Domů     Objevy
Průlom ve světě napájeném bateriemi, elastická baterie má konzistenci zubní pasty

Mnoho moderních přístrojů by nemohlo fungovat bez baterií, které jim dodávají elektrickou energii. Tradiční baterie čelí kompromisu mezi velikostí/flexibilitou a výkonem. To se rozhodli změnit vědci z Laboratoře organické elektroniky univerzity ve švédském Linköpingu.

Těm se podařilo vyvinout elastickou baterií, která by mohla být průlomem na poli nositelných technologií, chytrých lékařských přístrojů i robotiky..

„Baterie jsou největší součástí veškeré elektroniky,“ říká Aiman Rahmanudin, který stál v čele vývoje elastické baterie. „Dnes jsou pevné a poměrně objemné. Ale s měkkou a přizpůsobivou baterií neexistují žádná konstrukční omezení.

Lze ji integrovat do elektroniky zcela odlišným způsobem a přizpůsobit uživateli,“ dodává. Jeho týmem vyvinutou baterii lze natahovat a ohýbat bez ztráty energie, a to díky použití materiálů, které dokáží udržet a vést záporné a kladné náboje k napájení zařízení bez ohledu na jejich energetickou náročnost.

Pružná baterie pro nové technologie

„Textura trochu připomíná zubní pastu,“ vysvětluje Rahmanudin, který působí jako odborný asistent na Linköpingské univerzitě. „Materiál lze například použít v 3D tiskárně k tvarování baterie dle libosti.

To otevírá prostor pro nový typ technologie“ doplňuje vědec. Aby odborníci vytvořili svůj návrh, přepracovali aktivní složky, spojovací části a svorky, které tvoří baterii. Aktivní složky katod (kladné náboje) a anod (záporné náboje) jsou vyrobeny z modifikovaného ligninu, organického materiálu.

Linköping University by Thor Balkhed

Spojení neboli kladné a záporné svorky baterie jsou stále kovové, ale jsou vyrobeny z nanografitu a stříbrných nanodrátů, které jsou dostatečně malé, aby zůstaly flexibilní spolu se zbytkem baterie. „Studie z Linköpingské univerzity demonstruje průlomový přístup k návrhu baterií,“ domnívá se Pragathi Darapaneniová, vedoucí inženýrka vývoje produktů ve společnosti Schaeffler Asia.

„Využitím tekutých elektrod vědci vytvořili baterii, která si zachovává funkčnost a zároveň je deformovatelná. To by mohlo vést k významnému pokroku v návrhu nositelných a implantabilních zařízení,“ myslí si vědkyně.

Pokrok na poli nositelných a implatabilních zařízení

Mezi potenciální aplikace tohoto objevu patří inzulínové pumpy, kardiostimulátory a naslouchátka, spolu s elektronickými textiliemi obsahujícími elektroniku v oděvech, které se přizpůsobí tělu uživatele, a měkkou robotikou, která umožňuje robotům plynulé ohýbání a naklánění.

Ve své studii, publikované 11. dubna v časopise Science Advances, výzkumníci uvedli, že baterii založili na vodivých plastech (konjugovaných polymerech) a ligninu, což je vedlejší produkt při výrobě papíru.

Baterii lze nabíjet a vybíjet více než 500krát a stále si zachová svůj výkon. Lze ji také natáhnout na dvojnásobnou délku a bude fungovat stejně dobře. Zatím je její koncept ověřen při napětí 0,9 voltu, zatímco většina běžných článků funguje při napětí 1,5 voltu.

Vědci proto hledají chemické sloučeniny, které by rozšířily její napěťové možnosti. „I když jsou pružné baterie slibné, musí být vyhodnoceny z hlediska potenciálních rizik a musí se zajistit, aby použité materiály byly netoxické a bezpečné pro dlouhodobý kontakt s lidskou kůží,“ upozorňuje Darapaneniová.

Zdroj: LiveScience

Foto: Linköping University, Pixabay
Zdroje informací: LiveScience
Štítky:
Související články
Objevy Technika 22.5.2025
Výzkumný tým vedený prof. Pavlem Jungwirthem z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR zjistil, že během procesu, kdy se kapalina mění z nekovu na vodivý kov, vzniká ještě jeden, zatím nepopsaný jev. Jedná se o fázi, kdy se systém spontánně velmi rychle přepíná mezi kovem a nekovem, aniž by vydržel v jednom z těchto […]
Objevy Příroda 19.5.2025
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i […]
Objevy Příroda 19.5.2025
Půlroční expedice doktorského studenta z Biologického centra AV ČR a Jihočeské univerzity na tropickém ostrově Nová Guinea přinesla jedinečný objev. František Vejmělka jako první zdokumentoval jednoho z největších myšovitých hlodavců světa – velekrysu Mallomys istapantap. Tento tajemný noční tvor obývá chladné mlžné horské pralesy a pláně v nadmořských výškách 3700 metrů a pro vědu byl znám pouze z několika […]
Objevy Zajímavosti 14.5.2025
Ještě donedávna se věřilo, že ostrov Malta byl poprvé osídlen před 7500 lety, tedy v mladší době kamenné s příchodem zemědělců. Nedávný archeologický průlom ale tuto představu zásadně mění.   V jeskyni Għar il-Latnija na severu ostrova byly totiž objeveny důkazy, že Malta hostila lidské obyvatele už před více než 8500 lety – a to […]
Objevy Příroda 12.5.2025
Sršni asijští se stali nechtěnou součástí evropské krajiny a snižují počty užitečných opylovačů. Tento invazní druh pochází z jihovýchodní Asie, ale od prvního výskytu ve Francii v roce 2004 se přes veškerou snahu o vymýcení postupně šíří dál. Zatím mu v tom podle odborníků nebrání ani žádný přirozený nepřítel. V polovině dubna začínají ze zimovišť vylétat […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz