Domů     Vesmír
Žijeme uvnitř černé díry?
21.stoleti 19.11.2010

Kde se vzal vesmír, jak v něm fungují jeho zákonitosti – to jsou otázky, které mnoha lidem nedají spát, ač je jasné, že odpověď na ně jen těžko dostanou. Polský fyzik Nikodem Popławski nyní přichází s odvážným tvrzením: Náš vesmír může existovat uvnitř černé díry.

Kde se vzal vesmír, jak v něm fungují jeho zákonitosti – to jsou otázky, které mnoha lidem nedají spát, ač je jasné, že odpověď na ně jen těžko dostanou. Polský fyzik Nikodem Popławski nyní přichází s odvážným tvrzením: Náš vesmír může existovat uvnitř černé díry.

Nikodem Popławski je mladý vědec (*1975), který se zabývá teoretickou fyzikou a kosmologií. V současné době působí na známé Bloominghtonské univerzitě (Indiana University). Ve vědeckém světě se stal známým díky svým odvážným hypotézám, které ovšem nebývají pouhým střílením od boku.

Mosty do dalších světů
Černá díra ve vesmíru v sobě skrývá cosi tajemného. Byla teoreticky předpovězena v obecné teorii relativity, publikované v roce 1915 Albertem Einsteinem. Jedná se o tak hmotný objekt, že cokoliv, co se dostane do jeho gravitačního dosahu, je navždy v pasti. Gravitace černé díry je natolik silná, že jí neunikne dokonce ani světlo.
Popławski se nyní zaměřil na pohyb částic uvnitř černé díry. Ve své analýze pak došel k závěru, že taková nenápadná černá díra do sebe může vcucnout celý vesmír. „To by mohlo znamenat, že i náš vesmír by mohl existovat uvnitř černé díry,“ podotýká Popławski. „Je možné, že černé díry v centru Mléčné dráhy a dalších galaxií jsou mosty do jiných světů,“ nadhazuje vědec další troufalou myšlenku.

Jak si to ověřit?
Popławski v mnohém vycházel z díla geniálního fyzika Alberta Einsteina, ovšem v některých otázkách s ním nesouhlasí. Zatímco Einstein předpokládal, že v centru černé díry existuje gravitační singularita, kde jsou gravitační síla i zakřivení časoprostoru nekonečné, Popławski to vidí trochu jinak. Podle něj časoprostor spíše péruje, přičemž na něj tlačí či jej uvolňuje hmota. Tím vzniká reakce na sílu černé díry v podobě zakřivení časoprostoru. „To ve svých důsledcích mohlo vést k existenci vesmíru, jak jej známe,“ říká Popławski.
Je nanejvýš pravděpodobné, že Popławského hypotézu si nebudou moci ověřit ani naši prapravnuci. I když polský vědec jistou možnost nabízí. Pokud bychom byli skutečně uvnitř otáčející se černé díry, což je jistě zajímavá představa, mohli bychom být schopni změřit konkrétní směr této rotace. „Mimochodem, tato rotace by vysvětlovala nerovnováhu mezi hmotou a antihmotou ve vesmíru,“ uzavírá Popławski.

Černé díry před Albertem

Představu tělesa tak masivního, že z něho nedokáže uniknout dokonce ani světlo, navrhl anglický geolog John Michell již v roce 1783 v práci zaslané Královské společnosti. V té době již byla newtonovská teorie gravitace a pojem únikové rychlosti dostatečně známé. Michell vypočítal, že těleso s poloměrem 500krát větším, než je poloměr Slunce, a se stejnou hustotou, by mělo na povrchu únikovou rychlost rovnou rychlosti světla, a proto by bylo neviditelné. I když to nepovažoval za pravděpodobné, Michell uvažoval o možnosti, že mnoho takových objektů, které není možné vidět, může ve vesmíru existovat.
V roce 1796 podpořil francouzský matematik Pierre Simon de Laplace stejnou myšlenku v prvním a druhém vydání své knihy Exposition du Systeme du Monde. Tato podpora však zmizela v dalších vydáních. Podobným teoriím bylo v 19. století věnováno minimum pozornosti, protože se předpokládalo, že světlo je vlnění bez hmotnosti, neovlivnitelné gravitací.

Související články
Objevy Vesmír 31.3.2025
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci! Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, […]
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Vesmír 29.3.2025
Planeta Neptun bývá kvůli své velké vzdálenosti od Země tak trochu stranou zájmu, ale nyní se jí ve vědecké komunitě dostává větší pozornosti. Astronomové totiž vůbec poprvé pozorovali polární záři v její atmosféře. Zásluhu na tom má vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), jehož infračervené přístroje odhalily světelné stopy, které dosud zůstávaly neviditelné. Bývá to okouzlující […]
Vesmír Zajímavosti 28.3.2025
Splnění plánu vyslat lidskou posádku na Mars bude možná náročnější, než se původně zdálo, a to kvůli přítomnosti toxického prachu, který by mohl významně ohrožovat zdraví astronautů. Před cestou tak bude třeba identifikovat možná zdravotní rizika a přizpůsobit tomu osobní ochranné pomůcky tak, aby zdraví astronautů bylo ochráněno. Během misí Apollo na Měsíc byli astronauti […]
Vesmír Zajímavosti 26.3.2025
Koncem minulého roku svět obletěla zpráva, že za 8 let se asteroid o velikosti fotbalového hřiště ocitne na trajektorii, která by mohla ohrozit Zemi. Po dalších výpočtech vyšlo najevo, že druhé Tunguzky zřejmě budeme v roce 2032 ušetřeni. Z hrozby se tak 2024 YR4 stal cenným cílem pro vědecký výzkum. Asteroid, který 30. června 1908 explodoval nad […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz