Domů     Medicína
Alopecie: Život bez vlasů, obočí a řas
Dagmar Garciová 3.3.2020

Hladkým tělem bez jediného vlasu či chlupu byla známá především egyptská královna Nefertiti. Zatímco se krásná panovnice zbavovala veškerého ochlupení dobrovolně, tisíce Čechů tuto volbu nemají.

Trpí totiž vzácnou nemocí alopecie areata, které způsobuje nejen ztrátu vlasů a chloupků, ale i řas a obočí..

Nemoc může postihnout kohokoli, nevyhýbá se ani malým dětem. Nemocných navíc stále přibývá. „Jedná se o autoimunně podmíněné onemocnění, kdy bílé krvinky likvidují růstovou zónu vlasů. Nemoc může být provázána s dalšími autoimunitními chorobami, jako je například onemocnění štítné žlázy,“ říká prof.

Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Nemoc se zpočátku projevuje vypadáváním vlasů na hlavě nebo ztrátou fousů. Holá místa mají obvykle tvar menších kruhů a mohou se dále rozšiřovat. Někteří pacienti tak postupně přijdou o veškeré ochlupení.

Nadějí pro ně mohou být nové léčebné metody. „Nově můžeme nabídnout cílenou léčbu malými molekulami, která dokáže tlumit zánět a reakci způsobující ztrátu vlasů a chlupů. Na rozdíl od jiných metod ale působí jen tam, kde má, a netlumí celkovou aktivitu imunitního systému,“ popisuje prof.

Arenberger. Právě o nových metodách léčby diskutovali specialisté na letošním ročníku pražského Dermatologického updatu.

Přední český dermatolog upozorňuje, že lze rozlišit několik typů alopecie, nejčastější formou je mužská plešatost. Vypadávání vlasů postihuje téměř polovinu mužů nad 40 let. Ztráta vlasů se ale nevyhýbá ani ženám, s jejich úbytkem se potýká třetina z nich, a to především v období přechodu.

Pro muže je typickým znakem tzv. hippokratovská pleš a kouty, u žen zase široká pěšinka na temeni. Ani tito lidé se ale podle prof. Arenbergera nemusí se svým osudem smířit. „Například pro muže máme k dispozici kromě transplantace vlasů i léky, které tlumí enzym ve vlasových folikulech, a tím podporují přeměnu neaktivní formy mužského pohlavního hormonu testosteronu v aktivní,“ vysvětluje prof.

Arenberger a dodává: „Na Dermatologickém updatu jsme slyšeli i přednášku o novém výzkumu, který pro podporu růstu vlasů využívá mezoterapii, tedy vstřikování malého množství roztoku z kmenových buněk pod kůži pomocí automatické ‚pistole‘.“.

Související články
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných metod možné. Proto se vědci snaží přijít s novými, inovativními přístupy. Jedním z nich je tvorba hybridních mozků, kdy jsou myším implantovány neurony z krys. „Máme krásné modely mozkových […]
Navzdory podfinancování, stávkám a přes všechny problémy je české zdravotnictví na vysoké úrovni. A výkladní skříní celého kolosu je porodnictví, i přes rostoucí neplodnost, vyšší počet těhotenských komplikací a ne zcela zdravých těhotných žen. České porodnictví se dlouhodobě drží na mimořádné úrovni. V nejvýznamnějších parametrech, jako je novorozenecká nebo mateřská úmrtnost, se ČR svými výsledky […]
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále více mladých párů. Loni se v Česku podle Českého statistického úřadu narodilo přibližně 91 000 dětí – nejméně za posledních 22 let. „Průměrný věk […]
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou, projeví jako migréna či tenzní bolest hlavy. Odborníci upozorňují, že mohou mít spojitost s přetížením a změnami na trapézovém svalu. Trapézový […]
Od loňska známe celkem přesnou odpověď: U štíhlého dospělého muže vědci napočítali celkem 36 bilionů buněk, u ženy 28 bilionů a u desetiletého dítěte 17 bilionů. Zjistili i počty jednotlivých typů buněk. Do mravenčí práce s počítáním buněk se pustil tým Iana A. Hattona z Institutu Maxe Plancka pro matematiku ve vědách, který sídlí v Lipsku. Dali […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz