Domů     Příroda
6 pro rozvoj civilizace nejdůležitějších kulturních plodin.
21.stoleti 19.12.2005

Byli lovci mamutů už kulturními bytostmi? Jistě, překročili již práh protokultury, dodržovali už jisté zvyky a tradice, nicméně byl to jen první krůček k civilizaci.Byli lovci mamutů už kulturními bytostmi? Jistě, překročili již práh protokultury, dodržovali už jisté zvyky a tradice, nicméně byl to jen první krůček k civilizaci.

Důležitým bodem v genezi lidské kultury hraje zemědělství. Která plodina je z tohoto hlediska nejdůležitější? A která plodina vládne v globalizované společnosti v současnosti? To jsou otázky, na které 21. STOLETÍ, společně s předními českými odborníky na danou problematiku, hledalo odpověď.

K tomu, aby bylo dosaženo co možná největší míry objektivnosti, oslovili jsme  odborníky z různých oblastí. Kulturní antropology zastupoval PhDr. Václav Soukup, CSc z katedry kulturologie pražské FFUK. Na stejné katedře působí i ekolog Mgr. Martin Kuška. Pohled z oblasti zemědělství nám poskytl  Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc. z Výzkumného ústavu živočišné výroby z pražské Uhřiněvsi.
Každé plodině jsme poté přidělili příslušný počet bodů podle celkového umístění, od 6 bodů za první místo až po 1 bod za místo poslední.


1. místo – rýže

Václav Soukup:
Kultury v oblasti, kde se rýže pěstuje nejvíce, tedy v jižní a jihovýchodní Asii,  jsou nejvíce expandující. Má zde obrovskou tradici. I v našich končinách se s ní budeme setkávat čím dál tím víc. Díky velkému množství proteinů uživí velký počet lidí.
6 bodů

Jaroslav Petr
I když je rýže také obilovina, je svým způsobem specifická. Živí více než polovinu obyvatel naší planety. Její význam pro obživu lidstva poroste ve spojitosti s nárůstem obyvatelstva třetího světa.
5 bodů

Martin Kuška
Základní plodina, kterou se živí nejdynamičtěji se rozvíjející oblast celého světa a která je základem jídelníčku největší části lidstva. Už se pomalu začínáte adaptovat na jídelníček čínských restaurací?
6 bodů

Celkem: 17 bodů

2. místo – pšenice (obiloviny)

Václav Soukup
Ač se z evropského pohledu může zdát, že pšenice je velmi důležitá pro rozvoj kultury, je limitována co se týče pěstování. Jsou prostě místa, kde těžko klíček vzejde. Nicméně v euroamerické civilizaci stále hraje podstatnou úlohu.
4 body

Jaroslav Petr
Jejich pěstování stálo u kolébky největších civilizací. Právě tyto plodiny spustily neolitickou revoluci, i když on to byl postup hodně zdlouhavý a postupný – tedy se dá říci, že se jednalo o jakousi „neolitickou“ evoluci.“
6 bodů

Martin Kuška
Tradiční plodina, na které je závislá především euroamerická civilizace. Chléb, pečivo nebo těstoviny tvoří podstatnou součást identifikace a svébytnosti jednotlivých národních kultur v Evropě. Nemluvě o pálenkách.
5 bodů

Celkem: 15 bodů


3.-4. místo – brambory

Václav Soukup
Původně americká plodina, která v Evropě rychle zdomácněla. V jistém období byla jistě nejdůležitější rostlinou. Je vázána na kulturní tradici, vhodná pro výživu chudších vrstev společnosti.
5 bodů

Jaroslav Petr
Potravina chudých mírného pásma. Živily Evropu (viz van Goghův obraz „Jedlíci brambor“). Ještě dnes je základem obživy milionů lidí například v zemích bývalého Sovětského Svazu.
2 body

Martin Kuška
Na pěstování nikterak náročná rostlina, tradiční pokrm chudších společenských vrstev. Díky provozovnám rychlého stravování agresivně pronikají do všech kultur.
2 body

Celkem: 9 bodů

3.-4. místo – kukuřice

Václav Soukup
Vyspělá kultura oblasti Mezzoameriky by bez kukuřice nikdy nevznikla. V této oblasti původní civilizace uznávaly i kukuřičná božstva.
3 body

Jaroslav Petr
Stály a padaly s ní největší jihoamerické civilizace. I když vznik prvních amerických civilizací (Norte Chico) proběhl paradoxně bez zemědělství.
3 body

Martin Kuška
Kde by byli Aztékové bez kukuřice? Ta je základní plodinou kultur střední a severní Ameriky. Není bez zajímavosti, že v Evropě existuje silný tlak k prosazení výsadby zejména geneticky modifikovaných odrůd kukuřice.
3 body

Celkem: 9 bodů


5. místo – Maniok

Václav Soukup
Pro Tichomoří a další podobné oblasti je maniok velmi důležitou plodinou. Z globálního hlediska už pak mnohem méně.
2 body

Jaroslav Petr
Klíčová plodina tropického pásu. Kulturní rostlina tropické Ameriky pěstovaná pro kořenové hlízy obsahující škrob.
4 body

Martin Kuška
Tradiční kulturní plodina části amerických indiánů s takřka učebnicovým vlivem na konfiguraci dané kulturní oblasti.
1 bod

Celkem: 7 bodů

6. místo – Čajovník

Václav Soukup
Jako povzbuzujícímu nápoji, který plní komplementární funkci, se mu dá přiznat, že v některých společnostech hraje důležitou kulturní funkci.
1 bod

Jaroslav Petr
Zachránil Anglii a potažmo Evropu před masovým alkoholismem. Import čaje stál u tak významných historických událostí, jako byly opiové války (podrobení Číny) nebo „bostonské pití čaje“ (vyhlášení nezávislosti USA). 
1 bod
 
Martin Kuška

Nejžádanější rostlina pro dovoz do vyspělejší části světa. Zejména z klimatických, ale i ekonomických důvodů ji nelze pěstovat jinde, než ve třetím světě. Proto má čajovník pro tyto oblasti ohromný kulturní význam.
4 body

Celkem: 6 bodů

Související články
Ničivé záplavy, které zasáhly střední Evropu a vyhnaly z domovů tisíce lidí, jsou varovným signálem rostoucí hrozby extrémního počasí. Katastrofa postihla šest zemí a upozorňuje na měnící se klima, které způsobuje stále častější a intenzivnější povětrnostní jevy. Změna klimatu výrazně ovlivňuje extrémní povětrnostní jevy, jako jsou například záplavy, které minulý měsíc zasáhly šest evropských zemí. […]
V tibetštině je nazýván Čumulangma, v nepálštině Sagarmatha. Je to ikonická část pozemské topografie, představuje smrtelné nebezpečí pro horolezce a zároveň je geologickým zázrakem. A navíc stále roste. Takový je Mt. Everest. S vrcholem ve výšce 8 848,86 metrů nad mořem bez problémů drží titul nejvyšší hory světa. Jistě, havajská Mauna Kea měří od úpatí […]
Vědci ze Stanfordovy univerzity zjistili, že po nanesení žlutého potravinářského barviva tartrazinu na kůži myší, dojde k jejímu zprůhlednění, a tak je možné sledovat jejich střeva a břišní orgány či cévy v mozku bez nutnosti chirurgického výkonu. Po smytí barviva získá kůže opět normální barvu. Potravinářské barvivo po nanesení dočasně zprůhlední kůži, svaly a pojivové […]
Příroda je plná travičů. Není před nimi úniku, jsou ve vodě, ve vzduchu i na souši, od těch nejdrobnějších, bakterií, až po šestimetrovou kobru královskou. Všichni ale mají jedno společné – v jejich jedech jsou látky, které by mohly nesmírně pomoci při léčení různých nemocí. V únoru tohoto roku rozvířila atmosféru v Lakewoodu v americkém státě […]
Mimořádný objev se podařil vědcům z olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. Ve spolupráci s německými kolegy z Leibniz Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research identifikovali u rostliny čirok pyl s unikátními vlastnostmi. Výzkum by v budoucnu mohl pomoci se šlechtěním odolnějších zemědělských plodin. O objevu informuje prestižní časopis The New […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz