Moderní ponorky jsou rychlé, fungují na jaderný pohon a oceány jich jsou plné. Jak ale vypadali pradědečkové těchto supermoderních strojů?
Na ruční pohon
Princip ponorky běžel hlavou už Leonardu da Vincimu. V roce 1578 pak Brit William Borne představil nákres ponorky, která by fungovala na principu vyrovnávacích nádrží. Podobně pracují i dnešní ponorky. První funkční ponorku však sestavil až v roce 1642 Holanďan Cornelis Drebbel. Dnes se při představě dřevěné kostry potažené naolejovanou kůží pousmějeme, ale dokázala uvézt 12 mužů. Pohon byl ruční, každý z členů posádky držel v ruce veslo.
V době války o nezávislost (1775 – 1783) nasadili američtí osadníci do boje proti královskému námořnictvu i ponorku. Vešel se do ní pouze jeden člověk a ten jí poháněl klikou.
V 19. století se o konstrukce ponorek snažili především Američané a Němci. Zatímco řada německých pokusů skončila fiaskem, americká ponorka Aligator v roce 1863 úspěšně zaminovala nepřátelské přístavy. Dokázala už chemicky vyrábět kyslík, ale pohon byl stále mechanický. Koncem 19. století mělo ve své výbavě 50 ponorek i carské ruské námořnictvo.
Válečné úspěchy
Na přelomu 19. a 20. století se už objevily ponorky na parní pohon. Páru později vytlačila elektřina a ponorky se staly obávanou zbraní. To ukázaly zejména německé ponorky U-21, U-31 a U-41 za 1. světové války. 5. září 1914 potopila německá ponorka britský křižník Hawke a tím začala ponorková válka. Němci v ní zničili více než 5 000 spojeneckých lodí.
Důležitou roli sehrály ponorky i za 2. světové války. Hned 3.září 1939, tedy v den, kdy Velká Británie vstoupila do války, potopila německá ponorka britský parník. Po vstupu USA do války, v prosinci 1941, již nebyly ponorky tak úspěšné jako dříve. Svou roli sehrálo i zdokonalení ochrany konvojů, plavících se přes Atlantik. Za 2. světové války bylo ponorkami potopeno přes 4500 lodí, tedy méně, než za války první.
Ponorka na severním pólu
V roce 1954 byla zkonstruována americká ponorka Nautilus, jejíž pohon již byl jaderný. O 4 roky později tento stroj dosáhl severního pólu.
V tomtéž roce spustil na moře svou atomovou ponorku Leninskyj Komsomol i Sovětský svaz.
V současné době má ve své výzbroji jaderné ponorky pět zemí: USA, Rusko, Velká Británie, Francie a Čína. Jejich ponorky dokáží nést i jaderné zbraně.