Nejen umělé orgány jsou vizí budoucnosti. Společnost, která se primárně zaměřuje na automobily, nyní přišla s nápadem vyrábět umělé svalstvo. Zatím jde o prototypy určené robotům, nicméně vědci nevylučují budoucí použití v medicíně..
Japonská automobilka začátkem roku 2022 podala patentovou přihlášku na konstrukci umělých svalů. Ty umožní robotům kopírovat lidské pohyby a vykonávat nebezpečné činnosti. Technologie je založená na pohonech, které spolupracují se senzory a přinesou zvýšení výkonu i spolehlivosti. Není to poprvé, co veřejnost slyší o robotech, kteří mají disponovat pohybovým chováním napodobující svaly.
K vidění byl například pokrok uvedený před třemi lety na Mini Cheetah z Massachusettského technologického institutu (MIT).
Kapalinu nahradí vakuum
Zařízení, často přirovnávaná k biologickým svalům, se používají u eskalátorů nebo posuvných dveří. Vývojáři chtějí využít technologii k výrobě robotů, kteří budou nahrazovat nebezpečnou nebo rutinní lidskou práci.
Toyota již zaslala přihlášku na úřad pro patenty ve Spojených státech. Žádanka se týká nového způsobu využití hydraulických a pneumatických pohonů neboli aktuátorů. Podle Toyoty zajistí aktuátory větší univerzálnost, výkon a bezporuchovost.
To do budoucna přinese na trh s roboty velkou výhodu oproti stávajícím technologiím. Z důvodu tepelného svařování a lepení mají hydraulické pohony své limity. Toyota se snaží omezení vyřešit tak, že ve válcích aktuátorů použije namísto kapaliny vakuum s elektrodami a polymery.
Domácí roboti v roli asistentů
Roboty vyvíjí Toyota už mnoho let. V roce 2005 představila světu pět robotů Partner Robots s různými pohybovými systémy. Slavným se stal ten, který hraje na trubku. Známý je i robot ovládaný hlasem nebo pomocí tabletu.
„Umí zvedat a přinášet předměty, pohybovat se po bytě a vyhýbat se překážkám. Jeho úkolem je pomáhat starším a nemocným,“ uvedl James Kuffner Ph.D., provozní ředitel společnosti Toyota Motor Corporation.
Delivery Support Robot je určen k doručování zboží na krátké vzdálenosti a patří mezi variantu robotů asistujících člověku. Může přivést potraviny z blízkého obchodu nebo na stadionu roznášet objednané nápoje a občerstvení.
Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu 21. STOLETÍ 7/2022