Explorer stále kraluje, ale ztrácí
Králem mezi internetovými prohlížeči zůstal i v roce 2005 Explorer. Stoupá však počet uživatelů, kteří dávají předost konkurenčním produktům zejména Firefox a Safari. Explorer v současnosti na celém světě používá při svém internetovém brouzdání 85 % počítačových uživatelů. Jeho podíl se však proti předchozímu roku snížil o 5 %.
Firefoxu dává dnes přednost téměř 10 % lidí a Safari 3 %. Až na čtvrté místo pak klesl Netscape, který ještě v roce 2004 okupoval bronzovou příčku. Důvod drtivého vítězství Exploreru je jasný. Většina lidí používá operační systém Windows, jehož je Explorer součástí. Odborníci na počítače však oceňují, že u prohlížečů, jakým je třeba Firefox, lze využívat více možností.
20 svíček na narozeninovém dortu virů
Je to k nevíře, ale počítačové viry nás otravují už 20 let. Za praotce všech virů je považován ten, který se objevil v lednu 1986 a nesl název Brain, tedy Mozek. V té době si internet ještě hlídaly americké vojenské struktury, takže Brain své skákání z počítače do počítače neměl vůbec jednoduché. Mohl se šířit jedině pomocí disket a napadal systémové oblasti disku.
Oč jednodušší to dnes mají jeho vnuci, jejichž současný počet odhadují odborníci na více než 150 000. Vzhledem k současné propojenosti počítačů ve světové síti se mohou rozšířit během hodin a přivést téměř k infarktu stovky uživatelů.
Zatímco dříve viry šířili hackeři nebo nudící se studenti, dnes je rozšiřování podobných programů především v „kompetenci“ kriminálních živlů. Podle FBI bylo v loňském roce ušetřeno útoků virů pouhých 16 % amerických společností. Zbytek musel odrážet nejrůznější spywary a malwary a podobné nepříjemnosti. Gangy těmito útoky získávají cenné informace a nejrůznějším firmám tak vznikají ohromné ztráty.
Proč Apple přešel na procesory Intel?
Americký výrobce počítačů Apple byl dlouho neodmyslitelně spojen s procesory IBM a Freescale Semiconductor. Časy se ale mění. Apple představil první řadu svých přístrojů, které budou využívat procesory Intel. Jedná se o počítače iMac, které jsou osazeny procesory Intel Core Duo.
Důvodem tohoto radikálního kroku byla především nespokojenost společnosti Apple s dosavadními dodavateli. Apple si rovněž nebyl zcela jist, jak dalece budou procesory IBM funkční v laptopech. Intel je v této oblasti velmi úspěšný, jeho procesory využívá i společnost Microsoft
Nové počítače iMac s procesory Intel budou mít monitor s úhlopříčkou 43 centimetrů popřípadě 50 centimetrů a veškeré obvody jsou zabudovány přímo v monitoru.
Google v Číně „frčí“
Ačkoliv má čínský internet řadu vlastních vyhledávačů, včetně asi nejpopulárnějšího www.baidu.com, většina tamějších internetových surfařů využívá služby Google. Číňané se na Google vrhají především při získávání všeobecných informací a hledání obrázků. Google obsadil v průzkumu první místo i přes to, že na čínském trhu funguje relativně krátkou dobu.
Pro společnosti, které se internetem zabývají, je čínský trh na výsost zajímavý. V ČLR je v současnosti na 111 000 milionů obyvatel, kteří síť sítí využívají. Čína tak v rozšířenosti internetu zaujala druhé místo na světě hned po USA. Internet se v Číně rozšiřuje velmi dynamicky a dokonce zde již byla otevřena klinika, která léčí jedince, kteří propadli závislosti na surfování internetem.
Specifickým jevem čínského internetu je cenzura, kterou respektuje i vyhledávač Google. Při hledání hesel souvisejících s lidskými právy nebo osobními svobodami se tak vyhledané odkazy prostě na monitoru nezobrazí.
Evropa je rájem moderních technologií
Nová studie společnosti Intel, zaměřená na digitální životní styl, odhalila, že technologické inovace ovlivňují životy běžných Evropanů stále ve větší míře. Zatímco před pěti lety v Evropě nedůvěřovalo novým technickým produktům a ze zásady je nepoužívalo 15 % lidí, dnes jejich počet klesl na méně než polovinu původního počtu.
Evropané dnes v průměru tráví brouzdáním po internetu téměř stejně dlouhou dobu, jako posloucháním hudby a rádia. Italové na internetu tráví dokonce více času (14 hodin týdně) než sledováním televize (13 hodin). Více než dva z pěti Evropanů (43 %) mají pocit, že pokud by přišli o svůj počítač a digitální techniku, jejich život by se dramaticky změnil. Nejvíce by podle studie byli dotčeni Britové (54 %). A dokonce každý osmý obyvatel Evropy tvrdí, že by bez digitální a počítačové techniky nemohl žít. V Británii žije takových lidí celá pětina.
Téměř polovina Evropanů využívá internet k hledání práce. Nejpravděpodobněji bude práci na internetu hledat Dán (57 %), který rovněž patří k nejaktivnějším on-line výzkumníkům (94 %).
Do průzkumu bylo zahrnuto 6 075 lidí ve věku 18 – 65 let, kteří měli doma počítač nebo mobilní telefon. Šetření proběhlo především v západní Evropě, respondenty z České republiky, podobně jako ze Slovenska a Maďarska tvůrci výzkumu neoslovili.
Oko do celého světa
Internetové on-line kamery již dávno nejsou ničím výjimečným. Mohou například pomoci řidičům, kteří se přes internet přesvědčí, že například pražský Strahovský tunel už je zase uzavřený nebo že v tom letenském je opět zácpa.
Na stránkách http://www.webworldcam.com/ je však možné si z tepla domova prohlédnout celý svět. Například shlédnout dění na podvečerní newyorské 5. avenue či moskevském Rudém náměstí, ale třeba i v Českém Krumlově nebo v Ostravě.
Milovníci přírody si zas mohou prohlédnout alpský masiv nebo islandský Isafjord. Kdo má rád sport, ten se bez vstupenky dostane na stadion ve Wembley a na závěr můžete svému pařížskému příteli sdělit, že bulvár Lanne je dnes výjimečně průjezdný.