Domů     Medicína
Záhada roztroušené sklerózy
21.stoleti
od 21.stoleti 5.10.2005

Vědecké poznatky vnášejí nové světlo do pohledu na některé choroby. Tak se například vkrádá pochybnost o původu nemocí, která byly v minulosti vždy považovány za dědičné.Vědecké poznatky vnášejí nové světlo do pohledu na některé choroby. Tak se například vkrádá pochybnost o původu nemocí, která byly v minulosti vždy považovány za dědičné.

Faerské ostrovy trčí jako skalnatá výspa z ledových pustin severního Atlantiku a svět se o ně hlouběji zajímat snad jen ve chvíli, kdy tamější národní fotbalové jedenáctce přiřkne los některou fotbalově slavnější krajinu do kvalifikačních bojů o postup na mistrovství světa nebo Evropy. Tok dějin určovali Faeřané především za druhé světové války, kdy se jejich domovina dostala do středu zájmu velmocí. Ostrovy obsadila Velká Británie. S vojáky jejího veličenstva přicestovala i choroba, kterou tam do té doby nikdo neznal – roztroušená skleróza.

Je to dědičné?
Zavlečení chorob do nových oblastí není ničím neobvyklým. Nejznámější příklad nabízí masové vymírání amerických indiánů poté, co s bílými kolonizátory přišly do Nového světa spalničky, tuberkulóza nebo neštovice. Roztroušená skleróza však nebyla nikdy považována za infekční chorobu  a nikdo nepočítal s tím, že by ji vyvolávaly nákazy bakterií nebo virem. Vzniku choroby, která vážně postihuje nervový systém člověka, je připisován dědičné dispozici a poruše imunitního systému, který útočí na vlastní nervové buňky. Jestli se Faeřané skutečně roztroušenou sklerózou nakazili od britských vojáků, pak se musíme zákonitě ptát: „Jaký mikrob chorobu vyvolává?“

Nemocný člověk má méně potomků
Horlivým zastáncem přehodnocení role choroboplodných zárodků na vzniku chorob, které jsme doposud s viry nebo bakteriemi nikdy nespojovali, patří americký evoluční biolog Paul Ewald z massachusettské Amherst College. Netají se silnými pochybnostmi o roli dědičných dispozic při vzniku takových onemocnění, jako je roztroušená skleróza, schizofrenie nebo Alzheimerova choroba.
„Nemocný člověk po sobě zanechá zcela zákonitě méně potomků než zdraví lidé. Nepředává proto své vlohy k chorobě na další pokolení,“ říká Ewald.
Podle Ewalda musí ryze dědičné choroby samy od sebe mizet. Výjimkou jsou dědičné poruchy, které přinášejí lidem určitou výhodou. Například dědičná porucha krvetvorby zvaná srpková anemie se může udržovat v lidské populaci na vysoké úrovni jen proto, že činí postižené lidi odolnějšími k malárii.
„Porucha genu může vyvolat v populaci nejvýše jedno úmrtí na deset tisíc obyvatel. Jakmile je choroba častější, musí se na jejím vzniku podílet ještě něco dalšího,“ tvrdí Paul Ewald.

Opusťte rizikovou oblast!
Roztroušená skleróza se vyskytuje v mnoha koutech světa s četností, která vysoce překračuje limit vytyčený Paulem Ewaldem pro čistě dědičné choroby. Není to však  jediný rys, který roztroušená skleróza sdílí s chorobami infekčního původu. Postihuje s vysokou četností například obyvatele Ukrajiny nebo obyvatele některých oblastí Austrálie. Pokud  lidé opustí rizikové oblasti před dovršením věku patnácti let, riziko vzniku  roztroušené sklerózy se u nich dramaticky sníží. Před dědičně podmíněnou chorobou se dá utéci jen těžko. V případě infekce je to ale celkem pravděpodobné vysvětlení.

Nepředvídatelná choroba
Roztroušená skleróza postihuje centrální nervový systém. Zasahuje tzv. bílou hmotu mozku, kudy se vedou povely ke svalům a nervové vzruchy ze smyslových orgánů. Průběh onemocnění je nepředvídatelný od minimálních tělesných postižení až po těžkou invaliditu. Choroba začíná od puberty zhruba do 30 let, u žen dvakrát až třikrát častěji.
Nemoc se projevuje v atakách (záchvatech). Slabost, únava, dvojité vidění, porucha vidění na jednom oku, svědění v obličeji, potíže při mluvení, pocity mravenčení, brnění, ztrnulosti, poruchy hybnosti končetin, ztráta kontroly nad končetinami, poruchy koordinace pohybů, závratě, třes, potíže se střevy, poruchy řízení močového měchýře. Mimo záchvaty může být pacient zcela bez příznaků.

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
O kyselině hyaluronové, která má díky svým vlastnostem obrovské využití nejen v kosmetickém průmyslu, ale v také v medicíně, už slyšel v reklamě na omlazující produkty snad každý. Za její rozšířené použití vděčíme rozvoji oboru biotechnologie. Výrobou kyseliny hyaluronové se jako jedna ze tří světově nejúspěšnějších firem zabývá česká firma Contipro. Její zakladatel a majitel Vladimír Velebný, sám absolvent biochemie […]
Čeká je symbolická trasa z Maratonu do Athén, třebaže je tělo příliš neposlouchá. Cílem 12. ročníku Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS) je společným cvičením, procházkou, lekcí jógy, tai-či i boxu, nebo jízdou na rotopedu pokořit vzdálenost 42 kilometrů. Akce startuje dnes a potrvá do zítra. MaRS je určen jak pro pacienty s RS, tak pro zdravé […]
Lamy mají jedinečný imunitní systém. Jejich protilátky jsou mnohem menší, než je tomu u jiných živočišných druhů, proto jsou stabilnější a snadněji zasáhnou svůj cíl, tedy cizorodé viry, uvnitř organismu. Stanou se nadějí lidstva v boji proti nemocem? Na to, že imunitní systém velbloudovitých, mezi které se řadí i lamy a alpaky, funguje jinak než lidský, […]
Mnoho žen zná zažívací potíže doprovázející menstruaci, které však mohou potrápit i mimo cyklus: nadýmání, zácpa či naopak průjem nebo pocit plnosti a tlaku v břiše. Ať už jde o následky dietního prohřešku, virózy nebo třeba stresu, měly by během několika dní polevit po začátku menstruace nebo po odstranění příčiny, úpravě jídelníčku a užití volně […]
Na tuto otázku mohou pomoci odpovědět lidé, kteří přežili válku v Jugoslávii! Výzkumníci centra CEITEC Masarykovy univerzity hledají dobrovolníky pro mezinárodně uznávanou studii… Stres je přirozenou reakcí organismu na vnímané hrozby nebo problémy. Vyvolává v našem těle řadu fyziologických změn, včetně uvolňování stresových hormonů, jako je kortizol a adrenalin. Zatímco krátkodobý stres může být pro […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz