Domů     Medicína
Příznaky leukemie nezná 90 % lidí, ukazuje průzkum
Jan Zelenka 17.4.2025

Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků.

Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal jako odchylku od normálního zdravotního stavu a vyhledal konzultaci lékaře.

Průzkum zkušeností s leukemií provedený mezinárodní charitativní organizací Picker, jehož zadavateli jsou mezinárodní sítě ALAN, CMLAN a CLLAN, analyzoval data od více než 2 900 pacientů a pečujících ze 69 zemí včetně ČR. Výsledky ukázaly kromě nízké informovanosti o příznacích leukemie také časté odkládání konzultace s lékařem v případě rozvíjejících se příznaků.

Účelem průzkumu bylo poskytnout porozumění a vhled do zkušeností pacienta a pečujícího. Výsledky poukazují na prostor pro lepší edukaci populace. Větší přehled veřejnosti přispívá k tomu, že se více pacientů dostane včas ke správné diagnóze – a tím i co nejdříve k efektivní léčbě,“ komentuje zjištění průzkumu Jana Pelouchová, předsedkyně spolku DIAGNÓZA LEUKEMIE, z.s.

90 % pacientů netušilo, že jejich příznaky mohou souviset s leukemií

Ačkoli 90 % pacientů vědělo, že leukemie je druh zhoubného onemocnění, drtivá většina – rovněž 90 %, před diagnózou vůbec netušila, že jejich zdravotní problémy mohou být příznaky této nemoci. Podobně 85 % pečujících nerozpoznalo první varovné signály u svých blízkých.

Tento alarmující nedostatek informovanosti může vést k pozdnímu vyhledání lékařské pomoci a tím i k opožděné diagnostice.

Akutní leukemie se obvykle projeví náhle a velmi vážně. Mezi typické příznaky patří silná únava a bledost, časté a nekontrolovatelné krvácení, horečky a těžké infekce kvůli oslabené imunitě,“ vysvětluje prof.

MUDr. Michael Doubek, Ph.D., přední český lékař a vědec v oboru hematologické onkologie z Interní hematologické a onkologické kliniky LF MU a FN Brno. Může dojít i k otokům orgánů, zvětšení uzlin nebo poruchám prokrvení, které mohou způsobit dušnost či problémy s vědomím.

„Bez rychlé léčby jde o život ohrožující stav, proto by při popsaných příznacích měl pacient neprodleně vyhledat lékařskou pomoc,“ dodává odborník.

Jednoduchý edukativní obrázek o leukémii. Vytvořila ho AI DALL·E. Ilustrace ukazuje rozdíl mezi zdravou a leukemickou krví pod mikroskopem — ideální pro základní výuku nebo dětské materiály.

Chronické leukemie se však často řadu let neprojevují. Když se pak začnou hlásit příznaky, ty mohou být velmi nespecifické. „Jde například o dlouhodobou únavu, časté infekce, nevysvětlitelné hubnutí, silné noční pocení nebo zvětšené lymfatické uzliny.

Někdy se projeví snadný vznik modřin nebo zvýšená krvácivost. Je potřeba vyhledat lékaře zpozornět vždy, když takové obtíže přetrvávají déle než několik dní nebo se rychle zhoršují,“ doplňuje profesor Michael Doubek.

Vyšetření dostupné všem

Vzhledem k častému podceňování těchto příznaků jsou mnozí pacienti s chronickou leukemií diagnostikováni až na základě běžného vyšetření krevního obrazu provedeného v rámci preventivní prohlídky nebo předoperačního vyšetření.

Dostávají se proto k léčbě později, než by mohli, pokud by byli vyšetřeni na základě příznaků. „Přibližně třetina respondentů průzkumu s chronickou leukemií čekala déle než šest měsíců, než se obrátila na lékaře,“ doplňuje Jana Pelouchová.

Krevní obraz je základní a nenáročné krevní vyšetření, které ve většině případů leukemie poukáže na abnormální hodnoty krevních elementů – červených či bílých krvinek a krevních destiček. Odběr a odeslání vzorku krve k vyhodnocení do certifikované laboratoře může provést každý praktický lékař.

Případně je možné absolvovat odběr a vyšetření krevního obrazu v režimu samoplátce v některé ze soukromých laboratoří, kde se cena pohybuje okolo stokoruny, a konzultovat výsledek s ošetřujícím lékařem,“ vysvětluje profesor Michael Doubek.

Informace pro pacienty ověřené odborníky

V průzkumu také méně než polovina pacientů (48 %) uvedla, že jim lékaři diagnózu vysvětlili srozumitelně. „To, že pacient nevnímá vysvětlení diagnózy lékařem jako srozumitelné, samozřejmě nemusí být vždy chybou na straně lékaře.

Jedná se pro většinu pacientů o zcela novou, zahlcující situaci, a značnou roli ve vnímání hraje stres. Po jeho opadnutí většina pacientů cítí potřebu zjistit víc. Proto ve spolupráci s odborníky průběžně aktualizujeme sekce věnované jednotlivým diagnózám na stránkách www.diagnoza-leukemie.com, kde je možné zjistit vše podstatné,“ doplňuje Jana Pelouchová.

DIAGNÓZA LEUKEMIE nabízí Video-knihovničku pacienta pro jednotlivá onemocnění a pořádá pravidelná setkání pacientů s hematology. Získané informace mohou pacienty inspirovat k relevantním otázkám pro diskusi s ošetřujícím lékařem.

Nechybí ani videa s radami právníka k nejčastějším otázkám ohledně práv pacienta, úhrad a dalších záležitostí souvisejících s právem a zdravotním pojištěním.

Foto: Foto: kresba, DALL·E
Zdroje informací: FN Brno
Související články
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz