12. května 1706. Dalšího se pak Pražané dočkají až 7. října 2135. Nejstarší písemné zprávy, které se o zatmění Slunce zmiňují pocházejí z roku 2137 před naším letopočtem. Tehdy se toto zvláštní divadlo odehrálo v Číně a stalo se osudným pro dvorního astrologa. (Některé prameny hovoří o dvou astrolozích jménem Si a Cho). Ten se totiž měl opít a poté zapomenout na tento jev upozornit panovníka a díky tomu nemohl být dán příkaz k tomu, aby lid zahájil zahánění saně, která podle tehdejších představ chtěla Slunce ukrást. I přesto, že Slunce se na obloze po chvíli objevilo zpět, nešťastný astrolog skončil na popravišti.