Domů     Technika
Chytré české nabíječky elektromobilů samy komunikují se sítí
Pavel Polcar 4.5.2020

Žďárský DEL během letošního dubna uvedl na trh novou generaci chytrých nabíjecích stanic elektromobilů. Mezi jejich hlavní přednosti patří modularita, možnost vytvářet nabíjecí clustery v kombinaci s dalšími stanicemi, ale také schopnost plánování času dobíjení..

Střídavá nabíjecí stanice DEL Tower může díky svému unikátnímu modulárnímu řešení nabíjet čtyři vozy najednou, každý výkonem až 22 kW a využívá střídavý proud (AC). Stejnosměrná (DC) „rychlonabíječka“ VECTOR DC65 může zase díky funkci DUAL rozdělit výkon 62,5 kW mezi dva vozy najednou.

Tato funkce umožňuje velkou míru flexibility v nabíjení a zvyšuje využitelnost dostupného výkonu. Nabíjecí stanice tak může fungovat stále „naplno“ a neomezují ji dobíjecí vlastnosti připojeného elektrovozu.

Nové stanice nabízejí pokročilé nabíjení nové generace dle standardu ISO 15118. „Díky tomu dokážou komunikovat se sítí a plánovat nabíjení podle její aktuální kapacity nebo vhodného tarifu. Umí rovněž navolit režim dobíjení dle aktuální potřeby nabití akumulátoru vozu v kombinaci s plánovaným dojezdem.

Tyto funkce jsou pro budoucnost elektromobility prakticky nezbytné. Bez nich bude využití nabíječek pro majitele elektromobilů velmi omezující,“ vysvětluje manažer Václav Dvořák, který má ve firmě elektromobilitu na starosti.

Ten připomíná, že součástí ISO je užitečná funkce Plug & Charge. Pokud totiž systém Plug & Charge podporuje také elektromobil, uživatel pouze připojí vůz kabelem. Autorizace, výběr nejvhodnějšího nabíjecího tarifu či fakturace dle odebrané energie je již realizována automaticky. Proces nabíjení je tak uživatelsky výrazně komfortnější.

Nabíjecí stanice DEL naleznou uplatnění ve veřejných prostorách měst a obcí, například na sídlištích, ale i v komerčních objektech. Patří mezi ně parkoviště a parkovací domy, hotely, obchodní centra nebo sportoviště.

Využít je mohou i firmy pro flotily plug-in hybridních nebo elektrických vozů. Střídavá nabíjecí stanice DEL Tower je ideálním řešením tam, kde vozy zůstávají stát delší dobu. Nabíjecí stanice VECTOR zase nabízí komfort rychlého nabíjení stejnosměrným proudem.

„Výkonovou část nám dodává dceřiná společnost NES ze Slovenska. Díky jejich špičkovým zařízením dovedeme nabíjet elektrovozy proudem až 160 ampér. Tím jsme schopni nabít 80 % kapacity baterie vozu za 20 až 30 minut,“ říká výkonný ředitel společnosti provozující stojany Jiří Kabelka.

„S využitím těchto výkonných modulárních měničů jsme schopni realizovat nabíjecí clustery s desítkami nabíjecích stanic, se stovkami kilowattů výkonu a výstupním napětím až tisíc voltů,“ dodává.

Nabíjecí stanice DEL mohou být připojeny k různým systémům pro platbu a autorizaci (OCPP 1.5 a 1.6), a to včetně integrace bankovních platebních terminálů. Samozřejmostí je šifrovaná komunikace pro maximální bezpečnost transakcí.

Autorizace nabíjení je zajištěna pomocí karet nebo čipů s NFC nebo RDIF. Stanice také umožňují vytvořit WiFi hotspot pro nabídku veřejného internetového připojení. Ovládání stanic zajišťuje dotykový displej, který může sloužit i k reklamním účelům.

Související články
Objevy Ostatní Technika 11.11.2024
Martin Ševeček z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze se svým týmem úspěšně otestoval materiály pokrytí jaderného paliva, které mohou poskytnout provozovatelům ekonomický benefit, a v krajním případě i dodatečný čas pro zvládnutí jaderné havárie. Poslední rok podroboval zkouškám různé varianty palivových proutků na MIT, jedné z nejlepších technických škol na planetě. Výsledky několika běžících […]
Byl prvním sériově vyráběným hybridem, který způsobil revoluci v automobilovém průmyslu. Který z Toyoty udělal lídra v oblasti elektrifikace a vlastně i největší automobilku na světě. Dodnes je to první legenda – Prius. Už více než čtvrt století zanechává Prius automobilový otisk jako první sériově vyráběný elektrifikovaný vůz. Každá další generace přinesla lepší hybridy, lepší […]
NOVINKY Objevy Technika 7.11.2024
Google dosáhl významného pokroku ve vývoji kvantových počítačů. S procesorem Sycamore nyní dokáže překonat nejlepší superpočítače na světě při provádění složitých a specifických výpočtů. Tento procesor s 67 kvantovými bity (qubity) vykazuje novou úroveň výpočetní síly díky pokročilým operacím, které vstupují do tzv. fáze slabého šumu. Je to důležitý milník v oblasti kvantových výpočtů, protože […]
Technika Vesmír 28.10.2024
Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6. Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde […]
Technika 23.10.2024
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně společně se společností PRAKAB Pražská Kabelovna a Ústavem jaderného výzkumu ŘEŽ.   Nově vyvíjené kabely musí být odolné proti radiaci […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz