Každým rokem na světě onemocní 10 milionů lidí některým ze zhoubných typů nádorů a 6 milionů lidí ročně na tuto chorobu zemře. Zachycený renální karcinom je nejčastějším typem zhoubného bujení ledvin (80 %) a tvoří 1,5 % všech nádorů.
Nádorové buňky svým překotným růstem, kdy mohou vytvářet obrovské masy o hmotnosti až několika kilogramů, poškozují funkční tkáň ledvin. Důsledkem pak je, že pacienti trpí tupými bolestmi v bederní krajině a objevuje se krev v moči. Léčí se chirurgickým odstraněním nádoru a následnou chemoterapií.
Na obrázku jsou při 1300násobném zvětšení zřetelně vidět jednotlivé nádorové buňky (oranžové) s četnými dlouhými cytoplazmatickými výběžky. Jejich funkce sice není přesně známa, biologové však předpokládají, že mohou sloužit ke zvětšení plochy, jíž nádorová buňka komunikuje s mezibuněčnou hmotou. Vinou rychlého nekontrolovaného množení totiž vytvářejí neuspořádané shluky s málo vyvinutým cévním zásobením, a tak by při omezeném kontaktu s okolním prostředím mohly mít problémy s příjmem potřebných živin. Jiná teorie přičítá tenkým vlasovitým výběžkům zásluhy na „ukotvení“ buněk ve tkáni.