Domů     Vesmír
Polární záře na Neptunu poprvé zachycena. A hned s sebou přinesla novou záhadu
Martin Janda 29.3.2025

Planeta Neptun bývá kvůli své velké vzdálenosti od Země tak trochu stranou zájmu, ale nyní se jí ve vědecké komunitě dostává větší pozornosti. Astronomové totiž vůbec poprvé pozorovali polární záři v její atmosféře.

Zásluhu na tom má vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), jehož infračervené přístroje odhalily světelné stopy, které dosud zůstávaly neviditelné..

Bývá to okouzlující nebeské divadlo, když noční zemskou oblohu rozzáří buď aurora borealis (na severu) nebo aurora australis (na jihu). Země však není jedinou planetou, na které k podobnému jevu dochází.

Polární záře byly již dříve zaznamenány na Marsu, Jupiteru, Saturnu, Uranu, a dokonce i na některých měsících plynných obrů. Neptun ale dlouho zůstával výjimkou.

Nyní je už vše jinak. Práce zveřejněná v časopise Nature Astronomy ukazuje, že Neptunovy záře se totiž chovají zcela odlišně od těch, které známe ze Země.

Namísto toho, aby zářily kolem pólů, jak je běžné, objevují se v mírných zeměpisných šířkách, což podle vědců souvisí s velmi neobvyklým magnetickým polem Neptunu, které je vůči ose rotace planety vychýlené o 47 stupňů.

Až dosud se přitom vědcům nedařilo záře na Neptunu polapit. Už v roce 1989 sice sonda Voyager 2 zaznamenala při průletu kolem planety slabé náznaky tohoto jevu, ale další pokusy, včetně pozorování pomocí Hubbleova teleskopu selhaly.

„Každý jeden pokus zklamal. Až teď jsme uspěli díky Webbovu teleskopu,“ přibližuje planetolog a jeden z autorů nové studie Henrik Melin působící na Northumbria University.

Tajemství k úspěchu tkví v kombinaci citlivosti a infračerveného spektra, které JWST nabízí. Pomocí přístroje zvaného Near-Infrared Spectrograph (NIRSpec) vědci v červnu 2023 zachytili infračervené záblesky v Neptunově atmosféře. A zároveň se jim podařilo objasnit, proč byly dosud neviditelné.

Jedním z překvapivých závěrů nové studie je zjištění, že horní vrstvy Neptunovy atmosféry výrazně ochladly. Zatímco Voyager 2 v roce 1989 naměřil teplotu přibližně 480 °C, nový odhad činí pouhých 93 °C. To znamená, že světelné jevy v atmosféře jsou extrémně slabé a aurora září s méně než 1 % očekávané jasnosti.

„A právě to vysvětluje, proč jsme je neviděli,“ vysvětluje planetární astronom z Univerzity v Readingu a další z autorů studie James O’Donoghue. „Jenže to zároveň otevírá novou záhadu: proč Neptun tak výrazně ochladl?“ Odpověď na tuto otázku snad přinesou další výzkumy.

Foto: NASA
Zdroje informací: Nature
Související články
Vesmír 23.5.2025
Česko míří ke hvězdám a s ním i major Aleš Svoboda, první český astronaut, který se vydá na Mezinárodní vesmírnou stanici. Vláda jeho misi schválila jako víc než jen historický okamžik. Nejde jen o symbol, ale o „konkrétní krok k posílení českého průmyslu a vědy, kdy každá koruna investovaná do vesmíru se mnohonásobně vrátí. Těch […]
Vesmír 17.5.2025
Byl to záblesk zeleného světla, který nad rudými horami Marsu rozzářil nebe a s ním i oči vědců. Poprvé v historii se totiž podařilo spatřit viditelnou polární záři na rudé planetě. Nečekaný výsledek dlouhodobého snažení vědeckého týmu, vedeného fyzičkou Elise Wright Knutsenovou z Univerzity v Oslu, potvrdil, že Mars má se Zemí více společného, než […]
Vesmír 11.5.2025
Vědci možná odhalili tajemství vnitřní stavby ledových obrů Uranu a Neptunu. Nová studie naznačuje, že by se v jejich nitru mohl nacházet obří oceán vody, což by mohlo vysvětlit jejich neobvyklá magnetická pole. Uran a Neptun jsou sice našimi vzdálenějšími planetárními sousedy, přesto o nich víme stále jen docela málo. Za celou dobu kosmického výzkumu […]
S blížícím se opětovným návratem člověka na jeho povrch se průzkum Měsíce opět dostává do popředí vědeckého zájmu. Čínské sondě se v roce 2020 podařilo na Zemi přivézt vzorky měsíční horniny, které byly podrobeny důkladnému zkoumání. Odhalily, že na Měsíci zřejmě k aktivnímu vulkanismu docházelo ještě poměrně nedávno… Čínský lunární program zahrnuje celou řadu jednotlivých […]
Technika Vesmír 8.5.2025
Sovětská sonda Kosmos 482, která byla vypuštěna 31. března 1972 v rámci programu Venera s cílem prozkoumat planetu Venuši, se po více než 50 letech na oběžné dráze chystá na nekontrolovaný návrat do zemské atmosféry. Očekává se, že k tomu dojde mezi 9. a 11. květnem 2025. Kosmos 482 nebyla obyčejná sonda. Její sestupový modul […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz