Domů     Technika
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
Jan Zelenka 10.4.2025

V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu.

Vysoké učení technické v Brně je hlavní akademický tahoun Českého polovodičového centra.

Nově otevřené České polovodičové centrum (Czech Semiconductor Centre – CSC) má za cíl propojit výzkumné instituce, univerzity a technologické firmy. Pomůže především malým podnikům a startupům s vývojem čipů, nabídkou expertíz, přístupem k výrobním linkám i mentoringem​.

Jedná se o klíčový krok pro český i evropský polovodičový sektor, i proto je realizace CSC současně podporována evropskou iniciativou „Čipy pro Evropu“, která si klade za cíl posílit technologické kapacity a podporovat inovace v oblasti návrhu a výroby pokročilých čipů, a přispívá tak k dosahování cílů stanovených pro celou EU v Evropském aktu o čipech.

České čipy má posílit nejen tuzemskou, ale i evropskou technologickou suverenitu.

Vznik Českého polovodičového centra je výsledkem systematického úsilí členů zakladatelského konsorcia, které trvalo více než půldruhého roku. Během této doby bylo třeba pečlivě profilovat zaměření centra do oblastí, v nichž má český polovodičový průmysl potenciál skutečně úspěšně konkurovat nejen v evropském, ale i v celosvětovém měřítku,” řekl Ladislav Janíček, rektor Vysokého učení technické v Brně.

Právě VUT, pro které jsou polovodiče významnou strategickou oblastí, koordinovalo přípravu Českého polovodičového centra a zároveň bude po nějakou dobu jeho sídlem.

Design čipů Codasip – brněnská firma pomáhá tvořit srdce chytrých zařízení nové generace.

Čipy pro Evropu

CSC má podobu šestičlenného konsorcia, jehož součástí jsou dvě největší české technické univerzity – VUT a ČVUT, společnosti onsemi a Codasip, Národní polovodičový klastr (CNSC) a inovační agentura JIC. Financování centra je pro první čtyři roky jeho činnosti zajištěno z prostředků evropské iniciativy Čipy pro Evropu a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Centrum zapojuje ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. Podobná kompetenční centra budou vznikat ve všech členských státech EU a sehrají klíčovou roli v podpoře malých a středních podniků v oblasti polovodičových technologií.

České polovodičové centrum bude aktivně spolupracovat s dalšími evropskými kompetenčními centry, což potvrzuje i Společné prohlášení o centrech kompetencí pro polovodiče, vydané aliancí Silicon Europe.

Kompetenční centrum bude poskytovat kvalifikované služby dle požadavků Čipy pro Evropu v oblasti návrhu čipů, zejména pro začínající a malé firmy. Soukromým firmám poskytne mentoring, finanční poradenství, přístup k pilotním linkám a k celoevropské designové platformě.

To podnikům umožní rychlejší a levnější vývoj nových produktů, usnadní testování i malosériovou výrobu.

Společné prohlášení aliance Silicon Europe stvrzuje mezinárodní význam projektu.

Lidské zdroje

Dalším klíčovým úkolem centra je zajištění kvalifikovaných pracovníků pro polovodičový sektor. Centrum se proto zaměří na rozšíření a zkvalitnění nabídky vzdělávání v oblasti návrhu a výroby čipů, prohloubení spolupráce mezi univerzitami a soukromými společnostmi, podporu talentů a přilákání nových studentů do mikroelektroniky a příbuzných oborů.

V této oblasti bude centrum úzce spolupracovat právě s VUT a ČVUT, jejichž rolí je především zajišťovat vzdělávání v oblasti polovodičů a navrhování čipů za účelem zásadního posílení kapacit lidských zdrojů pro polovodičový průmysl v ČR.

Polovodiče a čipy jsou velmi důležitou a aktuální technologií. ČVUT rozvíjí své aktivity na tomto poli jak v mezinárodním měřítku, tak v tom českém, a přípravu odborníků pro polovodičový průmysl vnímáme jako jeden ze zásadních úkolů,“ sdělil rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Prorektor ČVUT Radek Holý k tomu říká: „Česko má v tomto odvětví skvělé předpoklady být významným evropským partnerem. Kvalitní výzkum a přítomnost světových lídrů v oblasti polovodičů, k nimž patří společnosti onsemi či Codasip, nám k tomu dávají nejlepší příležitosti.“.

Konkrétní zaměření centra vychází z existující specializace hlavních hráčů v polovodičovém průmyslu v ČR, jeho profilace odráží především jedinečné postavení firmy onsemi, největšího výrobce polovodičů v ČR, a firmy Codasip, předního tvůrce polovodičových návrhových aplikací.

„V onsemi si uvědomujeme, že prohlubování spolupráce průmyslu se školami a výzkumnými institucemi má nejen smysl, ale je v dnešním moderním světě doslova nutností. Mladým lidem je třeba ukázat, že technologie a inovace jsou motorem dalšího rozvoje Česka, a nabídnout jim kvalitní technické vzdělání, které je tou nejlepší investicí do jejich vlastní budoucnosti,“ říká Aleš Cáb, viceprezident společnosti onsemi.

S rostoucí celosvětovou poptávkou po polovodičích musí Evropská unie v tomto stěžejním odvětví zaujmout vedoucí postavení, aby zajistila technologickou suverenitu, hospodářský růst a národní bezpečnost.

„Investicemi do výzkumu, vývoje a partnerství může Česká republika přispět ke snížení závislosti na externích dodavatelích a nastavit globální standard pro inovace. Jako přední dodavatel RISC-V (pozn. red. otevřený standard pro návrh procesorů) bude Codasip silně přispívat k úspěchu centra,“ doplnil Karel Masařík, zakladatel a ředitel pro inovace společnosti Codasip, který byl zároveň vybrán ředitelem centra.

Jiří Lukša

Popisky k fotografiím

kredit: VUT–CEITEC

1.

Vysoké učení technické v Brně je hlavní akademický tahoun Českého polovodičového centra.

Společné prohlášení aliance Silicon Europe stvrzuje mezinárodní význam projektu.

Vývojové laboratoře onsemi v Rožnově pod Radhoštěm – zde vznikají polovodiče světové úrovně.

Design čipů Codasip – brněnská firma tvoří srdce chytrých zařízení nové generace.

České čipy má posílit nejen tuzemskou, ale i evropskou technologickou suverenitu.

Foto: VUT–CEITEC
Zdroje informací: VUT–CEITEC
..
Související články
Společnost Toyota Engineering Society začala loni pracovat na sférickém mobilním zařízení, které bude schopné přepravovat lidi v průhledné kulaté kapsli. Po čtyřech měsících vývoje představila funkční prototyp. Připomíná mobilní kapsli, kterou se pohybovali návštěvníci parku dinosaurů ve filmu Jurský svět. Vozidlo funguje na stejném principu jako kolo pro křečky. Na vnitřní straně koule jsou položeny […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Může technologie zrušit smrt, jak ji známe? Možná ano. Uchování mozku by podle jednoho mladého australského vědce mohlo být možnou cestou k tomu, aby lidstvo překonalo své největší biologicky dané omezení. V roce 1918 bylo Elizabeth Hughes Gossettové jedenáct let. Místo, aby si hrála s jinými dětmi, pomalu umírala. Lékaři jí totiž diagnostikovali diabetes 1. […]
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz