Bez kopíráku… Pamatujete ještě průklepové papíry? Ti mladší z vás už zřejmě ne. Dnes už by se málokdo obtěžoval s vkládáním průklepových papírů a kopíráku do psacího stroje nebo snad dokonce s opisováním, podobně jako mniši ve středověkých klášterech.
Už jen těžce si v současnosti lze představit kancelář a čím dál častěji i domácnost, která by nebyla vybavena kopírkou.
Toto zařízení, které nám tolik ulehčuje život, vynalezl jistý Chester Carlson, který ve třicátých letech v USA pracoval jako analyzátor patentových návrhů v oblasti elektroniky. Při této práci bylo nutné vyrábět mnoho kopií nejrůznějších dokumentů. A protože lenost je hnacím motorem technického pokroku, Carlson začal přemýšlet, jak by si práci ulehčil, a v roce 1942 si proto nechál patentovat princip tzv. elektrické fotografie. Jeho základním východiskem byl fakt, že určité materiály při styku se světlem změní své elektrostatické vlastnosti.
V padesátých letech se do výroby kopírek pouští americká společnost Haloid Company, která se později změnila na Xerox Corporation. V roce 1955 spatřil světlo světa první automatický kopírovací přístroj a o tři roky později se konečně objevil stroj, u kterého stačilo stisknout tlačítko a ze stroje vyjela papírová kopie. Kopírky se staly rychle populární a do roku 1963 se jich prodalo více než 22 milionů. Podobně jako se pro vysavač stalo synonymem pojmenování lux podle jeho výrobce, pro kopírku se běžně používá termín xerox, ať už ji vyrábí kdokoli.
Dnešní kopírky nejsou větší než počítač a kromě samotného kopírování ovládají celou řadu dalších funkcí – od barevného tisku, přes možnosti skenování a faxování až po čtení flash karet.