Rostlina známá jako irský mech, jinak také puchratka kadeřavá, nyní zažívá své chvíle slávy. Je novou superpotravinou se zázračnými účinky, kterou doporučuje řada celebrit a tiktokerů. Je ale humbuk kolem této červené mořské řasy skutečně oprávněný?.
Puchratka kadeřavá (Chondrus crispus) je poměrně drobná mořská řasa, která dorůstá jen asi 20 cm. Vyrůstá ze základny uchycené na mořském dně a její stélka se několikrát větví. Její barva se pohybuje od fialové po velmi světlou až skoro průsvitnou.
Červený pigment jí umožňuje lépe zachytit modrozelené světlo, které proniká do větších hloubek, asi 200 metrů pod hladinou, kde se řasa hojně vyskytuje. Je rozšířená po celém pobřeží Irska, proto se jí ostatně říká irský mech, dále Islandu, Faerských ostrovů, západního Baltu či Španělska a na východním pobřeží Kanady.
Protizánětlivé a antioxidační účinky
Irský mech se prodává jako doplněk stravy ve formě sušených vloček, gelů, kapek, kapslí či pilulek. Usušená řasa je vždy nažloutlá a průsvitná. Prodej těchto doplňků se v roce 2024 stal miliardovým průmyslem s hodnotou 2,18 miliardy dolarů (asi 50 miliard korun) a do roku 2030 by mohl vzrůst až na 2,60 miliardy dolarů (téměř 60 miliard korun).
Řase je připisována řada příznivých účinků na zdraví, měla by být účinná proti zánětům plic, střev a ledvin či močového měchýře. Ve formě karagenanu, což je vysoce zpracovaná forma této řasy, je pak doporučována veganům, neboť má schopnost vytvářet želatině podobný gel.

Podle studie z roku 2021 obsahuje Chondrus crispus z Rudého moře taniny, flavonoidy a fenoly, které mají antioxidační a protizánětlivé účinky. Je také dobrým zdrojem vlákniny a jódu. Ovšem vlákninu lze za příznivější cenu získat z čerstvé zeleniny a ovoce, také příjem jódu, který je důležitý pro zdraví štítné žlázy, má většina Evropanů i Američanů dostatečný a není potřeba ho zvyšovat.
Rizikem, které je spojeno s konzumací doplňků stravy obsahujících irský mech, je nadměrný příjem těžkých kovů.
Pozor na otravu těžkými kovy!
Jako každá řasa může irský mech absorbovat chemikálie nebo kovy ze svého prostředí rychleji, než je schopen je vylučovat nebo uvolňovat, což způsobuje hromadění těžkých kovů. Těžké kovy, jako je arsen, rtuť či olovo, se mohou hromadit v irském mechu a po jeho konzumaci způsobit lidem zdravotní komplikace, jako je dysfunkce ledvin, neurologické poškození, zvýšení rizika onemocnění rakovinou a negativně mohou ovlivnit i kognitivní funkce.
Na pozoru by se pak měl před doplňky stravy s obsahem této řasou mít každý, kdo užívá léky na ředění krve, protože irský mech má přirozené antikoagulační účinky. Na druhou stranu z toho plyne jeho potenciál při blokování rozvoje krevních sraženin.
Kvalita jednotlivých doplňků se také může výrazně lišit. Podle odborníků irský mech rozhodně není zázračnou superpotravinou, kterou lze bezpečně doporučit každému. Místo toho odborníci nabádají k návratu k základům, tedy konzumaci základních, co nejméně zpracovaných potravin.
Zdroj: National Geographic