Nová studie italských vědců naznačuje, že některé složky kávy ve stylu espresso mohou zabraňovat shlukování bílkovin v lidském mozku, které je dáváno do souvislosti s Alzheimerovou chorobou..
Alzheimerova nemoc je v řadě oblastí stále zahalena tajemstvím. Každopádně, jedním z podezřelých původců této neurodegenerativní choroby je shlukování bílkovin zvaných tau v lidském mozku. Právě takovým shlukům by podle nové studie vědců z italské Verony by mohla zabraňovat káva espresso.
Výzkum navázal na předchozí studie, které spojovaly kávu a kofein s ochranou před úbytkem kognitivních funkcí.
Ke zkoumání chemického složení šálků espressa byla použita spektroskopie nukleární magnetické rezonance, což je technika, při níž lze pomocí magnetického pole kontrolovat a analyzovat látky na atomární úrovni.
Pro další laboratorní experimenty byly vybrány klíčové složky – kofein, trigonelin, genistein a teobromin.
Molekuly těchto látek byly inkubovány s tau proteiny a to až po čtyřicet hodin. Se zvyšující se koncentrací kofeinu, genisteinu nebo celého extraktu z espressa tau fibrily (shluky bílkovin) méně často vytvářely větší skupiny.
Ale nejen to. Pokus ukázal, že zkrácené fibrily nejsou pro buňky toxické a také nepůsobí jako zárodky, z nichž by mohlo docházet k dalšímu shlukování. Kofein a extrakt z espressa se vážou na již vytvořené tau fibrily, což naznačuje, že by mohly být použity k interakci se stávajícími shluky a zabránit vzniku nových.
Jedna věc jsou ovšem laboratorní podmínky, druhá pak prostředí lidského organismu. Vzhledem k složitým chemickým interakcím uvnitř něj nejsou tyto účinky zaručené. Výzkumníci sami přiznávají, že je zde ještě mnoho práce, ale doufají, že výsledky jejich práce mohou nakonec vést k preventivní nebo terapeutické léčbě Alzheimerovy choroby a dalších mozkových onemocnění, při nichž jsou ovlivněny kognitivní schopnosti.
FOTO: Taste of home