Domů     Objevy
Poklad ze Sibiře: Našla se první mumie šavlokotěte
Jan Zelenka 13.1.2025

Objev, který nadchl paleontology po celém světě, přinesla sibiřská věčně zmrzlá půda. V permafrostu bylo nalezeno mimořádně dobře zachovalé mládě šavlozubé kočky, které žilo před přibližně 32 000 lety.

Tento objev umožňuje vědcům poprvé nahlédnout do skutečného vzhledu dávného predátora, o němž dosud měli k dispozici pouze fosilizované kosti a otisky tlap.

Byla jsem naprosto nadšená, když jsem viděla tak úžasný nález,“ říká Ashley Reynoldsová, paleontoložka z Kanadského muzea přírody, která se na výzkumu nepodílela. Zatímco mumifikované mamuty a další býložravce už vědci v této oblasti Ruska objevili, predátoři jsou mezi nálezy vzácní.

Jejich populace byla vždy menší než populace kořisti, a tak šance na objevení mumie šavlozubé kočky byla minimální.

Stalo se to přitom už před pěti lety – v roce 2020 narazili hledači mamutích klů na zamrzlou mumii mláděte šavlozubé kočky. Výzkum tohoto objevu byl nicméně zveřejněn až 14. listopadu v odborném časopise Scientific Reports.

První reálný pohled na šavlozubou kočku

Na nálezu spolupracoval i paleontolog A. V. Lopatin z Ruské akademie věd. On a jeho tým identifikovali mládě jako Homotherium latidens – dravce známého také jako srpovitá šavlozubá kočka. Tento druh se od známějšího Smilodona lišil kratšími a zubatými špičáky a štíhlejší postavou, která byla přizpůsobena k běhu za kořistí spíše než k přepadání z úkrytu.

Homotherium žilo jak v Eurasii, tak v Severní Americe a často lovilo mláďata mamutů a další megafaunu. Fosilní nálezy, například v jeskyni Friesenhahn v Texasu, naznačují, že tyto kočky si někdy budovaly doupata v jeskyních, kde vychovávaly svá mláďata.

Zmrazená mumie Homotherium latidens (Owen, 1846) nalezená v ruském Jakutsku, v povodí řeky Indigirka. Stáří: horní pleistocén: (A) vnější vzhled; (B) kostra, CT sken, dorzální pohled.

Bez fosilií zachovávajících měkké tkáně, jako je srst, svaly nebo kůže, vedli vědci dlouhá léta debaty o tom, jak Homotherium skutečně vypadalo. Ilustrátoři často zobrazovali šavlozubé kočky s vyčnívajícími špičáky pod čelistí, což mohlo platit pro druhy jako Smilodon.

Analýza z roku 2022 však naznačila, že Homotherium mělo hluboký čenich, který umožňoval, aby jeho tesáky byly skryté pod horním pyskem, když mělo zavřenou tlamu.

Šavlokotě se zoubky

Nyní nalezená mumie tuto teorii podpořila. Lopatin upozorňuje, že horní ret mláděte je více než dvakrát hlubší než u současného lvího mláděte. To naznačuje, že Homotherium mohlo mít pysky uzpůsobené k zakrytí dlouhých špičáků.

Ashley Reynoldsová však upozorňuje, že mládě ještě nemělo vyvinuté dospělé zuby, takže tuto otázku může definitivně zodpovědět až nález dospělé mumie. Objev „saberkittena“ (šavlokotěte) však dává naději, že někde v permafrostu čeká na objevení i dospělá Homotherium.

Objev této mumie nejen rozšiřuje naše znalosti o podobě dávných predátorů, ale také otevírá dveře k hlubšímu pochopení jejich způsobu lovu, vývoje a možného zbarvení srsti. Dlouho očekávané odpovědi na otázky ohledně anatomie a života šavlozubých koček jsou nyní na dosah ruky.

Přední tlapky třítýdenních velkých kočkovitých mláďat.

Foto: https://www.nature.com/articles/s41598-024-79546-1 https://www.nationalgeographic.com/science/article/sabertooth-cat-mummy-first-cub?cmpid=org=ngp::mc=social::src=facebook::cmp=editorial::add=fbh20250107animals-siberiasabertoothedcatfreemiumhedcard&linkId=707870561&fbclid=IwY2xjawHt5k1leHRuA2FlbQIxMAABHWo_jIBW439x1jKQTaziL1-okUSoRKF0kU7pZRCNHs18NCpT8vxow5vUUA_aem_S4dMv9o6Ah-DPUJk4FGcfw
Zdroje informací: https://www.nature.com/articles/s41598-024-79546-1 https://www.nationalgeographic.com/science/article/sabertooth-cat-mummy-first-cub?cmpid=org=ngp::mc=social::src=facebook::cmp=editorial::add=fbh20250107animals-siberiasabertoothedcatfreemiumhedcard&linkId=707870561&fbclid=IwY2xjawHt5k1leHRuA2FlbQIxMAABHWo_jIBW439x1jKQTaziL1-okUSoRKF0kU7pZRCNHs18NCpT8vxow5vUUA_aem_S4dMv9o6Ah-DPUJk4FGcfw
Související články
Říká se mu velbloud rostlinné říše, protože je suchovzdorný, což je při současných klimatických změnách u plodin nedocenitelnou vlastností. Čirok v naší zemi zatím málo známe, ale je pátou nejpěstovanější obilninou světa. Čirok je v České republice proti majoritním obilninám – pšenici, rýži a kukuřici, zatím okrajový, globálně však představuje významnou zemědělskou plodinu. Základem výživy […]
Toyota dokončila první fázi výstavby svého „Tkaného města“ Woven City, tedy testovacího hřiště pro mobilitu. Spuštění první fáze je plánováno na podzim 2025. Výstavba budov první fáze byla dokončena v říjnu 2024. Souběžně s tím probíhá renovace bývalého závodu TMEJ Higashi-Fuji na výrobní centrum pro Woven City a byly zahájeny přípravné práce pro fázi dvě. […]
Dětská kreativita má své kořeny mnohem hlouběji v historii, než jsme si kdy mysleli. Nové výzkumy ukazují, že mnoho jeskynních kreseb z doby ledové mohly vytvořit děti. Tyto objevy mění naše představy o kulturním a společenském životě pravěkých komunit. Analýza jeskynního umění z doby mladého paleolitu, včetně kreseb v jeskyních Margot ve Francii a Las […]
Objevy Příroda 6.1.2025
Chovají se jako dětská parta. Mají svůj pokřik, kterým se povzbuzují ke hře. Z legrace si mezi sebou přehazují úlovky, které sebrali turistům. Ze sněhu umí udělat koule a pouštějí je ze svahů prostě jen tak, pro zábavu. Nestor kea patří k hlavním turistickým atrakcím Nového Zélandu. Jsou to papoušci nesmírně inteligentní a umí využívat zájem, […]
Počátky naší civilizace si hrdě spojujeme s vynálezem zemědělství. Jídlo už nebylo třeba namáhavě hledat, začali jsme si ho pěstovat. Pokud si myslíte, že tím jsme se odlišili od zvířat, pak se mýlíte. Někteří živočichové nás předběhli, dokonce o miliony let. Například termiti. Pokud se dostanete do Zambie v období po deštích, průvodci vás nejspíš zavezou do […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz