Největší měsíc trpasličí planety Pluto Charon je tak velký, že se někdy o obou objektech mluví jako o dvojsystému. Však také poměr velikosti obou těles je 2:1. Nová simulace nyní naznačuje, jak tento okouzlující pár vznikl..
Astronomové si dlouho kladli otázku, jak se Charon vůbec mohl dostat na oběžnou dráhu kolem Pluta. Článek publikovaný časopise Nature Geoscience popisuje možnou posloupnost událostí, která by mohla tuto otázku vyřešit.
Zmíněný velikostní poměr obou těles naznačuje, že řada konvenčních scénářů vysvětlujících vznik měsíců je nepravděpodobná, včetně teorií, že Charon vznikl z úlomků kolem Pluta nebo byl při svém průletu zachycen jeho gravitační přitažlivostí.
Pluto a Charon se nacházejí v oblasti za Neptunem, která se nazývá Kuiperův pás. Zdejší objekty jsou plné ledu a kamení. S přihlédnutím k těmto vlastnostem výzkumný tým vedený planetární vědkyní Adeene Denton z Arizonské univerzity navrhl scénář, podle kterého se obě tělesa srazila, aniž by by splynulo v jediný objekt nebo se dokonce roztříštila.
Pokud by Charon narazil do Pluta relativně klidnou rychlostí kolem 2 000 kilometrů za hodinu, zůstala by obě tělesa v kontaktu asi 10 hodin, než by se postupně oddělila, ale zůstala by gravitačně provázána. Výzkumníci toto setkání popsali jako „polibek a zachycení“.
Pluto by se v té době otočilo jednou za tři hodiny (délka dne na Plutu je dnes asi 150 hodin), takže by se obě tělesa při spojení třikrát otočila. Úhlový moment rotujícího Pluta by pak Charona pomalu odstrkoval, ale ten by zůstal i nadále v jeho blízkosti.
Tvrdost obou těles zabránila jejich významnějšímu poškození, byť samozřejmě jejich kontakt nezůstal bez následků. Charon ztratil většinu svého ledu na povrchu, stopy po tanci by samozřejmě zůstaly i na Plutu.
A onen vášnivý kontakt může mít následky v podobě zrození čtyř měsíčních dětí, které Pluto v současnosti obíhají, tedy měsíců Nix, Styx, Kerberos a Hydra, které mohly vzniknout z úlomků, které kontakt způsobil.
Zda je tato hypotéza pravdivá však bude muset potvrdit další sonda, která by Pluto a Cháron navštívila. Dosud jediným návštěvníkem ze země, který kolem Pluta proletěl, byl v roce 2015 aparát NASA New Horizons, který nyní míří pryč ze Sluneční soustavy.