Domů     Zajímavosti
Film jako zdroj informací!
21.stoleti 19.11.2004

Ve dnech 8. – 11. 11. 2004 proběhl v Hradci Králové již 43. ročník mezinárodního festivalu filmů o vědě, technice a umění Techfilm 2004. Jeho součástí byla mezinárodní soutěž snímků se sekcí Panorama a soutěž eLearning 2004.Ve dnech 8. – 11. 11. 2004 proběhl v Hradci Králové již 43. ročník mezinárodního festivalu filmů o vědě, technice a umění Techfilm 2004. Jeho součástí byla mezinárodní soutěž snímků se sekcí Panorama a soutěž eLearning 2004.

Již tradiční podzimní setkání příznivců filmů o vědě, technice a umění proběhlo v nové budově Univerzity. Letos posuzovala výběrová komise mimořádně kvalitní a vyrovnanou kolekci 107 přihlášených filmů z domova i zahraničí a do mezinárodní soutěže vybrala  40 snímků. Návštěvníci festivalu viděli 89 vybraných snímků (zahraniční s českým překladem) ve 12 tematických blocích v  aule Univerzity Hradec Králové.
A kdo neměl možnost přijet osobně do Hradce Králové, může si všechny snímky z letošního ročníku festivalu následně zapůjčit. Stejně tak je možno si vybrat vítězné filmy z nabídky minulých ročníků Techfilmu (VHS fond čítá na 200 našich a zahraničních titulů).

Filmy, které byste si neměli nechat ujít:
Snímek Concorde – a love story z produkce Velké Británie režiséra A. Amiraniho ukázal zajímavým způsobem historii vzniku, provozu a neslavného konce letadla Concorde. Ve filmu jsou použity mj. archivní záběry konstrukční kanceláře. Díky nešťastné a nezaviněné havárii letadla skončila definitivně etapa tohoto slavného stroje.
Film Tání v Arktidě  je jedním z dílů z kanadského televizního cyklu Objevy. Přirodní jevy, nebo zodpovědnost lidí – stále ještě není rozhodnuto. Diskuse pokračuje, ale v jednom se všichni shodují. Polární svět se mění bezprecedentní rychlostí.
S velkým zájmem se setkal šestidílný německý televizní cyklus Žíznivá planeta – Voda pro pole, Voda pro města, Zkoumání hranic možností, Obchodování s vodou, Boj o vodu a Vodní vize  nám představí ucelenou mozaiku současných světových problémů a řešení  nedostatku pitné vody, tak nezbytné tekutiny pro lidstvo.
Ledová paměť, dánský snímek  režiséra a scenáristy  G. Skaarupa se zabýval odpověďmi na otázky: Skrývá ledový povrch Gronska tajemství budoucnosti lidské civilizace na Zemi?  Může nám led říci, zda jdeme směrem k  nové době ledové?
Indický film režiséra A. Raina Ve stínu Everestu, ukázal, že „Ve stínu“ světoznáme hory žijí také lidé – domorodci se svou kulturou i prostými všedními povinostmi.
Snímkem Einsteinova teorie relativity se představilo Rakousko. Od zveřejnění Einsteinovy teorie relativity uplynulo 100 let, ale do dnešního dne je tato teorie pochopena jen několika málo vědci. Tři části filmu vysvětlují základní body této jedné z nejpozoruhodnějších teorií o vesmíru.
Polička – Perla Vysočiny, autorský snímek J. Šilhana nabídl divákům romantické putování městem s jeho úžasnou starobylou architekturou a zajímavým současným životem. Film je beze slov, doprovázen pouze hudbou Bohuslava Martinů.
Organizátoři  Techfilmu 2004 nabízejí čtenářům časopisu 21. století možnost zapůjčení festivalových snímků na DVD a VHS nosičích – získání  nejnovějších informací o osobnostech, objevech a výzkumech v 21. století prostřednictvím audiovizuálního média.

Související články
Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd obdržel nejvyšší české vědecké ocenění – Národní cenu Česká hlava. Cena vyjadřuje uznání za celoživotní úspěšné a excelentní působení ve výzkumné, vývojové a inovační oblasti, zejména za výzkum spintroniky. Jungwirthův výzkum spintronických pamětí je zásadní pro vývoj procesorových čipů budoucnosti. Tradiční magnetické materiály, které dnes nacházíme i v […]
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Zajímavosti 15.11.2024
Před objevem elektřiny trávili lidé noci ve tmě a potřebné činnosti vykonávali maximálně za svitu měsíce, ohně a později petrolejových lamp. Dnes je asi 80 % světové populace vystaveno večer vysoké úrovni umělé světelné záře. Podle vědců může mít toto nadměrné světelné znečištění negativní vliv na lidské zdraví, od špatného spánku po rakovinu prsu, mrtvici […]
Příroda Zajímavosti 14.11.2024
Díváte se na 10krát zvětšený zvláštní organismus, který se pohybuje na hranici mezi houbami, zvířaty a prvoky. Jde o rod Lamproderma a patří mezi pravé slizovky, obzvláště známé svými lesklými, kovově zbarvenými spory. Slizovky jsou záhadnými organismy, které překvapují nejen vědce, ale i amatérské biology. Patří do skupiny pravých slizovek, známé jako Myxomycetes, a rod […]
Byl prvním sériově vyráběným hybridem, který způsobil revoluci v automobilovém průmyslu. Který z Toyoty udělal lídra v oblasti elektrifikace a vlastně i největší automobilku na světě. Dodnes je to první legenda – Prius. Už více než čtvrt století zanechává Prius automobilový otisk jako první sériově vyráběný elektrifikovaný vůz. Každá další generace přinesla lepší hybridy, lepší […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz