Domů     Objevy
Magnetické bakterie: Přežívají jen jako tým a řídí se zemským polem
Jan Zelenka 9.6.2025
Multicelulární magnetotaktické bakterie jsou živým důkazem, že i v mikroskopickém měřítku existuje kolektivní inteligence, specializace a koordinace. A co víc – přežití je zde možné pouze díky spolupráci.

Ve světě mikroorganismů platí tvrdá pravidla: přežít, množit se, přizpůsobit. A přesto, právě tam, kde bychom čekali jednoduchost a sobectví, nacházíme překvapivou složku spolupráce.

Nejnověji se o to postaral objev tzv. multicelulárních magnetotaktických bakterií (MMB) – mikroskopických tvorů, kteří se dokážou orientovat podle magnetického pole Země a žít jen tehdy, jsou-li součástí kolonie.

Když spolupráce znamená život

Zatímco většina bakterií žije „samostatně“, MMB fungují zcela jinak. Jednotlivé buňky se seskupují do shluků zvaných konsorcia, které svým vzhledem připomínají jednoduchý mnohobuněčný organismus.

A skutečně – i když každá buňka je samostatným organismem, bez ostatních nedokáže přežít.

Jak ukázaly laboratorní pokusy, osamocené buňky hynou, zatímco uvnitř konsorcia se bakterie navzájem podporují a chrání. Tato „společenská smlouva“ je doslova otázkou života a smrti.

Magnetotaktická bakterie s řetězcem magnetozomů (žluté krystalky) umožňujících orientaci podle magnetického pole Země.

Magnetický kompas uvnitř buňky

MMB si zaslouží pozornost i kvůli své neobvyklé orientaci v prostoru. V jejich tělech se nacházejí magnetozomy – specializované struktury obsahující nanočástice magnetitu nebo greigitu, které bakterii umožňují vnímat magnetické pole Země.

Díky tomu se celá kolonie dokáže pohybovat přesně tam, kde jsou ideální podmínky – obvykle do nízkookysličených vrstev sedimentů, kde nacházejí potravu a optimální prostředí pro přežití. Tento směr pohybu, tzv.

magnetotaxe, je velmi přesný a umožňuje kolonii koordinovaný pohyb jako u hejna ryb.

Biologický orchestr

Klíčem k efektivnímu pohybu je koordinace. Každá buňka je vybavena bičíky, které fungují jako vesla. Aby se kolonie pohybovala efektivně, musí být bičíky všech bakterií synchronizované – a to vyžaduje neustálou komunikaci prostřednictvím chemických signálů.

Tento jev vědci přirovnávají k orchestru, kde každý hudebník přesně ví, kdy vstoupit. Jde o extrémně komplexní úroveň organizace, která se donedávna připisovala pouze mnohobuněčným organismům.

Vědecký tým odebral vzorky z hlubinného hydrotermálního komína. Tyto struktury mohou obsahovat stopy života skrytého hluboko pod mořským dnem.

Evoluční mezistupeň?

Z hlediska evoluce je tento objev fascinující. MMB představují jakýsi přechod mezi jednobuněčnými a mnohobuněčnými organismy. Každá buňka má vlastní genom, a přesto bez ostatních nefunguje. Tento „živý kolektiv“ může pomoci pochopit, jak se před miliardami let vyvinuly první složité formy života – když si jednotlivé buňky uvědomily, že spolu je to lepší.

„Tato bakterie je fascinujícím příkladem toho, jak spolupráce vzniká i v těch nejjednodušších formách života,“ uvádí mikrobioložka Dr. Anya Bliesnerová. „Je to živý důkaz toho, že evoluce podporuje týmovou hru.“.

Technologické možnosti

MMB nejsou jen kuriozita. Jejich schopnost řídit se magnetickým polem by mohla najít uplatnění v oblasti biomedicíny, například při konstrukci biologických mikrorobotů pro dopravu léčiv přesně na místo určení v těle.

Dále mohou být využity v bioremediaci, tedy při cíleném čištění kontaminovaných půd nebo vod.

Jejich unikátní struktura a komunikační systémy mohou také sloužit jako modelové systémy pro vývoj umělé inteligence a distribuovaných sítí.

Foto: Yohey Suzuki (University of Tokyo), Caltech / Gregory L. Blakely / Science Photo Library, Komeili Lab / UC Berkeley
Zdroje informací: Nature, Nature Reviews Microbiology, ScienceDaily / phys.org / UC Berkeley News
Související články
Objevy Příroda 19.6.2025
Česká republika se může pochlubit unikátní kryobankou rostlin, která již více než 20 let hraje klíčovou roli v ochraně genetické rozmanitosti ohrožených, vzácných, krajových či hospodářsky významných plodin. Rostlinné poklady naší země jsou v tomto specializovaném zařízení uchovávány pro další generace v kapalném dusíku při teplotách -196 °C. Českou kryobanku spravuje CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského […]
Objevy Technika 16.6.2025
Počítačoví vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT) a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT) se v mezinárodním žebříčku CSRankings umístili mezi nejlepšími evropskými pracovišti v oborech informatiky a robotiky. Největšího úspěchu dosáhli v oblasti počítačového vidění (Computer Vision), kde se v hodnocení za období 2020–2025 umístili na 6. místě v Evropě, a […]
Historie Objevy 12.6.2025
Jak mohl skutečně vypadat svatý Václav? Na to se pokusil odpovědět mezinárodní tým vědců, který za pomoci nejmodernějších forenzních technik vytvořil digitální rekonstrukci podoby slavného českého knížete a světce. Využili k tomu lebku uloženou v rámci Svatovítského pokladu v Praze, přičemž výsledky svého výzkumu zveřejnili v odborném časopise Heritage. Na projektu se podíleli odborníci z […]
Medicína Objevy 9.6.2025
V srpnu loňského roku svět obletěla zpráva o úmrtí nejstarší ženy světa, Marie Branyas Morerové, která se dožila úctyhodných 117 let. Narodila se ještě před první světovou válkou, přežila španělskou chřipku i covid, a přesto ji ve vysokém věku trápily jen běžné problémy s klouby a ztráta sluchu. Na otázku, jaký je její recept na […]
Objevy Vesmír 29.5.2025
Toyota se má stát první automobilkou na světě, která vyšle vozidlo do vesmíru, konkrétně na Měsíc. Prototyp přetlakového vozítka pojmenované Lunar Cruiser absolvoval před pár dny první zkušební jízdu v terénu. Inženýři se tak připravují na další fázi projektu, informoval server Toyota Times News. Inspirována americkým závazkem vrátit se na Měsíc, pracuje Toyota na návrhu měsíčního […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz