S radioaktivitou není žádná legrace, na lidský organismus má nepříznivý vliv a tam kde se vykytuje, je proto vždy nutné hlídat její koncentraci.
Mezi dříve vyvinuté měřiče ionizujícího záření (radioaktivity) patřil v letech 1955 až 1958 i přístroj na obrázku 1 s označením NZZ 302, který s vhodným detektorem sloužil k indikaci a měření alfa, beta a gama záření. Jednalo se o zařízení s analogovým měřidlem, vyvinuté tuzemským Výzkumným ústavem pro jadernou technologii. Přístroj měl hmotnost 3,1 kg a na svou dobu byl velmi kvalitní.
Po otevření trhu s elektronikou doznal vývoj měřících přístrojů převratných změn. Jakým způsobem se tvarově a rozměrově tato skutečnost projevila je vidět na obrázku současného kapesního přístroje pro měření záření gama X. Údaje jsou zobrazovány na displeji v µSv (sievert, jednotka dávkového ekvivalentu 1 Sv = 1 J/kg). Mimo toho má přístroj předvolbu alarmů s akustickou a optickou signalizací. Dále je vybaven kalendářem, hodinami s budíkem, pamětí pro ukládání a přenos dat do PC a mnoha dalšími funkcemi. Samozřejmě neschází ani vybavení pro práci s temných zákoutích a v noci, k tomu slouží podsvícení displeje. Přístroj o hmotnosti 0,17 kg může fungovat při teplotách od 0 do 45 stupňů Celsia.