Švýcarští vědci tvrdí, že odhalili „hormon důvěry“! Na světě se objevila další studie, která se zabývá účinky oxytocinu.
Hormon oxytocin je s největší pravděpodobností zodpovědný za to, že si lidé mezi sebou navzájem více důvěřují. Látku vylučuje část mozku nazvaná hypotalamus, která reguluje celou řadu fyziologických procesů. Důležitou roli hraje právě při citových projevech člověka nebo v jeho sociálním chování.
Odborníci z curyšské univerzity účinky oxytocinu vyzkoušeli na 58 dobrovolnících. Ti hráli hru, při níž byli rozděleni do dvou skupin – na „investory“ a „správce majetku“. „Investoři“ měli k dispozici několik kreditů, které mohli přenechat přidělenému „správci majetku“. Pokud tak učinili a projevili mu důvěru, kredit dvojice se navýšil, ale částka zůstala ve vlastnictví „správce majetku“. Na něm už pak záleželo, zda ocení předchozí důvěru „investora“ a rozdělí se s ním o zisk. V závěru hry byly kredity proměněny na skutečné peníze. Při testu vědci odhalili, že u lidí – „investorů“, kterým byl oxytocin uměle podán, se důvěřivost k ostatním podstatně zvýšila.
Objev švýcarských vědců by mohl pomoci zejména lidem, kteří trpí autismem nebo sociální fobií. Ovšem existuje tu riziko, že by tato látka mohla být velmi snadno zneužita.