Domů     Technika
Artemis: Jak se staví raketa, která nás vrátí na Měsíc
Jan Zelenka 3.2.2025
Technik NASA kontroluje spoje mezi segmenty boosteru, které musí být dokonale utěsněny pro bezpečný start rakety.

Stavba rakety, která dopraví lidstvo zpět na Měsíc, je jedním z největších inženýrských výkonů moderní doby. Program Artemis, vedený NASA, připravuje start superrakety SLS (Space Launch System), která vynese kosmickou loď Orion na cestu kolem Měsíce.

Podívejme se krok za krokem, jak se sestavuje tento obří nosič, který jednou dopraví astronauty nejen na Měsíc, ale možná i dál – k Marsu..

Program Artemis je milníkem v cestě lidstva do vesmíru. Právě teď se v montážní hale Kennedyho vesmírného střediska formuje raketa, která jednou dopraví astronauty na Měsíc a možná i dál.

Sestavení centrálního stupně

Hlavním prvkem rakety je centrální stupeň, obří oranžová nádrž na kapalný vodík a kyslík, která pohání čtyři motory RS-25 (zdokonalené motory z raketoplánů). Tento 65 metrů dlouhý válec je připojen k pomocným boostrům, které dodávají raketě hlavní tah při startu.

Technici NASA pracují na připojení centrálního stupně rakety SLS k montážní konstrukci v budově VAB (Vehicle Assembly Building).

Připojení pomocných motorů (boostrů)

Po stranách centrálního stupně se nacházejí dva bílé pomocné boostery, které raketě pomáhají odlepit se od země. Jsou složeny z pěti segmentů na tuhé palivo a jejich montáž vyžaduje extrémní přesnost.

Na fotkách NASA je vidět jejich vertikální instalace v montážní budově Kennedyho vesmírného střediska.

Jeden z pomocných motorů (boosterů) je pečlivě umisťován ke spodní části rakety. Tyto boostery poskytnou hlavní tah při startu.

Připojení druhého stupně a kosmické lodi Orion

Na vrchol rakety je následně připojen druhý stupeň ICPS (Interim Cryogenic Propulsion Stage), který se postará o finální urychlení rakety po odpojení hlavního stupně. Nad ním se nachází kosmická loď Orion, která je chráněna aerodynamickým krytem. Orion poskytne astronautům bezpečné prostředí při cestě k Měsíci a zpět.

Kosmická loď Orion je upevňována na vrchol rakety SLS. Tento modul bude domovem astronautů při misi Artemis.

Finální testy a příprava na start

Po sestavení se celá raketa přepravuje pomocí obřího Crawler-Transporteru na startovací rampu LC-39B. Zde probíhají poslední testy – tlakové zkoušky, zkušebné tankování a simulace odpočtu. Pokud vše proběhne úspěšně, raketa SLS je připravena ke startu.

Celá raketa SLS je téměř připravena k transportu na startovací rampu Kennedyho vesmírného střediska.

Proč je Artemis tak důležitý?

Mise Artemis není jen návratem na Měsíc. Je to první krok k dlouhodobému průzkumu vesmíru, který povede k budoucím misím na Mars. Artemis I byl zkušební let bez posádky, Artemis II poletí v roce 2025 s astronauty na oblet Měsíce a Artemis III už dopraví první ženu a dalšího muže na povrch našeho přirozeného satelitu.

Raketa SLS je nejvýkonnější raketou, jakou kdy NASA postavila, a její úspěšný start bude znamenat novou éru vesmírného průzkumu.

Foto: NASA
Zdroje informací: https://images.nasa.gov/
Související články
Toyota dokončila první fázi výstavby svého „Tkaného města“ Woven City, tedy testovacího hřiště pro mobilitu. Spuštění první fáze je plánováno na podzim 2025. Výstavba budov první fáze byla dokončena v říjnu 2024. Souběžně s tím probíhá renovace bývalého závodu TMEJ Higashi-Fuji na výrobní centrum pro Woven City a byly zahájeny přípravné práce pro fázi dvě. […]
ThinkOrbital, vesmírný startup spoluzaložený Vojtěchem Holubem, za pár dní vypustí experimentální satelit s revoluční vesmírnou stavební technologií. Cílem mise je otestovat sváření, řezání a rentgenovou inspekci pomocí elektronového paprsku. Satelit o váze 45 kilogramů dopraví na oběžnou dráhu Země raketa Falcon 9 společnosti SpaceX z Kalifornie. Letos v květnu ThinkOrbital provedl historicky první autonomní svařování […]
Češi za rok najedou téměř 76 miliard kilometrů. Ukázala to analýza, kterou pomocí dat z STK zpracoval odborný datový tým společnosti Cebia, která je známá především tím, že pomáhá motoristům bojovat proti podvodům při prodeji ojetin prostřednictvím kontroly jejich historie. Hypoteticky se tak Češi ročně dostanou 515krát ke Slunci, 197 tisíc krát k Měsíci či […]
NOVINKY Objevy Technika 12.12.2024
Robotika opět pokročila na další úroveň. Vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT vyvinuli systém, díky kterému se humanoidní roboti mohou pohybovat mezi lidmi přirozeně a bezpečně. Třeba i hrát stolní hry. Tento přelomový algoritmus, nazvaný Harmonious, umožňuje humanoidům nejen reagovat na své okolí, ale také být empatickými společníky, kteří v reálném čase přizpůsobují své pohyby aktuálním […]
Společnost Honda představila robota vybaveného umělou inteligencí, který zlepšuje náladu dětí během dlouhodobé léčby a přináší revoluci do nemocniční péče. Ve Fakultní nemocnici Virgen del Rocío v Seville se odehrává revoluce v péči o malé pacienty. Společnost Honda zde ve spolupráci s místními odborníky představila robota „Haru“, navrženého speciálně pro děti podstupující dlouhodobou léčbu. Haru […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz