Domů     Technika
Artemis: Jak se staví raketa, která nás vrátí na Měsíc
Jan Zelenka 3.2.2025
Technik NASA kontroluje spoje mezi segmenty boosteru, které musí být dokonale utěsněny pro bezpečný start rakety.

Stavba rakety, která dopraví lidstvo zpět na Měsíc, je jedním z největších inženýrských výkonů moderní doby. Program Artemis, vedený NASA, připravuje start superrakety SLS (Space Launch System), která vynese kosmickou loď Orion na cestu kolem Měsíce.

Podívejme se krok za krokem, jak se sestavuje tento obří nosič, který jednou dopraví astronauty nejen na Měsíc, ale možná i dál – k Marsu..

Program Artemis je milníkem v cestě lidstva do vesmíru. Právě teď se v montážní hale Kennedyho vesmírného střediska formuje raketa, která jednou dopraví astronauty na Měsíc a možná i dál.

Sestavení centrálního stupně

Hlavním prvkem rakety je centrální stupeň, obří oranžová nádrž na kapalný vodík a kyslík, která pohání čtyři motory RS-25 (zdokonalené motory z raketoplánů). Tento 65 metrů dlouhý válec je připojen k pomocným boostrům, které dodávají raketě hlavní tah při startu.

Technici NASA pracují na připojení centrálního stupně rakety SLS k montážní konstrukci v budově VAB (Vehicle Assembly Building).

Připojení pomocných motorů (boostrů)

Po stranách centrálního stupně se nacházejí dva bílé pomocné boostery, které raketě pomáhají odlepit se od země. Jsou složeny z pěti segmentů na tuhé palivo a jejich montáž vyžaduje extrémní přesnost.

Na fotkách NASA je vidět jejich vertikální instalace v montážní budově Kennedyho vesmírného střediska.

Jeden z pomocných motorů (boosterů) je pečlivě umisťován ke spodní části rakety. Tyto boostery poskytnou hlavní tah při startu.

Připojení druhého stupně a kosmické lodi Orion

Na vrchol rakety je následně připojen druhý stupeň ICPS (Interim Cryogenic Propulsion Stage), který se postará o finální urychlení rakety po odpojení hlavního stupně. Nad ním se nachází kosmická loď Orion, která je chráněna aerodynamickým krytem. Orion poskytne astronautům bezpečné prostředí při cestě k Měsíci a zpět.

Kosmická loď Orion je upevňována na vrchol rakety SLS. Tento modul bude domovem astronautů při misi Artemis.

Finální testy a příprava na start

Po sestavení se celá raketa přepravuje pomocí obřího Crawler-Transporteru na startovací rampu LC-39B. Zde probíhají poslední testy – tlakové zkoušky, zkušebné tankování a simulace odpočtu. Pokud vše proběhne úspěšně, raketa SLS je připravena ke startu.

Celá raketa SLS je téměř připravena k transportu na startovací rampu Kennedyho vesmírného střediska.

Proč je Artemis tak důležitý?

Mise Artemis není jen návratem na Měsíc. Je to první krok k dlouhodobému průzkumu vesmíru, který povede k budoucím misím na Mars. Artemis I byl zkušební let bez posádky, Artemis II poletí v roce 2025 s astronauty na oblet Měsíce a Artemis III už dopraví první ženu a dalšího muže na povrch našeho přirozeného satelitu.

Raketa SLS je nejvýkonnější raketou, jakou kdy NASA postavila, a její úspěšný start bude znamenat novou éru vesmírného průzkumu.

Foto: NASA
Zdroje informací: https://images.nasa.gov/
Související články
Český národní pavilon na světové výstavě EXPO 2025 byl oficiálně otevřen veřejnosti a hned od začátku zaujal nejen svou architekturou, ale i pestrým programem. Významným bodem je účast středoškolského týmu LASAR, který představí inovativní řešení problematiky kosmického odpadu. Pavilon navržený studiem Apropos Architects je architektonickým skvostem, jehož dřevěná a skleněná konstrukce ve tvaru spirály symbolizuje […]
Technika 10.4.2025
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu. Nově otevřené České polovodičové centrum (Czech Semiconductor Centre – CSC) má za cíl propojit výzkumné instituce, univerzity a technologické firmy. Pomůže především malým podnikům a startupům s vývojem čipů, […]
Technika 10.4.2025
Společnost Toyota Engineering Society začala loni pracovat na sférickém mobilním zařízení, které bude schopné přepravovat lidi v průhledné kulaté kapsli. Po čtyřech měsících vývoje představila funkční prototyp. Připomíná mobilní kapsli, kterou se pohybovali návštěvníci parku dinosaurů ve filmu Jurský svět. Vozidlo funguje na stejném principu jako kolo pro křečky. Na vnitřní straně koule jsou položeny […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Může technologie zrušit smrt, jak ji známe? Možná ano. Uchování mozku by podle jednoho mladého australského vědce mohlo být možnou cestou k tomu, aby lidstvo překonalo své největší biologicky dané omezení. V roce 1918 bylo Elizabeth Hughes Gossettové jedenáct let. Místo, aby si hrála s jinými dětmi, pomalu umírala. Lékaři jí totiž diagnostikovali diabetes 1. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz