Domů     Medicína
Kratom: Od tradiční medicíny k modernímu výzkumu účinků

komerční sdělení

Kratom, vědeckým názvem Mitragyna speciosa, přitahuje v posledních letech stále větší pozornost vědecké komunity. Nejnovější výzkumy odhalují komplexní působení této rostliny na lidský organismus a přináší lepší pochopení jejích účinků.

Zatímco tradiční použití sahá staletí do minulosti, moderní věda nyní odkrývá přesné mechanismy jejího působení.

Aktivní látky a jejich působení

Vědecké studie ukazují, že za účinky kratomu stojí především dva klíčové alkaloidy. Dominantní složkou je mitragynin, který může tvořit až 66 % celkového obsahu alkaloidů v sušených listech. Druhým významným alkaloidem je 7-hydroxymitragynin, který se vyskytuje v menším množství, přibližně 1 % celkového obsahu, ale vykazuje desetinásobně vyšší vazebnou afinitu k opioidním receptorům než mitragynin.

Výzkumy objasňují, že mitragynin působí jako částečný agonista μ-opioidních receptorů a slabý antagonista κ- a δ-opioidních receptorů. Významným zjištěním je, že neaktivuje β-arrestinovou dráhu, která je spojována s útlumem dýchání.

To může vysvětlovat odlišný bezpečnostní profil kratomu ve srovnání s klasickými opioidy.

Od stimulace k sedaci: role dávkování

Vědecká data potvrzují, že účinky kratomu významně závisí na dávkování. Při nízkých dávkách (1-5 gramů) nastupují stimulační účinky během 15-30 minut a trvají přibližně 2-3 hodiny.

Uživatelé popisují zvýšení energie a bdělosti. Při vyšších dávkách (5-15 gramů) převládají sedativní účinky s nástupem do hodiny a trváním až 5 hodin.

Randomizované kontrolované studie prokázaly významné analgetické účinky kratomu ve srovnání s placebem. Výzkumy také naznačují potenciál v léčbě úzkosti a deprese, ačkoliv v této oblasti zatím chybí robustní klinické studie.

Bezpečnost a rizika

Současné výzkumy identifikují několik důležitých bezpečnostních aspektů užívání kratomu. Při pravidelném užívání vyšších dávek existuje riziko vzniku závislosti. Po vysazení mohou nastoupit mírné až středně závažné abstinenční příznaky včetně podrážděnosti a nespavosti.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat možným lékovým interakcím. Vědecké studie prokázaly, že mitragynin inhibuje enzymy cytochromu P450 (konkrétně CYP2D6 a CYP3A4), což může ovlivnit metabolismus jiných léků.

Přestože současný výzkum přináší stále více poznatků o kratomu, některé oblasti zůstávají neprozkoumané. Chybí především dlouhodobé studie bezpečnosti a rozsáhlejší klinické testy. Probíhající výzkum se zaměřuje na objasnění dalších farmakologických mechanismů a potenciálních terapeutických aplikací.

Pro bezpečné využití kratomu je klíčové dodržovat doporučené dávkování a být si vědom možných rizik. Stejně jako u jiných látek ovlivňujících psychiku platí, že zodpovědný přístup je základem minimalizace nežádoucích účinků.

Více podobných článků naleznete na www.vseokratomu.cz

Chcete vyzkoušet kratom léty ověřeného prodejce? Doporučujeme https://www.ragefitness.cz/kratom

Související články
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz