Udělej si sám encyklopedii
http://en.wikipedia.org/wiki/Main_Page
Jistí nadšenci se rozhodli, že na internetu přehledně shromáždí veškeré poznatky lidstva. Světlo světa tak spatřila encyklopedie Wikipedia. Pravdou je, že zde snad není lidské činnosti, která by nebyla zmapována. Kultura, geografie, historie, věda, technika, matematika, společnost, to vše je zde uspořádáno. Ale nejen to. Jakýkoliv uživatel internetu může do encyklopedie přidat odkaz. Proto se občas může stát, že některá hesla nemusí být zcela přesná. Redakce 21. století proto doporučuje Wikipedii používat spíše jako doplňující podkladový materiál. Texty zde nepodléhají žádným autorským právům a může být s nimi jakkoliv nakládáno. Wikipedia má i svou českou jazykovou mutaci (http://cs.wikipedia.org/wiki/Hlavn%C3%AD_strana), která je však zatím v plenkách.
Chcete řídit Pendolino?
http://www.pendolino.cz/
I když se o vlakových soupravách Pendolino toho namluvilo a napsalo už hodně, komplexní informace o tomto vlaku naleznete právě zde. Do svého počítače si zde můžete stáhnout simulátor jízdy Pendolinem a poté se vcítit do kůže strojvůdce této soupravy. Registrovaní návštěvníci mají možnost se na rozvoji stránek i podílet, ať už psanými články nebo fotografiemi. Kdo má zájem, může si i zachatovat – autoři stránek chystají diskusi s dopravními odborníky.
Na zemi i pod zemí
http://www.nsf.gov/
Tyto webové stránky jsou určeny především vědcům, zabývajícím se geologií a geografií. Jeho součástí jsou i odkazy na zajímavé výzkumy oceánů nebo atmosféry. Zájemci o přírodu zde pak mohou nalézt nejnovější poznatky z etologie, tedy z nauky o chování zvířat, ale kupříkaldu i z mikrobiologie. Nescházejí zde ani různé statistiky z oblasti přírodovědy, ještě žhavé objevy či rubriky multimedia.
Pohraniční opevnění
http://www.opevneni.wz.cz/eso/index.html
Ve dvacátých a zejména třicátých letech minulého století období Evropa balancovala na hraně války. Po zkušenostech z té první světové, se mnohé země odhodlaly k výstavbě pohraničních opevnění. Na těchto stránkách naleznete obecné informace o typech opevnění, jejich podrobný popis a scházet nemohou ani fotografie. Web se nevěnuje jen opevnění v Československu, ale i v Polsku, Francii, Německu nebo Itálii i v Sovětském svazu. U každého z nich je nastíněna stručná historie i rozdíly ve výstavbě mezi jednotlivými státy.
Co ví tajná služba o světě
http://www.odci.gov/cia/publications/factbook/index.html
CIA se nezabývá jen špionáží. Některé její činnosti jsou docela bohulibé, jako například tyto stránky. Stačí si vybrat jakoukoliv zemi a na monitoru se vám objeví veškeré informace o ní. Od rozlohy, přes počet obyvatel, přes klimatické podmínky, velká města, hrubý národní produkt až po stručnou historii daného státu. Lze se dočíst i o jeho politickém uspořádání. U každé země nechybí ani aktuální státní vlajka, což jistě ocení zájemci o vexilologii.
Astronomie
http://www.observatory.cz/
Na stránkách Štefánikovy hvězdárny v Praze lze nalézt mnoho zajímavých informací. Základ tvoří především aktuální informace z oblasti astronomie a zprávy o tom, co nevšedního lze momentálně sledovat na obloze. Dále si zde uživatel internetu může přečíst základní informace o naší sluneční soustavě a o tělesech, které ji tvoří. Samozřejmě, že Štefánikova hvězdárna na svých stránkách informuje i o programech, které pořádá. Pro chvíle oddechu je zde připraven i astronomický test a hry. Nakonec tu jsou odkazy i na další dvě pražské observatoře, na planetárim Praha a na ďáblickou hvězdárnu.
Co nevíme o školství
http://www.uiv.cz/
Začíná školní rok, takže pár informací z oblasti školství neuškodí. Ústav pro informace ve vzdělávání (ÚIV) je institucí, která má několik základních úkolů. Prvním z nich je vedení, vypracovávání a aktualizace statistických údajů v oblasti školství. Další jeho funkcí je správa Národní pedagogické knihovny. Nikoliv nezajímavou náplní ÚIV jsou i výzkumné projekty z oblasti školství. Vše toto i něco navíc lze nalézt na webových stránkách ústavu. Kromě toho UIV poskytuje řadu zajímavých statistik, kde si lze prohlédnout například úspěšnost českých studentů oproti studentům zahraničním.