Domů     Medicína
Budoucnost zdravotní prevence: Kapka krve a mobilní laboratoře
Jan Zelenka 17.12.2021

Žijeme v době chytrých technologií a diagnostických vychytávek, kdy „domácí“ přístroje už nyní odhalí nemoc z kapky kapilární krve. Klidně i do 6 minut…

Už dnes existují rychlotesty na prokázání celé řady infekcí, antigenní testy na Covid nevyjímaje. Jde o takzvané POCT analyzátory (point of care testing), které jsou určeny k analýze testů in vitro v místě péče o pacienta.

Využívají se např. na místech urgentních příjmů, lůžkových oddělení, operačních sálů, či v ordinacích praktických lékařů.

Podle expertů je myšlenkou POCT přístrojů posílení primární péče, nikoliv nahrazení velkých laboratoří. Největší výhodou je totiž čas. Odpadá cestování do odběrového místa, svoz vzorků, laboratorní vyšetření a následné čekání na výsledek.

Díky novým technologiím se výsledky hematologického vyšetření můžou pacienti i lékaři dozvědět do 15 minut.

Výsledek za pár minut

Přístroje POCT vyrábí celá řada firem, nicméně hematologický analyzátor PixCell HemoScreen na vyšetření plného krevního obrazu je novinkou. Technologie švýcarského výrobce Axonlab umožňuje celý proces diagnostiky zvládnout v malém a přenosném přístroji.

Unikátnost technologie spočívá v použití laserové průtokové cytometrie ve spojení se snímáním krvinek ve vysokém rozlišení, tzv. visco-elastická fokusace.

Do budoucna se počítá s tím, že by přístroj měl umět diagnostikovat také zánětlivé (CRP, PCT a jiné) a nádorové markery v krvi. Přístroj s vlastní umělou inteligencí je důležitým nástrojem pro zpřesnění a zrychlení diagnostických a rozhodovacích schopností lékaře bez nutnosti náběru venózní krve.

„Použitá technologie dokáže unikátním způsobem zobrazovat, počítat a rozlišovat všechny důležité parametry krve. Jedná se o kompletní krevní obraz včetně zjišťování nezralých nebo patologických forem bílých i červených krvinek, stejně tak krevních destiček,” říká zástupce české pobočky Axonlab Milan Šimko. Vyšetřit kompletní krevní obraz umí technologie do 6 minut.

Celý článek si přečtete v čísle 2/2022, vychází 13. ledna.

Související články
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných metod možné. Proto se vědci snaží přijít s novými, inovativními přístupy. Jedním z nich je tvorba hybridních mozků, kdy jsou myším implantovány neurony z krys. „Máme krásné modely mozkových […]
Navzdory podfinancování, stávkám a přes všechny problémy je české zdravotnictví na vysoké úrovni. A výkladní skříní celého kolosu je porodnictví, i přes rostoucí neplodnost, vyšší počet těhotenských komplikací a ne zcela zdravých těhotných žen. České porodnictví se dlouhodobě drží na mimořádné úrovni. V nejvýznamnějších parametrech, jako je novorozenecká nebo mateřská úmrtnost, se ČR svými výsledky […]
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále více mladých párů. Loni se v Česku podle Českého statistického úřadu narodilo přibližně 91 000 dětí – nejméně za posledních 22 let. „Průměrný věk […]
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou, projeví jako migréna či tenzní bolest hlavy. Odborníci upozorňují, že mohou mít spojitost s přetížením a změnami na trapézovém svalu. Trapézový […]
Od loňska známe celkem přesnou odpověď: U štíhlého dospělého muže vědci napočítali celkem 36 bilionů buněk, u ženy 28 bilionů a u desetiletého dítěte 17 bilionů. Zjistili i počty jednotlivých typů buněk. Do mravenčí práce s počítáním buněk se pustil tým Iana A. Hattona z Institutu Maxe Plancka pro matematiku ve vědách, který sídlí v Lipsku. Dali […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz