Domů     Zajímavosti
Film jako zdroj informací!
21.stoleti 19.11.2004

Ve dnech 8. – 11. 11. 2004 proběhl v Hradci Králové již 43. ročník mezinárodního festivalu filmů o vědě, technice a umění Techfilm 2004. Jeho součástí byla mezinárodní soutěž snímků se sekcí Panorama a soutěž eLearning 2004.Ve dnech 8. – 11. 11. 2004 proběhl v Hradci Králové již 43. ročník mezinárodního festivalu filmů o vědě, technice a umění Techfilm 2004. Jeho součástí byla mezinárodní soutěž snímků se sekcí Panorama a soutěž eLearning 2004.

Již tradiční podzimní setkání příznivců filmů o vědě, technice a umění proběhlo v nové budově Univerzity. Letos posuzovala výběrová komise mimořádně kvalitní a vyrovnanou kolekci 107 přihlášených filmů z domova i zahraničí a do mezinárodní soutěže vybrala  40 snímků. Návštěvníci festivalu viděli 89 vybraných snímků (zahraniční s českým překladem) ve 12 tematických blocích v  aule Univerzity Hradec Králové.
A kdo neměl možnost přijet osobně do Hradce Králové, může si všechny snímky z letošního ročníku festivalu následně zapůjčit. Stejně tak je možno si vybrat vítězné filmy z nabídky minulých ročníků Techfilmu (VHS fond čítá na 200 našich a zahraničních titulů).

Filmy, které byste si neměli nechat ujít:
Snímek Concorde – a love story z produkce Velké Británie režiséra A. Amiraniho ukázal zajímavým způsobem historii vzniku, provozu a neslavného konce letadla Concorde. Ve filmu jsou použity mj. archivní záběry konstrukční kanceláře. Díky nešťastné a nezaviněné havárii letadla skončila definitivně etapa tohoto slavného stroje.
Film Tání v Arktidě  je jedním z dílů z kanadského televizního cyklu Objevy. Přirodní jevy, nebo zodpovědnost lidí – stále ještě není rozhodnuto. Diskuse pokračuje, ale v jednom se všichni shodují. Polární svět se mění bezprecedentní rychlostí.
S velkým zájmem se setkal šestidílný německý televizní cyklus Žíznivá planeta – Voda pro pole, Voda pro města, Zkoumání hranic možností, Obchodování s vodou, Boj o vodu a Vodní vize  nám představí ucelenou mozaiku současných světových problémů a řešení  nedostatku pitné vody, tak nezbytné tekutiny pro lidstvo.
Ledová paměť, dánský snímek  režiséra a scenáristy  G. Skaarupa se zabýval odpověďmi na otázky: Skrývá ledový povrch Gronska tajemství budoucnosti lidské civilizace na Zemi?  Může nám led říci, zda jdeme směrem k  nové době ledové?
Indický film režiséra A. Raina Ve stínu Everestu, ukázal, že „Ve stínu“ světoznáme hory žijí také lidé – domorodci se svou kulturou i prostými všedními povinostmi.
Snímkem Einsteinova teorie relativity se představilo Rakousko. Od zveřejnění Einsteinovy teorie relativity uplynulo 100 let, ale do dnešního dne je tato teorie pochopena jen několika málo vědci. Tři části filmu vysvětlují základní body této jedné z nejpozoruhodnějších teorií o vesmíru.
Polička – Perla Vysočiny, autorský snímek J. Šilhana nabídl divákům romantické putování městem s jeho úžasnou starobylou architekturou a zajímavým současným životem. Film je beze slov, doprovázen pouze hudbou Bohuslava Martinů.
Organizátoři  Techfilmu 2004 nabízejí čtenářům časopisu 21. století možnost zapůjčení festivalových snímků na DVD a VHS nosičích – získání  nejnovějších informací o osobnostech, objevech a výzkumech v 21. století prostřednictvím audiovizuálního média.

Související články
Děti jsou nyní zpravidla vyšší než jejich rodiče. Tento trend je spojován především s dostatkem potravy. Vědci z University of Roehampton pod vedení profesora Lewise Halseye se rozhodli zjistit, k jakému nárůstu výšky došlo u lidí za posledních 100 let. Z jejich studie plyne, že existují značné rozdíly mezi pohlavími… Halsey a jeho kolegové využili […]
Mezinárodní výzkumný tým pod vedením odborníků z Kalifornské univerzity v Irvine objevil nový typ chrupavčité tkáně, který by mohl znamenat velkou změnu v možnostech regenerativní medicíny a tkáňového inženýrství… Chrupavka je pojivová tkáň sloužící zpravidla k pružnému spojení kostních tkání. Je tuhá, ale i poměrně pružná a schopná vyrovnávat otřesy. Obsahuje větší množství mezibuněčné hmoty […]
Když se necítíme dobře, často hledáme rychlé řešení, jak se co nejdříve uzdravit. Antibiotika jsou mocným nástrojem moderní medicíny, ale ne vždy jsou tou správnou volbou. Zde jsou nejčastější dotazy pacientů, kteří při viróze žádají antibiotika, a odpovědi od MUDr. Václavy Adámkové, Ph.D., primářky Klinické mikrobiologie a ATB centra Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN v Praze. […]
Vesmír Zajímavosti 22.1.2025
Struktura rozprostírající se po nočním nebi, připomínající antickým Řekům vylité mléko, zaměstnává lidskou zvědavost po celá tisíciletí. Čím dokonalejší prostředky k jejímu zkoumání máme, tím pozoruhodnější se nám zdá. Od jejich mlhavých hranic tvořených temnou hmotou po střed ukrývající nenasytnou černou díru – Mléčná dráha ukrývá řadu fenoménů, nad kterými si vědci nepřestávají lámat hlavu. V září […]
Sourozence pojí jedinečné pouto vybudované na základě společných vzpomínek, rodinných rituálů i občasných hádek a naschválů. Když ale dojde na lámání chleba, často má jeden z nich, anebo oba pocit, že ten druhý byl rodiči upřednostňovanější a oblíbenější. Nový výzkum odhalil, kterého sourozence rodiče zpravidla preferují, často aniž by si to uvědomovali… Vědci z Univerzity […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz