Domů     Vesmír
Polární záře na Neptunu poprvé zachycena. A hned s sebou přinesla novou záhadu
Martin Janda 29.3.2025

Planeta Neptun bývá kvůli své velké vzdálenosti od Země tak trochu stranou zájmu, ale nyní se jí ve vědecké komunitě dostává větší pozornosti. Astronomové totiž vůbec poprvé pozorovali polární záři v její atmosféře.

Zásluhu na tom má vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), jehož infračervené přístroje odhalily světelné stopy, které dosud zůstávaly neviditelné..

Bývá to okouzlující nebeské divadlo, když noční zemskou oblohu rozzáří buď aurora borealis (na severu) nebo aurora australis (na jihu). Země však není jedinou planetou, na které k podobnému jevu dochází.

Polární záře byly již dříve zaznamenány na Marsu, Jupiteru, Saturnu, Uranu, a dokonce i na některých měsících plynných obrů. Neptun ale dlouho zůstával výjimkou.

Nyní je už vše jinak. Práce zveřejněná v časopise Nature Astronomy ukazuje, že Neptunovy záře se totiž chovají zcela odlišně od těch, které známe ze Země.

Namísto toho, aby zářily kolem pólů, jak je běžné, objevují se v mírných zeměpisných šířkách, což podle vědců souvisí s velmi neobvyklým magnetickým polem Neptunu, které je vůči ose rotace planety vychýlené o 47 stupňů.

Až dosud se přitom vědcům nedařilo záře na Neptunu polapit. Už v roce 1989 sice sonda Voyager 2 zaznamenala při průletu kolem planety slabé náznaky tohoto jevu, ale další pokusy, včetně pozorování pomocí Hubbleova teleskopu selhaly.

„Každý jeden pokus zklamal. Až teď jsme uspěli díky Webbovu teleskopu,“ přibližuje planetolog a jeden z autorů nové studie Henrik Melin působící na Northumbria University.

Tajemství k úspěchu tkví v kombinaci citlivosti a infračerveného spektra, které JWST nabízí. Pomocí přístroje zvaného Near-Infrared Spectrograph (NIRSpec) vědci v červnu 2023 zachytili infračervené záblesky v Neptunově atmosféře. A zároveň se jim podařilo objasnit, proč byly dosud neviditelné.

Jedním z překvapivých závěrů nové studie je zjištění, že horní vrstvy Neptunovy atmosféry výrazně ochladly. Zatímco Voyager 2 v roce 1989 naměřil teplotu přibližně 480 °C, nový odhad činí pouhých 93 °C. To znamená, že světelné jevy v atmosféře jsou extrémně slabé a aurora září s méně než 1 % očekávané jasnosti.

„A právě to vysvětluje, proč jsme je neviděli,“ vysvětluje planetární astronom z Univerzity v Readingu a další z autorů studie James O’Donoghue. „Jenže to zároveň otevírá novou záhadu: proč Neptun tak výrazně ochladl?“ Odpověď na tuto otázku snad přinesou další výzkumy.

Foto: NASA
Zdroje informací: Nature
Související články
Objevy Vesmír 31.3.2025
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci! Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, […]
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Vesmír Zajímavosti 28.3.2025
Splnění plánu vyslat lidskou posádku na Mars bude možná náročnější, než se původně zdálo, a to kvůli přítomnosti toxického prachu, který by mohl významně ohrožovat zdraví astronautů. Před cestou tak bude třeba identifikovat možná zdravotní rizika a přizpůsobit tomu osobní ochranné pomůcky tak, aby zdraví astronautů bylo ochráněno. Během misí Apollo na Měsíc byli astronauti […]
Vesmír Zajímavosti 26.3.2025
Koncem minulého roku svět obletěla zpráva, že za 8 let se asteroid o velikosti fotbalového hřiště ocitne na trajektorii, která by mohla ohrozit Zemi. Po dalších výpočtech vyšlo najevo, že druhé Tunguzky zřejmě budeme v roce 2032 ušetřeni. Z hrozby se tak 2024 YR4 stal cenným cílem pro vědecký výzkum. Asteroid, který 30. června 1908 explodoval nad […]
Vesmír 22.3.2025
V posledních letech vědce stále více fascinuje Uran, a to nejen díky svému jedinečnému postavení ve Sluneční soustavě, ale i kvůli možnostem, které skrývají jeho tajemné měsíce. Navíc třetí největší planeta patří mezi ty nejméně prozkoumané. Tomu se ale můžeme jen těžko divit, mise k planetě vzdálené 2,8 miliardy kilometrů jsou komplikované, drahé a dlouhé. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz