https://www.youtube.com/watch?v=y3SBSbsdiYg
Princip laseru (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, neboli zesilování světla stimulovanou emisí záření) pospal již v roce 1917 Albert Einstein (1879 – 1955). První laser na světě však vznikl až o 43 let později – v roce 1960.
Principy laseru využívají nejen zákonů kvantové mechaniky, ale i termodynamiky. Ve většině laserů prochází světlo opakovaně tzv. rezonátorem, tedy jakousi optickou dutinou, která je vymezena speciálními zrcadly.
V těch nejběžnějších případech jde o dvě zrcadla, z nichž jedno je zcela odrazivé a druhé částečně propustné. Některé lasery však rezonátor nepotřebují, protože pracují s dostatečně velkým ziskem v aktivním prostředí. Sem patří například měděný či dusíkový laser.
V současnosti existují desítky různých laserů lišících se nejen tzv. aktivním prostředím, ale i vlnovou délkou či spektrální oblastí. V neposlední řadě se liší i účelem, k němuž jsou používány – od lékařství, přes řezání, měření, nahrávání a přehrávání zvuku či obrazu až po laserová ukazovátka.