Domů     Technika
Český Zlatokop v Kalifornii
21.stoleti 20.5.2005

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze se nyní se blýskl. Jeho systém Zlatokop, vyvinutý s použitím databázové platformy Caché, obsadil v USA třetí místo v prestižní soutěži Caché Innovator. Konkurenty bylo 28 účastníků z celého světa.Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze se nyní se blýskl. Jeho systém Zlatokop, vyvinutý s použitím databázové platformy Caché, obsadil v USA třetí místo v prestižní soutěži Caché Innovator. Konkurenty bylo 28 účastníků z celého světa.

Na nedávné konferenci Intersystems DEVCON 2005 v Rancho Mirage (Kalifornie) dosáhl IKEM světového úspěchu. Vedle svých uznávaných medicínských výsledků zde prokázal, že může být špičkou i v jiné oblasti, v kreativní aplikaci moderní technologie.
 
Jak ušetřil desítky milionů?
Zlatokop je komplexní informační systém, obsahující data o pacientech a způsobech jejich léčby. Jeho tvůrce David Hačkajlo pro 21. STOLETÍ upřesnil: „Koncipoval jsem ho jako portál vytvořený především pro potřeby klinických pracovníků IKEM – tedy lékařů a případně sester. Jeho primární funkcí je zpřístupnit co nejvíce dat shromažďovaných v jednotlivých systémech používaných  v IKEM a umožnit v nich vyhledávání v jednotném uživatelském prostředí.“
Zlatokop tvoří 800 počítačů, 21 serverů, osm operačních systémů, 23 softwarových produktů, 30 terminálů a 22 aktivních síťových prvků. Nákup nového systému, který podobně integruje archiv obrazové zdravotnické dokumentace, by znamenal výdaje v desítkách milionů korun.

Zdravotníci našli zlatý poklad
Lékař se mění ve „zlatokopa“, kterému systém nabízí možnost data mining, – vytěžování dat, přičemž informace může využívat různými způsoby. Standardním přístupem je, že zvolí pacienta a systém mu okamžitě nabídne vše, co o něm má uloženo. Je však možný i tzv. výzkumný přístup, kdy lékař zvolí parametr (diagnózu, lék, nález apod.) a Zlatokop mu zpřístupní jména pacientů, kterých se vložené údaje týkají. V tomto směru integrovaný klinický portál ocení spíše uživatelé vědecky zaměření. Může však samozřejmě sloužit i při rozhodování v klinické praxi.
Náměstek ředitele pro informatiku a komunikace IKEM Vladimír Rous 21. STOLETÍ řekl: „Hlavním přínosem Zlatokopu je zvýšení efektivity práce klinických pracovníků v každodenní práci s daty,  ukládanými na mnoha různých místech. Zlatokop nabízí flexibilní prostředí a prostředky pro rychlé a efektivní zpřístupnění stávajících i nových datových zdrojů. Zlatokop umožňuje vytěžovat ‚zlatý poklad‘, který je v podobě prvotních dar ukládán po mnoho let.“

Více se dozvíte:
www.InterSystems.com

Co je CACHÉ?
Caché uvedla roku 1997 na trh společnost InterSystems – dodavatel databázových technologií se sídlem v americkém Cambridge. Důležitý je její přínos plynoucí ze změn v moderních databázových platformách. Současné aplikace jsou už běžně vyvíjeny pro podporu komplexního informačního toku a složitých pracovních procesů ve firmách. Hlavním úkolem programátorů v nich je přesně rozluštit struktury „makrokosmu“ a převést jejich reprezentativní parametry do odpovídajících modelů v „mikrokosmu“ informačních technologií.
Stále více je zřejmé, že podnikové aplikace jsou ovlivněny modelovanými obchodními procesy. Objektově orientované technologie se stávají ideálními pro modelování obchodních procesů v reálném světě. To je také hlavním důvodem jejich rostoucí obliby.

Předchozí článek
Související články
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
Přesnější a rychlejší mapování znečištění vodních ploch i lepší ovládání pasivních hladinových plavidel tažených lodí byly hlavní cíle projektů kooperace robotických dronů vyvíjených Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT (MRS) a autonomně řízených lodí. Výsledky představili výzkumníci před pár dny u břehů vodní nádrže Orlík. Nad hladinu a okolní louky se vzneslo během soustřední v minulých dnech […]
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy, na které skrze online přednášky studují miliony lidé po celém světě, měl loni na konferenci TED Talk, jejímž mottem je heslo […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro své rozměry, vybavení a technologie se stala chloubou amerického námořnictva. Jedná se totiž o největší a nejnovější letadlovou loď, která po více než 10 letech od spuštění na vodu konečně začala sloužit Spojeným státům i alianci NATO. Stavba nejmodernějšího plavidla, se kterým si USA pojistily pozici největší námořní velmoci planety, započala roku 2009. Slanost […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz