Domů     Příroda
Abeceda meteorologie
21.stoleti 21.1.2004

Meteorologie není jen »předvídání počasí«. Je to nauka o složení a charakteristikách atmosféry a o fyzikálních dějích, které v ní probíhají. K meteorologii patří i využití základních fyzikálně-atmosférických poznatků v různých biologických, ekologických a dalších oborech.Meteorologie není jen »předvídání počasí«. Je to nauka o složení a charakteristikách atmosféry a o fyzikálních dějích, které v ní probíhají. K meteorologii patří i využití základních fyzikálně-atmosférických poznatků v různých biologických, ekologických a dalších oborech.

Aerosol – nepatrné pevné nebo kapalné částice ve vzduchu. Ve velkoměstě může být v jednom cm3 mnoho milionů částic. V Arktidě nebo Antarktidě často méně než 10 částic

Bouřka – důsledek rychlého výstupu vlhkého teplého vzduchu do výšky až 10 km. Přitom vznik kupových věží, z nichž vypadávají silné srážky (déšť, krupky, kroupy). V mracích silné elektrické pole, při dostatečném potenciálovém rozdílu blesky. Náboje vznikají hlavně tříštěním kapek ve výstupném proudu.

Duha – atmosférický optický jev, objevující se na opačné straně oblohy, než je Slunce, které ze strany osvětluje přeháňkový mrak. Vzniká lomem světla na vodních kapkách. Spektrální barvy od červené až po fialovou jsou tím výraznější, čím větší jsou dešťové kapky.

El Niňo – občasné proniknutí teplé povrchové vody v Pacifiku k břehům Peru a Ekvádoru, vyvolané tlakovými osciliemi v blízkosti rovníku mezi západním a východním Pacifikem. Možná příčina klimatických anomálií.

Fata morgána – anomální průběh světelných paprsků v přízemních vrstvách vzduchu, vyvolávající zrcadlení vzduchu.

Golfský proud – teplý mořský proud vznikající v Mexickém zálivu. Proudí směrem k severní a západní Evropě a ovlivňuje tím podnebí.

Humidní oblast – vlhká oblast s hojnými srážkami výrazně převyšujícími výpar.

Chování zvířat – zvířata mají k povětrnostním vlivům bezprostřednější vztah než lidé. Z jejich chování lze vyčíst leccos o vývoji počasí. Zvířata však nevnímají přicházející počasí, nýbrž reagují jen na jisté povětrnostní pochody.

Inverze – silné prochlazení přízemních vrstev vzduchu v tlakové výši vede ke vzniku „polštáře“ studeného vzduchu pod teplejším vzduchem (přízemní inverze). To omezuje výstupné pohyby vzduchu a vede k hromadění odpadních plynů a znečišťujících příměsí pod teplým vzduchem. Výskyt zejména na podzim a v zimě.

Jíní – druh usazených tuhých srážek. Objevuje se, když teplota vzduchu klesne pod bod mrazu. Vodní pára stimuluje na rostlinách nebo na půdě a tvoří se bílý povlak. Na vozovkách může přispívat k tvorbě některých forem ledových usazenin.
může přispívat k tvorbě některých forem ledových usazenin.

Kouřmo – usazování molekul vodní páry na kondenzačních jádrech. Předstupeň srážek, snižuje viditelnost. Při dohledu pod 1000 m začíná mlha.

Ledový den – den s trvalým mrazem, kdy je teplota po 24 hodin pod 0 °C.

Monzun – sezonně podmíněné  proudění vzduchu. V létě proudí vzduch od chladného moře proti teplé pevnině (letní monzun), v zimě z chladné pevniny nad teplé moře (zimní monzun). Typický pro jihovýchodní Asii, obdobné situace

Níže (cyklona) – oblast nízkého tlaku vzduchu. Vířivý pohyb vzduchových hmot. Tvoření teplých a studených front. Převládají procesy vedoucí ke vzniku oblačnosti. Důležité povětrnostní jevy: vítr (vichřice), srážky. Typické pro západní a severní povětrnostní situace.

Oblaky – viditelná soustava částic vody nebo ledu, zpravidla produkt kondenzace vodní páry v důsledku výstupných pohybů. Oblaky kupovité a vrstevnaté, řasy.

Povodeň – výrazné přechodné překročení dlouhodobé střední hodnoty stavu vody nebo průtoku řeky. Každé jezero a úsek řeky má vlastní povodňové charakteristiky. Povodně
jsou vyvolány táním sněhové pokrývky zejména na jaře, nebo intenzivními dešti. (Může vzniknout i takzvaná ledová povodeň při ledovém nápěchu nebo zácpě koryta).

Rosa – tvoření malých kapiček a jejich usazování na zemi nebo blízko ní (například na trávě) v důsledku kondenzace vodní páry z okolního vzduchu. Za jasných letních nocí může produkce rosy činit až 0,3 l/m2.

Stoletý kalendář – základem jsou . sedmiletá pozorování počasí, která prováděl opat M. Knauer v letech 1652 -1658. Později vznikla domněnka, že počasí má sedmiletý rytmus. Předpovědi na tomto základě jsou víc než náhodné.

Tlak vzduchu – tlak atmosféry na  každé místo zemského povrchu. Měřen v milimetrech rtuťového sloupce (760 nm na hladině moře), nově v hektopascalech (1013,2 hPa na hladině moře). Tlak vzduchu klesá s výškou. Rozdělení tlaku vzduchu je podstatný opěrný bod pro posouzení vývoje počasí.

Vlhkost vzduchu – podíl vodní páry ve vzduchu. Vzduch může při dané i teplotě pojmout jen určité množství > vodní páry (až do nasycení), přebytek se vysráží. Teplota, při níž je při témže  tlaku vzduchu dosaženo nasycení, se i nazývá rosný bod.

Zvláštnosti oblaků – doplňující charakteristika zaměřená na typický detail oblaku, jako např. tuba, rotorový . hlavový mrak zvaný arcus, viditelné ; proužky srážek čili virga, kapsovité útvary  jménem mammma, kovadlina (incus) na i vrcholu bouřkového mraku a další.
 

 

Předchozí článek
Související články
Vědci připravili „vakcínu“ pro včely, která by je měla ochránit před pesticidy, a podle prvotní studie se zdá, že funguje. Výsledky, které byly zveřejněny v časopise Nature Sustainability, ukazují, že hydrogelové mikročástice podávané čmelákům a včelám ve vodě s cukrem vedly k o 30 % vyšší míře přežití u jedinců, kteří byli vystaveni smrtelným dávkám […]
Escherichia coli je bakterie, která se přirozeně vyskytuje ve střevní mikroflóře teplokrevných živočichů včetně člověka. Je mu prospěšná, pokud se nešíří, kam nemá. Patogenní kmeny této bakterie však mohou způsobovat nebezpečná onemocnění, a navíc jsou stále častěji rezistentní vůči antibiotikům. K vývoji nových léků by nás mohly inspirovat gorily… E.coli produkuje řadu látek, které brání […]
Vlastně je to hned několik různých signálů. Jedna jediná aromatická látka funguje jako rozpoznávací znamení pro řadu organismů včetně člověka. A v biotechnologii by se dala využít i pro sledování případné kontaminace pitné vody. Stačí, aby venku lehce sprchlo a krajinou se začne šířit podmanivě krásná vůně vlhké půdy. Patrně není člověka, který by ji nevdechoval […]
Lední medvěd jako trosečník na malé kře je smutným symbolem oteplování klimatu. Jeho situace nemá řešení. Nemá se kam vypravit za lepšími podmínkami pro život, jeho svět zmizí. A tak se musí přizpůsobit – zmenšením.   Zmenšení tělesných proporcí je poměrně účinný způsob, jak obstát ve stále teplejším klimatu. Má to prosté fyzikální vysvětlení: Čím […]
Příroda dokáže být fascinujícím způsobem brutální. Houba zvaná Cordycep, které se v přírodě nachází více než 600 druhů, se modifikuje přesně podle hmyzu, který napadá. Třeba Ophiocordyceps unilateralis přeměňuje mravence v zombie. Jsou ale i jiné a výstřednější druhy. Hmyzomorka muší (Entomophthora muscae) je druh houby, která napadá mouchy. Postup je jednoduchý. Nejprve oběť nakazí, pak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz