Jak se dostává elektřina od výrobce až do zásuvek našich domovů? Jistě všichni tušíme, že cesta to nebude úplně přímočará. Elektrizační soustavu tvoří zařízení nezbytná pro výrobu, přenos a distribuci elektřiny.
Její „střední“ část, přenosová soustava, slouží jak pro zajištění přenosu elektřiny po celém území ČR, tak k propojení s elektrizačními soustavami sousedních států. Podle zákona je jejím výhradním provozovatelem akciová společnost ČEPS.
K čemu slouží přenosová soustava?
Linky přenosové soustavy propojují jednotlivé zdroje a transformační stanice. Ty jsou vlastně spojovacím článkem mezi soustavami, které zajišťují přenos energie, a těmi, jejichž prostřednictvím je energie rozváděna až k zákazníkům. Elektrárny totiž vyrábějí trojfázový střídavý proud o napětí několik tisíc voltů. Aby se proud mohl dovést až k nám domů nebo třeba do továrny, transformuje se napětí přímo v areálu elektrárny na 110 kV, 220 kV nebo 400 kV. A proč vlastně? Hlavním důvodem je, aby při přenosu energie nedocházelo k příliš velkým ztrátám. I ty nejkvalitnější vodiče totiž kladou elektrickému proudu odpor. Když proud prochází médiem, zahřívá ho a část energie se tak mění v nepotřebné teplo. Pro přenos se proto používá napětí co nejvyšší. Proud, který vodičem prochází, je poté mnohem menší, díky čemuž se zamezí zbytečným ztrátám.
Elektřinu navíc nelze skladovat. Proto musí být v každém okamžiku zachována rovnováha mezi množstvím a parametry vyráběné energie a spotřebou a je nutné, aby bylo možné přenos energie operativně řídit. Regulaci obstarává dispečerské řízení společnosti ČEPS.