Domů     Medicína
Proč otisk mozku usvědčí pachatele?
21.stoleti
od 21.stoleti 5.10.2005

Nový princip detektoru lži pracuje s takzvaným „otiskem mozku“, kdy si mozek pachatele zločinu jakoby řekne: „Aha! Tak tohle znám!“. Je však tato metoda přesná? Nedá se přístroj oklamat?Nový princip detektoru lži pracuje s takzvaným  „otiskem mozku“, kdy si mozek pachatele zločinu jakoby řekne: „Aha! Tak tohle znám!“. Je však tato metoda přesná? Nedá se přístroj oklamat?

Lidský mozek není ani na okamžik v klidu. Miliardy nervových buněk neustále „nasávají“ elektricky nabité částice z vnějšího prostředí, nebo je zase „vyplivují“ ven. V mozku tak vznikají slabé elektrické proudy, které elektrody připnuté k hlavě zachytí. Jeden z typických proudů, tzv. vlnu P300, zaznamenají aparatury zhruba 300 milisekund poté, co naše paměť zjistí shodu nově získané informace s významným faktem uloženým v paměti.

Elektrické „Aha!“
Americký neurolog Lawrence Farwell využil vlastností vlny P300 ke konstrukci nového detektoru lži. Metodu nazval „brain fingerprint“ čili „otisk mozku“. Při tomto testu se pouští vyšetřovaným osobám na monitor počítače v krátkých záblescích slova nebo obrázky, z nichž některé se vážou k vyšetřovanému zločinu. Může to být jméno nebo podoba oběti, vražedná zbraň, nebo informace o místu činu. Zároveň jsou snímány z mozku vyšetřované osoby mozkové vlny s přednostním ohledem na výskyt vlny P300. Mozek pachatele zločinu si po zaznamenání této informace jakoby řekne: „Aha! Tak tohle znám!“. Na aparatuře se to projeví vlnou P300. Nevinný člověk na takový podnět nereaguje.
Zdaleka ne všichni odborníci si jsou spolehlivostí Farwellvých testů jisti. Testy pracují velmi dobře v modelových situacích, kdy vědci nechali jednoho dobrovolníka nejprve bodnout dýkou v markýrované vraždě do figuríny a následně ukážou skupině dobrovolníků „vražednou“ zbraň, vlna P300 „vraha“ spolehlivě „vyhmátne“. V reálných podmínkách to není odhalení tak jednoduché.
Japonští vědci testovali „otisk mozku“ a došli k závěru, že v polních podmínkách odhalí nástup vln P300 pravého pachatele se stejnou přesností jako slepé hádání.
 
Fackou proti detektoru
Vyšetření hodnotí, co si člověk zapamatoval, ale už nezohledňuje, v jakém stavu se prověřovaná paměť nachází – nakolik je poznamenána třeba užíváním drog, léků nebo prožitým stresem. Mnoho zločinů páchají psychopati, jejichž mozek nereaguje na podněty obvyklým způsobem. Nelze tedy vyloučit možnost, že nástup vlny P300 vyvolá vzpomínka, jež nemá se zločinem zhola nic společného. Představme si, že pachatel spáchal vraždu puškou určité značky a že podezřelý zareagoval na její obrázek vlnou P300. Co to znamená? Možná ze  zbraně skutečně střílel, stejnou reakci ale můžeme zaregistrovat u neškodného sběratele zbraní, který se specializuje na pušky stejné značky.
Farwell namítá, že nikdy netestuje podezřelého jen jedním stimulem, ale že jich volí hned několik. „Pokud podezřelý zareaguje vlnou P300 na všechny „návnady, jež mají přímou souvislost se zločinem, nemůže jít o náhodu,“ tvrdí.
Při ověřovacích testech vyšla najevo ještě jedna závažná slabina „otisku mozku“. Zločinec může vyšetření snadno bojkotovat. Nedokáže sice potlačit nástup vlnu P300, dokáže ji však kdykoli vyvolat například tím, že si představí, jak právě dostal facku. Vlna P300 se dostaví jako na zavolanou.
„Čeká nás ještě dlouhý a složitý výzkum, než bude metoda připravena pro praktické využití,“ tvrdí psycholog Peter Rosenfeld z Northwestern University ve virginijském Evanstonu.

reklama
Související články
Syndrom náhlého úmrtí kojence je postrachem všech rodičů malých dětí. Zdravé dítě do jednoho roku zemře ve spánku, a to bez zjevné vnější či vnitřní příčiny. Nyní se však vědcům přeci jen podařilo najít u postižených dětí anomálii, která je činí k náhlému úmrtí náchylnějšími. SIDS neboli syndromu náhlého úmrtí kojence, z anglického sudden infant […]
Trochu to připomíná béčkový horor. Vědci zkoumali prastaré viry, které odebrali ze zmrzlé půdy v severské tundře. Ke svému překvapení badatelé zjistili, že viry se nejen navrátily k životu, ale dokázaly být i infekční. Tedy, jen vůči jednobuněčným organismům, možnost, že by napadly i lidi je nejasná, ale i tak by viry z tajícího permafrostu […]
Říká se, že malé děti jsou jako houby, dokáží si velmi rychle osvojit nové dovednosti. Učení se novým věcem, zejména jazykům, je pro ně mnohem snazší než pro dospělé. Vědcům se nyní podařilo objasnit, co za tím stojí. Schopnost dětí rychle se učit novým věcem zaujala vědce, kteří se snaží přijít na to, proč tomu […]
Alexander Fleming a historka o plísni na jeho stole, která likvidovala bakterie, není celý příběh o objevu penicilínu. Fleming udělal první krok, ale nebyl chemik, takže nedokázal penicilín izolovat a dlouho nevěřil, že by se dal vyrábět jako lék. Tím, kdo účinnou látku z plísně získal, byl až Ernst Chain. Jeho jméno jste přitom mohli […]
V boji proti HIV zatím medicína nedosáhla velkých úspěchů. Připsat si může jen pár vyléčených, označované podle míst nemocnic jako berlínský, londýnský a düsseldorfský pacient. Všichni vyléčení trpěli současně rakovinou, a tak podstoupili transplantaci kostní dřeně – s vadou v genu nových buněk. Ta je zachránila, ale jde o metodu s tolika komplikacemi, že se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz