Domů     Medicína
Proč otisk mozku usvědčí pachatele?
21.stoleti 5.10.2005

Nový princip detektoru lži pracuje s takzvaným „otiskem mozku“, kdy si mozek pachatele zločinu jakoby řekne: „Aha! Tak tohle znám!“. Je však tato metoda přesná? Nedá se přístroj oklamat?Nový princip detektoru lži pracuje s takzvaným  „otiskem mozku“, kdy si mozek pachatele zločinu jakoby řekne: „Aha! Tak tohle znám!“. Je však tato metoda přesná? Nedá se přístroj oklamat?

Lidský mozek není ani na okamžik v klidu. Miliardy nervových buněk neustále „nasávají“ elektricky nabité částice z vnějšího prostředí, nebo je zase „vyplivují“ ven. V mozku tak vznikají slabé elektrické proudy, které elektrody připnuté k hlavě zachytí. Jeden z typických proudů, tzv. vlnu P300, zaznamenají aparatury zhruba 300 milisekund poté, co naše paměť zjistí shodu nově získané informace s významným faktem uloženým v paměti.

Elektrické „Aha!“
Americký neurolog Lawrence Farwell využil vlastností vlny P300 ke konstrukci nového detektoru lži. Metodu nazval „brain fingerprint“ čili „otisk mozku“. Při tomto testu se pouští vyšetřovaným osobám na monitor počítače v krátkých záblescích slova nebo obrázky, z nichž některé se vážou k vyšetřovanému zločinu. Může to být jméno nebo podoba oběti, vražedná zbraň, nebo informace o místu činu. Zároveň jsou snímány z mozku vyšetřované osoby mozkové vlny s přednostním ohledem na výskyt vlny P300. Mozek pachatele zločinu si po zaznamenání této informace jakoby řekne: „Aha! Tak tohle znám!“. Na aparatuře se to projeví vlnou P300. Nevinný člověk na takový podnět nereaguje.
Zdaleka ne všichni odborníci si jsou spolehlivostí Farwellvých testů jisti. Testy pracují velmi dobře v modelových situacích, kdy vědci nechali jednoho dobrovolníka nejprve bodnout dýkou v markýrované vraždě do figuríny a následně ukážou skupině dobrovolníků „vražednou“ zbraň, vlna P300 „vraha“ spolehlivě „vyhmátne“. V reálných podmínkách to není odhalení tak jednoduché.
Japonští vědci testovali „otisk mozku“ a došli k závěru, že v polních podmínkách odhalí nástup vln P300 pravého pachatele se stejnou přesností jako slepé hádání.
 
Fackou proti detektoru
Vyšetření hodnotí, co si člověk zapamatoval, ale už nezohledňuje, v jakém stavu se prověřovaná paměť nachází – nakolik je poznamenána třeba užíváním drog, léků nebo prožitým stresem. Mnoho zločinů páchají psychopati, jejichž mozek nereaguje na podněty obvyklým způsobem. Nelze tedy vyloučit možnost, že nástup vlny P300 vyvolá vzpomínka, jež nemá se zločinem zhola nic společného. Představme si, že pachatel spáchal vraždu puškou určité značky a že podezřelý zareagoval na její obrázek vlnou P300. Co to znamená? Možná ze  zbraně skutečně střílel, stejnou reakci ale můžeme zaregistrovat u neškodného sběratele zbraní, který se specializuje na pušky stejné značky.
Farwell namítá, že nikdy netestuje podezřelého jen jedním stimulem, ale že jich volí hned několik. „Pokud podezřelý zareaguje vlnou P300 na všechny „návnady, jež mají přímou souvislost se zločinem, nemůže jít o náhodu,“ tvrdí.
Při ověřovacích testech vyšla najevo ještě jedna závažná slabina „otisku mozku“. Zločinec může vyšetření snadno bojkotovat. Nedokáže sice potlačit nástup vlnu P300, dokáže ji však kdykoli vyvolat například tím, že si představí, jak právě dostal facku. Vlna P300 se dostaví jako na zavolanou.
„Čeká nás ještě dlouhý a složitý výzkum, než bude metoda připravena pro praktické využití,“ tvrdí psycholog Peter Rosenfeld z Northwestern University ve virginijském Evanstonu.

reklama
Související články
Píše se rok 2023 a lidstvo znovu stojí na prahu technologické revoluce. Tentokrát s umělou inteligentní tváří. Zatímco nedávno AI bodovala na sociálních sítích, dnes dobývá průmysl i medicínu… Žijeme v době, kdy jsme každý den zahlceni desítkami a stovkami nových dat. Není však v našich silách je všechna zpracovat. A v medicíně to platí dvojnásob. […]
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch opičích mohl být jen varovnou výstrahou. Datum 8. května 1980 vám asi nic neříká, přesto to byl významný den pro celé lidstvo. Oficiálně […]
Velmi často se mluví o tom, jak jsou zdravý jídelníček a dostatek pohybu důležité pro naše fyzické zdraví. Nyní se ukazuje, že zdravý životní styl je významný i pro duševní zdraví člověka. Studie provedená vědci z University of Cambridge a dalších významných světových univerzit naznačuje, že se podstatným způsobem podílí na snížení rizika rozvoje deprese. […]
Významná hrozba pro lidské zdraví… i tak by se dala označit antibiotická rezistence, ke které podle nejnovější studie velkou měrou přispívá také nestále se zhoršující kvalita ovzduší. Své závěry mezinárodní tým vědců z Velké Británie a Číny postavil na údajích z více než stovky zemí nashromážděných za dvě desetiletí. „Naše analýza představuje silný důkaz, že […]
Česká republika se drží na předních příčkách žebříčku výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku na světě. Ačkoliv je nádor ve střevě chirurgicky odstranitelný, zákeřnost této diagnózy spočívá v tom, že malé množství rakovinných buněk původní tumor opustí a založí novou rakovinu v životně důležitých orgánech. Tomu se nyní snaží zabránit španělští vědci. Kolorektální karcinom je […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz