Domů     Medicína
Krok za krokem: Zázrak života
21.stoleti 17.3.2006

Vývoj lidského plodu v matčině lůně trvá 280 dní neboli 40 týdnů, t.j deset lunárních měsíců nebo přibližně devět měsíců kalendářních.Vývoj lidského plodu v matčině lůně trvá 280 dní neboli 40 týdnů, t.j deset lunárních měsíců nebo přibližně devět měsíců kalendářních.

Odborníci popisují vývoj lidského plodu po týdnech nebo lunárních měsících (28 dní). Laik spíše počítá v měsících kalendářních. Těhotenství začíná oplodněním ženské pohlavní buňky, vajíčka ve vejcovodu, mužskou pohlavní buňkou, spermií. Lze ho rozdělit do tří základních částí: 
· V první fázi postupuje oplodněné vajíčko vejcovodem do dělohy, kde se uhnízdí (niduje či implantuje) v děložní sliznici. Celý zárodečný terčík včetně obalů je veliký pouze několik milimetrů.
· Druhá  fáze – z hlediska vývoje je považována za nejdramatičtější, říká se jí embryogeneze, a trvá přibližně 2 měsíce (tj. do 9 týdnů od oplodnění). Během této doby se vyvinou všechny orgány. Zárodek má již lidskou podobu a je velký do 5 cm, váží pouze několik gramů. Hlava je, ve srovnání se základy končetin, velmi objemná. V této fázi začíná i vývoj placenty, hlavního orgánu, který zprostředkovává vyvíjejícímu se zárodku výživu Toto období je klíčové  pro případný vznik významných vrozených vývojových vad.
· Třetí fáze  probíhá zhruba od 9. týdne po oplodnění až do porodu a nazývá se období fetální. V této době již neříkáme zárodku embryo, ale plod (fétus).

Zhruba do 26. týdne od oplodnění není plod životaschopný mimo tělo matky, protože dříve založené orgány  teprve „dozrávají“ do funkčních orgánových soustav (např. dýchací, trávicí, nervová). Plod v té době nemá žádné tukové zásoby a není schopen termoregulace.
Asi od 27. týdne po oplodnění se stává plod relativně životaschopným. Při maximálním úsilí specializovaného lékařského týmu, přes velké riziko pozdějších komplikací je možné udržet předčasně narozené dítě  naživu.
Po 33. týdnu od oplodnění je plod stále nezralý, ale po případném narození je jeho schopnost adaptovat se na podmínky mimo tělo matky již relativně vysoká.

Stáří plodu Hmotnost plodu (g) Délka plodu (cm)
konec 1. měsíce těhotenství  0,8
konec 2. měsíce těhotenství 5 3,8
konec 3. měsíce těhotenství 15 9,0
konec 4. měsíce těhotenství 120 16,0
konec 5. měsíce těhotenství 300 25,0
konec 6. měsíce těhotenství 650 30,0
konec 7. měsíce těhotenství 1200 35,0
konec 8. měsíce těhotenství 1700 40,0
konec 9. měsíce těhotenství 2600 45,0
konec 10. měsíce těhotenství 3300 50,0

Související články
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Vědci nyní lépe rozumí tomu, jak lidské buňky skládají molekulární nůžky, které stříhají RNA. Jde o další krok k pochopení, jak naše buňky čtou a překládají informaci uloženou ve své DNA. Proces popsal tým expertů z Ústavu molekulární genetiky AV ČR a Mikrobiologického ústavu AV ČR za pomoci mezinárodního týmu. Výsledky jejich nového výzkumu publikoval […]
Menopauza, při které u ženy dochází k zástavě menstruace, znamená ztrátu plodnosti ženy. Ovšem se sníženou tvorbou ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu je spojen nárůst rizika některých chorob u žen, před kterými je tyto chránily. Oddálení menopauzy by ženy před jejich rozvojem uchránilo. Nadějí by mohl být již známý imunosupresivní lék rapamycin. Ženy po […]
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se Pavel a hospitalizován byl s nádorem, který mu napadl většinu břišních orgánů a přední stranu břicha. První podobnou operaci proto podstoupil již před dvěma lety. Nové tenké střevo se však […]
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení.   Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz