Astronomové objevili planetu, která obíhá pod úhlem 90 stupňů kolem vzácné dvojice zvláštních hvězd. Je to poprvé, co máme přesvědčivé důkazy o tom, že jedna z těchto „polárních planet“ obíhá kolem hvězdného páru..
V posledních letech bylo objeveno několik planet, které obíhají kolem dvou hvězd najednou, podobně jako fiktivní svět Tatooine z filmů Star Wars. Tyto planety obvykle obíhají po drahách, které jsou zhruba ve stejné rovině, v níž obíhají jejich hostitelské hvězdy.
Již dříve se objevily náznaky, že by mohly existovat planety na kolmých neboli polárních drahách kolem dvojhvězd: teoreticky jsou tyto dráhy stabilní a byly objeveny planetární disky na polárních drahách kolem hvězdných párů.
Dosud však astronomové postrádali jasné důkazy, že tyto polární planety skutečně existují.
To však je již minulostí. „Jsem obzvláště nadšený, že se mohu podílet na odhalení věrohodných důkazů o existenci této konfigurace,“ říká Thomas Baycroft, doktorand na Birminghamské univerzitě ve Velké Británii, který vedl studii publikovanou v časopise Science Advances.
Bezprecedentní exoplaneta pojmenovaná 2M1510 (AB) b obíhá kolem dvojice mladých hnědých trpaslíků, tedy objektů větších než plynné planety, ale příliš malých na to, aby se jednalo o skutečné hvězdy. Oba hnědí trpaslíci se při pohledu ze Země vzájemně zakrývají, takže tvoří tzv.
zákrytovou dvojhvězdu. Tento systém je neuvěřitelně vzácný: je to teprve druhý dosud známý pár zákrytových se hnědých trpaslíků a první obsahující exoplanetu, která kdy byla nalezena na dráze kolmé k dráze svých dvou hostitelských hvězd.
„Planeta obíhající nejen kolem dvojhvězdy, ale i kolem hnědého trpaslíka, a navíc na polární dráze, je docela neuvěřitelná a vzrušující,“ říká spoluautor Amaury Triaud, profesor na Birminghamské univerzitě.
Skupina objevila tuto planetu při zpřesňování orbitálních a fyzikálních parametrů obou hnědých trpaslíků na základě pozorování pomocí přístroje UVES (Ultraviolet and Visual Echelle Spectrograph) dalekohledu ESO VLT na observatoři Paranal v Chile.
Dvojici hnědých trpaslíků, známou pod označením 2M1510, poprvé detekoval v roce 2018 Triaud spolu s dalšímu spolupracovníky v rámci projektu SPECULOOS (Search for habitable Planets EClipsing ULtra-cOOl Stars).
Astronomové pozorovali, že oběžné dráhy dvou hvězd v systému 2M1510 jsou tlačeny a přitahovány neobvyklým způsobem, což je vedlo k závěru o existenci exoplanety s podivným úhlem oběžné dráhy. „Prověřili jsme všechny možné scénáře a jediný, který je v souladu s daty, je, že se planeta nachází na polární dráze kolem této dvojhvězdy,“ uzavírá Baycroft.