U dětí, které v době svého narození vážily méně, než je obvyklé, hrozí v dospělosti vyšší riziko rozvoje psychických onemocnění.
Vyplývá to z právě zveřejněné rozsáhlé studie britských odborníků z University of Bristol a z London School of Hygiene and Tropical Medicine. Ti analyzovali dotazníky 5572 dospělých jedinců ve věku 45 až 51 let, kteří se v padesátých letech minulého století jako děti zúčastnili jiného lékařského výzkumu, jenž se zabýval jejich vývojem. Nový dotazník se pak týkal jejich mentálního zdraví.
Z posledního průzkumu je zřejmé, že u dětí, které při porodu vážily méně než 2,5 kilogramu, se riziko rozvoje depresí v dospělosti zvýšilo až o 50 procent. Navíc se to netýká nedonošených dětí, ale novorozeňat, kteří se narodí v předpokládaném termínu. „Dokonce i když jsme zvážili takové faktory, jako je například sociální postavení, IQ nebo problémy v chování během dospívání, nalezli jsme přímou souvislost mezi těmi jedinci, kteří se narodili malí, a těmi, kteří se v dospělosti potýkají s depresemi,“ říká Nicola Wiles, která britskou studii vedla.