Domů     Vesmír
Žijeme uvnitř černé díry?
21.stoleti 19.11.2010

Kde se vzal vesmír, jak v něm fungují jeho zákonitosti – to jsou otázky, které mnoha lidem nedají spát, ač je jasné, že odpověď na ně jen těžko dostanou. Polský fyzik Nikodem Popławski nyní přichází s odvážným tvrzením: Náš vesmír může existovat uvnitř černé díry.

Kde se vzal vesmír, jak v něm fungují jeho zákonitosti – to jsou otázky, které mnoha lidem nedají spát, ač je jasné, že odpověď na ně jen těžko dostanou. Polský fyzik Nikodem Popławski nyní přichází s odvážným tvrzením: Náš vesmír může existovat uvnitř černé díry.

Nikodem Popławski je mladý vědec (*1975), který se zabývá teoretickou fyzikou a kosmologií. V současné době působí na známé Bloominghtonské univerzitě (Indiana University). Ve vědeckém světě se stal známým díky svým odvážným hypotézám, které ovšem nebývají pouhým střílením od boku.

Mosty do dalších světů
Černá díra ve vesmíru v sobě skrývá cosi tajemného. Byla teoreticky předpovězena v obecné teorii relativity, publikované v roce 1915 Albertem Einsteinem. Jedná se o tak hmotný objekt, že cokoliv, co se dostane do jeho gravitačního dosahu, je navždy v pasti. Gravitace černé díry je natolik silná, že jí neunikne dokonce ani světlo.
Popławski se nyní zaměřil na pohyb částic uvnitř černé díry. Ve své analýze pak došel k závěru, že taková nenápadná černá díra do sebe může vcucnout celý vesmír. „To by mohlo znamenat, že i náš vesmír by mohl existovat uvnitř černé díry,“ podotýká Popławski. „Je možné, že černé díry v centru Mléčné dráhy a dalších galaxií jsou mosty do jiných světů,“ nadhazuje vědec další troufalou myšlenku.

Jak si to ověřit?
Popławski v mnohém vycházel z díla geniálního fyzika Alberta Einsteina, ovšem v některých otázkách s ním nesouhlasí. Zatímco Einstein předpokládal, že v centru černé díry existuje gravitační singularita, kde jsou gravitační síla i zakřivení časoprostoru nekonečné, Popławski to vidí trochu jinak. Podle něj časoprostor spíše péruje, přičemž na něj tlačí či jej uvolňuje hmota. Tím vzniká reakce na sílu černé díry v podobě zakřivení časoprostoru. „To ve svých důsledcích mohlo vést k existenci vesmíru, jak jej známe,“ říká Popławski.
Je nanejvýš pravděpodobné, že Popławského hypotézu si nebudou moci ověřit ani naši prapravnuci. I když polský vědec jistou možnost nabízí. Pokud bychom byli skutečně uvnitř otáčející se černé díry, což je jistě zajímavá představa, mohli bychom být schopni změřit konkrétní směr této rotace. „Mimochodem, tato rotace by vysvětlovala nerovnováhu mezi hmotou a antihmotou ve vesmíru,“ uzavírá Popławski.

Černé díry před Albertem

Představu tělesa tak masivního, že z něho nedokáže uniknout dokonce ani světlo, navrhl anglický geolog John Michell již v roce 1783 v práci zaslané Královské společnosti. V té době již byla newtonovská teorie gravitace a pojem únikové rychlosti dostatečně známé. Michell vypočítal, že těleso s poloměrem 500krát větším, než je poloměr Slunce, a se stejnou hustotou, by mělo na povrchu únikovou rychlost rovnou rychlosti světla, a proto by bylo neviditelné. I když to nepovažoval za pravděpodobné, Michell uvažoval o možnosti, že mnoho takových objektů, které není možné vidět, může ve vesmíru existovat.
V roce 1796 podpořil francouzský matematik Pierre Simon de Laplace stejnou myšlenku v prvním a druhém vydání své knihy Exposition du Systeme du Monde. Tato podpora však zmizela v dalších vydáních. Podobným teoriím bylo v 19. století věnováno minimum pozornosti, protože se předpokládalo, že světlo je vlnění bez hmotnosti, neovlivnitelné gravitací.

Související články
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Objevy Vesmír 25.6.2025
Na observatoři vysoko v chilských Andách odstartoval desetiletý projekt, který promění naše vnímání vesmíru. Nový teleskop s největší digitální kamerou na světě zveřejnil první snímky a ukázal, co všechno nás čeká. Na vrcholu Cerro Pachón v Chile se 23. června 2025 otevřely dveře do nového věku astronomie. Dalekohled Vera C. Rubinové za 810 milionů dolarů, vybavený […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
Vesmír Zajímavosti 20.6.2025
V rámci programu Apollo pobývali američtí astronauti pod taktovkou NASA na Měsíci mezi roky 1969 a 1972. Během letů nashromáždili mnoho vzorků měsíčních hornin, včetně malých oranžových „korálků“, které ke svému překvapení na povrchu Měsíce objevili. Díky pokročilým technologiím je nyní vědci mohli podrobit zkoumání a odhalit tajemství jejich vzniku. Když astronauti misí Apollo poprvé […]
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz