Na základě nejnovějších nálezů ostatků pterosaura se britští paleontologové domnívají, že rozpětí křídel tohoto pradávného tvora dosahovalo až neuvěřitelných 18 metrů.
Okřídlený plaz, který naši planetu obýval ve stejné době jako dinosauři, byl podle vědců z Univerzity v Portsmouthu výborným letcem, ze kterého by si mohli vzít příklad i konstruktéři moderních letadel. Při elegantním letu dokázal skvěle využívat proudění vzduchu nebo třeba teplotní vlivy a přes jeho velikost mu nečinilo žádný problém ladně se vznést do vzduchu. Jeho kostra byla mimořádně lehká, kosti tenké a duté, vyplněné systémem vzduchových vaků. Jeho blanitá křídla připomínala netopýra, dlouhý zobák zase některé dnešní ptáky.
Odborníci se domnívají, že úžasné velikosti dávný tvor dosahoval díky tomu, že neustále rostl. Zatímco se například růst člověka v pubertě zastaví, pterosaurus zřejmě rostl klidně dál, aniž by byl přitom nějak omezen ve svých letových schopnostech. Starší jedinci tak mohli mít rozpětí křídel až 18 metrů. Pro zajímavost rozpětí křídel největších ptáků současnosti dosahuje „pouze“ 3,5 metru.