Domů     Technika
Chytrá karta budoucnosti: vše v jednom
21.stoleti 21.4.2005

Univerzální elektronická karta bude obsahovat údaje, které nosíme v peněžence na několika kartách a průkazech. Biometrická data umožní jednoznačnou identifikaci nositele. Díky tomu by nemělo být problémem jednání s úřady přes internet. Tak si například se španělskou kartou „internet ID card“ zařídíte nový pas.Univerzální elektronická karta bude obsahovat údaje, které nosíme v peněžence na několika kartách a průkazech. Biometrická data umožní jednoznačnou identifikaci nositele. Díky tomu by nemělo být problémem jednání s úřady přes internet. Tak si například se španělskou kartou „internet ID card“  zařídíte nový pas.

Fotografie nestačí
Existují přísné parametry pro parametry fotografií do občanského průkazu a cestovního pasu. Podklady Ministerstva vnitra ČR uvádějí, že „osvětlení použité při fotografování nesmí vytvářet odlesky, které by skryly nebo výrazně pozměnily charakteristické identifikační znaky“ nebo že „pozadí nesmí být členité, např. tvořené krajinou nebo částmi krajiny, budovami nebo částmi budov a nesmí ukazovat další osoby nebo části dalších osob.“ Doby, kdy fotografie a nanejvýš podpis nositele průkazu byly hlavními identifikačnímu znaky ale rychle míjejí. Digitální stopu po sobě zanecháváme pouhým zapnutím mobilu, výběrem peněz z bankomatu. Vjedeme-li autem jakékoliv evropské metropole, je policie do čtyř minut schopna zjistit, odkud pocházíme a jaká je adresa našeho trvalého pobytu. Ověření totožnosti digitální cestou je spolehlivější, než pouhé porovnání vzhledu člověka s fotografií.
Účelem identifikační karty budoucnosti nebude jen ověřit totožnost, ale především integrovat na jednom místě co nejvíce dat, která majiteli karty usnadní život. Pojďme si takou univerzální identifikační kartu představit.

Biometrický pas
V roce 2008 začnou občané Evropské unie dostávat nový cestovní doklad, jehož součástí budou také biometrické informace, tedy údaje, které matematickým způsobem popisují vzhled nositele dokladu. Pas bude obsahovat mikročip a na něm bude nahrána digitální fotografie nositele a otisk prstu. Další údaje, jako je sken oční duhovky nebo obličejový sken, jsou jen otázkou vstupních a výstupních zařízení. Tyto údaje by však měly sloužit především k ověření totožnosti (verifkaci), nikoliv ke sběru informací o pohybu člověku. Tvorba takových databází je politicky citlivou otázkou.

Osobní data
Oblast osobních dat bude nést základní informace (osobní nacionále, zdravotní pojištění, údaje o řidičském oprávnění a pasové údaje). Nechybí národnost a fotografie. Tato oblast dat bude v ideálním případě čitelná v plném rozsahu jen pro osoby a instituce, které k tomu budou mít oprávnění.

Osobní profil
Karta může obsahovat data, která se týkají osobního životního stylu – tyto informace mohou značně usnadnit běžný život. Patří mezi ně třeba přesné míry oblečení, hudba, kterou máte rádi, jídla, kterým dáváte přednost. Až tedy v budoucnosti usednete do restaurace, rozezní se hudba vašeho žánru a na elektronickém jídelním lístku budou vaše oblíbená jídla na prvních místech. Třeba i s rafinovanou slevou.

Biometrické zabezpečení
Biometrická data obsahují záznamy o osobních fyzických charakteristikách držitele karty, používají se k jednoznačné identifikaci jejího nositele. Za biometrické údaje se považují otisky prstů, sken obličeje a sken duhovky, který je ze jmenovaných nejprůkaznější (stejnou duhovku nemají ani jednovaječná dvojčata). Tento sken je obtížné falzifikovat, nejsnadnější cestou by asi bylo majiteli karty vytrhnout oko, podobně jako to udělal hrdina filmu Minority Report. Citlivá biometrická data jsou zaznamenána na kartě a v případě potřeby, například na letišti, srovnána s fyzickými rysy majitele karty. Pokud by se vám podařilo falzifikovat samotná data na kartě, nepomůžete si. Budou porovnána s daty uloženými v národní databázi.
Biometrické údaje musí být pečlivě ochráněny před zneužitím. Karta, která je obsahuje, je sama o sobě pro majitele velmi užitečná. V rukou zločinců, kterým by se podařilo prolomit ochranu dat, je však nebezpečnou zbraní.

„Super key“
Super klíč povoluje vstup do nejrůznějších objektů – od rodinného domku přes práci po skříňku na šaty. V kombinaci s biometrickými daty se chytrá karta může stát jediným klíčem, který budeme u sebe nosit. Auto, které by kartu v kombinaci s biometrickými daty vyžadovalo, může například odmítnout nastartovat. Řidič je totiž v databázi zadržených řidičských průkazů…

Zdravotní informace
Ve speciální oblasti obsahuje karta celou vaši zdravotní historii. Pokud jste obětí nehody, zjistí posádka záchranného vozu během vteřiny, na jaké léky jste alergický. Karta usnadní ale i běžné kontroly u lékaře. Není třeba zakládat obsáhlé spisy plné anamnéz; podle průběhu několika posledních chřipek lze zvolit nejúčinnější postup léčby. Lze jednoduše sledovat, jaké léky pacient užívá. V případě potřeby je možné platit kartou za předpisy.

Peníze
Chytrá karta může sloužit jako osobní peněženka, na níž máte stranou od bankovního účtu uloženy peníze pro drobné každodenní platby. Systém mikroplateb, které se provádějí pomocí zvláštní karty, do níž jste předem pomocí terminálu načerpali peníze, již existuje (provozuje ho např. Mastercard). Pomocí pružného displeje může být přímo na kartě zobrazen aktuální stav osobního účtu.

Čip
Srdcem karty je čip, který na velmi malé ploše ukrývá paměťový modul, elektroniku pro přístup k datům a v neposlední řadě procesor, který je schopen kódovat a dekódovat (karta nesmí obsahovat žádná nechráněná data). Čip může být napájen z induktivní smyčky ve čtečce karty, náročnější aplikace (například peněženka pro mikroplatby) budou ale vyžadovat nepřetržité napájení z integrovaných ultratenkých baterií. Dotykové čipy, jaké znáte z telefonních karet, by měly vystřídat bezkontaktní rádiové čipy, které budou umět požadované informace na krátkou vzdálenost vysílat.

Vysílání v osobní zóně
Tato funkce chytré karty patří k futurologickým vizím. Dostatečná paměťová kapacita v kombinaci s radiovým vysíláním umožní v případě potřeby šířit kolem sebe jakousi digitální bublinu. Jejím prostřednictví budou uživatelé sdílet vybrané informace – ukázky své práce, osobní informace či jen výčet svých koníčků.

Ukládání dat
V současnosti se například na SD karty (asi 2×1,5 cm) vejdou 4 GB dat. Můžeme očekávat, že na milimetr silné kartě zbude místo pro jeden gigabyte. Na kartě budete nosit svou rozdělanou práci, po zasunutí do čtečky kteréhokoliv počítače budete moci dál pracovat. Taková karta by také měla umět upravit základní prostředí počítače podle vašich zvyklostí.

Elektronický lístek
Magnetický lístek či radiové předplacenky pro městskou hromadnou dopravu jsou v několika evropských metropolích realitou. Proč tyto zkušenosti nevyužít i na univerzální chytré kartě?

Předchozí článek
Další článek
Související články
ThinkOrbital, vesmírný startup spoluzaložený Vojtěchem Holubem, za pár dní vypustí experimentální satelit s revoluční vesmírnou stavební technologií. Cílem mise je otestovat sváření, řezání a rentgenovou inspekci pomocí elektronového paprsku. Satelit o váze 45 kilogramů dopraví na oběžnou dráhu Země raketa Falcon 9 společnosti SpaceX z Kalifornie. Letos v květnu ThinkOrbital provedl historicky první autonomní svařování […]
Objevy Technika 19.12.2024
Časopis Science, jedna z nejprestižnějších vědeckých platforem, zařadil do svého přehledu 10 nejvýznamnějších objevů roku 2024 hned dva, na nichž se podíleli čeští vědci. V kategorii fyziky zaujal objev altermagnetismu, nového typu magnetismu, a v oblasti medicíny byla oceněna průlomová injekční léčba HIV s 99,9% účinností, na níž pracoval i český vědec. O výzkumu altermagnetismu, […]
Češi za rok najedou téměř 76 miliard kilometrů. Ukázala to analýza, kterou pomocí dat z STK zpracoval odborný datový tým společnosti Cebia, která je známá především tím, že pomáhá motoristům bojovat proti podvodům při prodeji ojetin prostřednictvím kontroly jejich historie. Hypoteticky se tak Češi ročně dostanou 515krát ke Slunci, 197 tisíc krát k Měsíci či […]
NOVINKY Objevy Technika 12.12.2024
Robotika opět pokročila na další úroveň. Vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT vyvinuli systém, díky kterému se humanoidní roboti mohou pohybovat mezi lidmi přirozeně a bezpečně. Třeba i hrát stolní hry. Tento přelomový algoritmus, nazvaný Harmonious, umožňuje humanoidům nejen reagovat na své okolí, ale také být empatickými společníky, kteří v reálném čase přizpůsobují své pohyby aktuálním […]
Společnost Honda představila robota vybaveného umělou inteligencí, který zlepšuje náladu dětí během dlouhodobé léčby a přináší revoluci do nemocniční péče. Ve Fakultní nemocnici Virgen del Rocío v Seville se odehrává revoluce v péči o malé pacienty. Společnost Honda zde ve spolupráci s místními odborníky představila robota „Haru“, navrženého speciálně pro děti podstupující dlouhodobou léčbu. Haru […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz