Odborníci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) se rozhodli zjistit, do jaké míry působí umělecká díla či mediální obrazy na mozek a lidskou mysl. Napomohlo jim k tomu zobrazování mozku magnetickou rezonancí.
Poznatky výzkumu by měly posloužit k lepšímu pochopení duševních poruch a ke zlepšení jejich diagnostiky. .
„Cílem naší činnosti je teoretický a experimentální výzkum neurálních a psychologických mechanismů, které se podílejí na vzniku zkušenosti při sledování vizuálních uměleckých děl, ale i jiných typů obrazů, například mediálních,“ sdělil Ladislav Kesner, vedoucí pracovní skupiny, jež se danou problematikou zabývá.
Tyto mediální obrazy (obrazo-texty) mohou potenciálně rozvíjet duševní poruchy.
Kromě magnetické rezonance vědci pracovali i s tzv. eye-trackerem, což je přístroj určený k zaznamenávání pohybu očí osoby při vnímání obrazy. Díky těmto technologiím vzešel z předešlých výzkumů výsledek, že diváci se nejčastěji soustředí na jiná místa v místa stejného výjevu zachyceného na obrazu a na zdrojové fotografii, podle níž byl obraz namalován.
„V navazujících studiích se pokoušíme potvrdit teorii, že pokud tvůrce obrazu dokáže pozornost diváka přitáhnout na začátku jeho ‚putování‘ obrazem do míst s určitou významotvornou hodnotou, bude tímto vstupním bodem ovlivněno jeho následné prohlížení nebo ve výsledku i jeho reakce na obraz,“ vysvětlil vedoucí pracovní skupiny.