Domů     Historie
Mrtví pod smírčími kříži
21.stoleti
od 21.stoleti 20.5.2005

Před 70 lety se našla pod kamenným křížem u Židlova na Českolipsku kostra s rolničkami. Podle nich se soudilo, že by mohlo jít o nomádský hrob ze 7.- 8. století.Před 70 lety se našla pod kamenným křížem u Židlova na Českolipsku kostra s rolničkami. Podle nich se soudilo, že by mohlo jít o nomádský hrob ze 7.- 8. století.

Nové expertizy však prokázaly, že hrob je novověký. Leží podobní mrtví i pod jinými kameny?

Tajemství rolniček
Na podzim roku 1935 se rozšiřovala cesta v dnes už zaniklé obci Židlov poblíž Ralska. Kopáči odvalili kámen ve tvaru písmene T, považovaný za smírčí kříž s odlomenou hlavou, a narazili na lidské kosti. Přítomný amatérský archeolog Karl Suske považoval nález za velmi významný a pečlivě ho zdokumentoval. Z jeho zprávy vyplývá, že mírně skrčená kostra ležela na levém boku napříč pod cestou, ve směru východ – západ. U sebe měla zrezivělý skládací nůž, olověný korálek (snad součást uzávěru měšce), v oblasti prsou zbytky tkaniny a na ní 20 mosazných rolniček. Možná kdysi bývaly přišity na oděvu nebo je neznámý nosíval na krku. V době nálezu se soudilo, že jde asi o třicetiletého muže. Hrob byl vyzdvižen a přenesen do muzea v Mimoni, později do České Lípy. Zhruba 60 let po nálezu došli antropologové k závěru, že kostra nepatří muži, ale přibližně dvacetileté ženě. Podle nejnovější expertizy z roku 2001 jde o nedospělou osobu ve věku pouhých 14 – 17 let, jejíž pohlaví nelze určit. Až testy DNA, které se připravují, zřejmě definitivně odhalí, zda byl u Židlova pohřben muž nebo žena.
Kdy se to stalo? To se už ví.
 
Nomádům odzvonilo
Ve 30. letech se odhady stáří nálezu pohybovaly od raného středověku po 16. století. Specialista na staroslovanské období Rudolf Turek později podle rolniček soudil, že mrtvý mohl pocházet z nomádského prostředí Karpatské kotliny 7.- 8. století, neznal však blíže okolnosti nálezu.
Popud k novým expertizám dali počátkem tohoto století archeologové českolipského muzea Vladimír Peša a Petr Jenč. Byla rovněž restaurována hrobová výbava, včetně rolniček. Přitom se ukázalo, že dvě z nich jsou zdobeny jemnou plastikou a analýza kovu prokázala složení typické spíše pro mosazi 19. století, než raně středověké. Konečnou ránu „nomádské hypotéze“ zasadilo datování kostry radiouhlíkovou metodou. Získané nekalibrované datum klade pohřeb do roku 1698 ± 120 let; je tedy novověký.
Jak ho však interpretovat? Kdo byl tajemný mrtvý? „Mohla to být osoba, vymykající se nějakým způsobem ze společnosti; možná duševně narušený člověk, který nicméně mohl mít nějaké významnější místo ve vesnické komunitě,“ konstatuje Vladimír Peša. „Podle jiné pracovní hypotézy by se například mohlo jednat o příslušníka bohatší skupiny Cikánů, kteří se pohybovali v kraji.“ Petr Jenč se domnívá. že mrtvý mohl být dokonce i obětí hrdelního zločinu. Vysvětlení pohřbu komplikuje navíc i přítomnost samotného kamenného kříže, dnes již nenávratně ztraceného. O pohřbech pod smírčími kříži je totiž jen velmi málo informací, něco se však pod nimi přeci jen našlo.
 
Kostry, zbraně, podkovy
Zejména v 19. a na počátku 20. století byly pod smírčími kříži nalézány různé kosti, někdy i zbraně, podkovy nebo okuje. K nejzajímavějšímu nálezu došlo roku 1896 u Kamenného Mostu na Slánsku – u polní cesty pod křížovým kamenem, označovaným někdy (zřejmě neprávem) za pravěký menhir. O nálezu víme díky amatérskému archeologovi Václavu Schmidtovi a jeho článku v Památkách archeologických. Píše v něm, že místní sedláci vykopali u kamene dvě lidské kostry. Nenaložili s nimi právě pietně – rozkopali je a zpřeráželi. Schmidtovi, který dorazil pozdě, ukázali jen díru v zemi a malý kousek rezavého železa, který se u koster našel. Zajímavé je, že roku 1898 psal Schmidt v článku pro Slánský Obzor už jen o jedné kostře; najdete v něm i další nesrovnalosti. Ve světle nových poznatků o hrobě u Židlova se nicméně zdá, že i tajenka z Kamenného Mostu bude mít středověké nebo novověké rozluštění.
Leží pod kameny, kterým se u nás souhrnně říká smírčí kříže, ještě nějací další mrtví?
Není to příliš pravděpodobné. Stovky kamenů byly v průběhu staletí zničeny, další stovky přesunuty a málokdo se zajímal, co se pod nimi skrývá. Proto je nález Karla Suskeho tak výjimečný a je mu i po 70 letech věnována oprávněná pozornost.

Další podrobnosti:
Kamenné kříže Čech a Moravy, Praha 1997 (2. rozšířené vydání 2001)
http://www.smircikrize.euweb.cz
http://www.rozhlas.cz/planetarium (rozhovor s archeology, přehled literatury)

Co jsou smírčí kříže
Kamenných památníků ve tvaru kříže nebo s jeho rytinou je u nás evidováno přibližně 1600. Jejich původ a účel je mnohdy nejasný; pocházejí zejména z období vrcholného a pozdního středověku. Mnohé z nich zdobí vyryté nápisy, letopočty a vyobrazení předmětů, souvisejících podle tradice se zločinem, který kříž připomíná, nebo s osobou zavražděného. I podle odborníků mají tyto kameny především pamětní funkci. Jen u některých víme, že byly postaveny v souvislosti s tzv. smírčími smlouvami. Ty uzavírali příbuzní oběti násilného trestného činu s pachatelem jako mimosoudní dohodu o odškodnění. Pachatel se zavazoval k odčinění způsobené „škody“ a zároveň i k určité „pokoře“ – např. k postavení vlastnoručně přitesaného kamenného kříže na místě činu. Smírčích smluv se dochovalo jen asi třicet, přesto se označení „smírčí kříže“ vžilo jako souhrnné označení všech drobných kamenných památníků. Mnohé z nich však mohly ve skutečnosti sloužit jako hraniční znamení, některé jsou možná produktem katolické protireformace 17. století atd. Centrální evidenci smírčích křížů vede Společnost pro výzkum kamenných křížů při Městském muzeu v Aši.

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
Chomolungma, Sagarmatha nebo Mount Everest. Co název, to střípek pasující k její nevyzpytatelnosti a posvátnosti. Až do července 2022 podniklo k vrcholu této „osmitisícovky“ výpravu 6098 lidí. Mezi nimi také na pohled nesourodá dvojice Norgay a Hillary. „Ta hora je tak vysoká, že ji žádný pták nepřeletí,“ praví starodávné legendy. Zároveň se má jednat o […]
Alexander Fleming a historka o plísni na jeho stole, která likvidovala bakterie, není celý příběh o objevu penicilínu. Fleming udělal první krok, ale nebyl chemik, takže nedokázal penicilín izolovat a dlouho nevěřil, že by se dal vyrábět jako lék. Tím, kdo účinnou látku z plísně získal, byl až Ernst Chain. Jeho jméno jste přitom mohli […]
LIDAR je nová technologie snímkovaní, která dokáže nahlížet i skrz vzrostlý prales a jiný porost. Zejména ve Střední a Jižní Americe v posledních letech přinesla řadu nových objevů, jež značně poopravily naše chápání toho, jak rozsáhlé civilizace tam vlastně kdysi žily. Jak LIDAR funguje? LIDAR je zkratka pro Light Detection and Ranging. Jedná se o […]
Podle vědců pocházejí nejstarší záznamy o líbání z doby před 4 500 lety, jsou tedy o 1 000 let dříve, než se dosud předpokládalo. Intimní dotek úst znali už obyvatelé Mezopotámie a navíc polibky jsou zřejmě kulturně univerzálnější, než věda dosud připouštěla. Vědci upozornili na důkazy, které naznačují, že líbání bylo praktikováno v některých nejstarších […]
Ležela tu, ale vlastně neležela. Žena, jež s chutí nosila plnovous i mužské oblečení je dodnes považována za největší panovnici. Možná proto ji následovníci toužili vymazat z dějin. A archeologické mozky dlouho tápali ve tmě, kde vlastně nalezla věčný klid. Psal se rok 1799 když jedna z Napoleonových expedic objevila ve východní části údolí zastrčený, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz