Domů     Zajímavosti
Stoly pro práci ve stoje nechrání před kardiovaskulárními nemocemi

Dlouhodobé sezení je podle lékařů pro organismus stejně škodlivé jako kouření. Zvyšuje riziko rozvoje kardiovaskulárních nemocí, obezity a s ní souvisejících potíží, stejně jako bolesti bederní či krční páteře.

Jedním z navrhovaných řešení byla práce ve stoje u tomu přizpůsobenému stolu. Nyní se ukazuje, že ani ta riziko onemocnění srdce nesnižuje..

Příliš dlouhé sezení u pracovního stolu, ještě často doprovázené koukáním do monitoru počítače, je metlou moderní doby. Strnulé sezení bez pohybu vede k tomu, že tělo spaluje méně tuků, v těle proudí krev pomaleji, a mastné kyseliny tak mohou snadněji způsobit ucpání cév vedoucích k srdci.

Svaly bez pohybu rovněž nereagují tak rychle na inzulin, jako když jsou namáhané, což zvyšuje riziko vzniku diabetu 2. typu.

Minimum pohybu oslabuje rovněž imunitní systém člověka, který je tak náchylnější k nemocem, a to včetně rakoviny. Při strnulém sezení nedochází k dostatečnému okysličování krve, která proudí do mozku, což negativně ovlivňuje jeho výkon.

Při dlouhodobém sezení trpí i meziobratlové ploténky, které jsou stlačeny, vysychají a postupně tvrdnou, takže ztrácí svoji funkci tlumiče mezi obratli. V důsledku toho se mohou rozvinout bolesti zad.

Stání dlouhé sezení nenahradí

Sezení zvyšuje i riziko žilní trombózy, vznik křečových žil a otoků, případně krevních sraženin. Nedostatek pohybu nestimuluje kosti, a tak hrozí osteoporóza. Nevyužívané svaly se zkracují, což vede ke zhoršení tělesné stability i vzhledu člověka.

V průměru sedí člověk 9,3 hodiny denně. To je více než stráví spánkem (7,7 hodiny). Jenže práce musí být odvedena. Odborníci proto před nedávnem přišli s doporučením trávit více času v práci stáním u tomu přizpůsobenému stolu.

Vědci z University of Sydney zkoumali po více než 7 let vliv sezení a stání na rozvoj onemocnění srdce na vzorku 80 tisících dospělých z Velké Británie, kteří netrpěli žádnými kardiovaskulárními onemocněními, aby došli k překvapivým závěrům.

Stání delší než dvě hodiny denně zvyšuje riziko oběhových problémů, jako jsou křečové žíly nebo hluboká žilní trombóza, o 11 % na každých dalších 30 minut stání. Navíc ani nesnižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, jako je srdeční selhání, mrtvice nebo onemocnění koronárních tepen.

Důležitou prevencí  je pohyb

Delší stání při práci tak není ideální náhradou dlouhého sezení. Podle profesora Emmanuela Stamatakise z Mackenzie Wearables Research Hub je jedinou nadějí pro lidi, toužící vyhnout se negativním zdravotním důsledkům dlouhého sezení či stání, pravidelný pohyb.

I krátká přestávka v práci na protažení se počítá, stejně jako použití schodů místo výtahu. Po práci je pak ideální procházka ve svižném tempu.

Stoly pro práci ve stoje však nemusí být zatraceny, pokud jsou výškově nastavitelné. Studie University of Waterloo považuje za ideální střídání pozic, strávit čtyři hodiny z osmihodinové pracovní doby sezením a čtyři stáním.

Člověk by ale ani tak neměl dlouho sedět. Doporučuje se pravidlo 20-8-2, tedy 20 minut sezení, 8 minut stání a 2 minuty pohybu. Je tak především o nalezení rovnováhy mezi pohybem a klidem, aby tělo netrpělo ve strnulé pozici příliš dlouho.

Foto: Pixabay
Zdroje informací: Guardian https://www.theguardian.com/society/2024/oct/16/standing-desks-may-be-bad-for-your-health-study-suggests
Štítky:
Související články
V Maďarsku a na Slovensku byla potvrzena ohniska slintavky a kulhavky. Poslední hlášené místo se přitom nachází jen asi 40 km od hranic s Českem. Nemoc postihující sudokopytníky je extrémně nakažlivá a pro zamezení jejímu šíření je nutné vybíjet celé chovy. Podaří se Česku vyhnout zavlečení nemoci? Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc […]
Vesmír Zajímavosti 28.3.2025
Splnění plánu vyslat lidskou posádku na Mars bude možná náročnější, než se původně zdálo, a to kvůli přítomnosti toxického prachu, který by mohl významně ohrožovat zdraví astronautů. Před cestou tak bude třeba identifikovat možná zdravotní rizika a přizpůsobit tomu osobní ochranné pomůcky tak, aby zdraví astronautů bylo ochráněno. Během misí Apollo na Měsíc byli astronauti […]
Už v 60. letech minulého století byla prokázána souvislost mezi nízkými hladinami vitaminu D v těle a roztroušenou sklerózou, ovšem žádné z tehdy provedených klinických studií se nepodařilo prokázat, že vysoké dávky vitaminu D mohu progresi nemoci zvrátit. Odborníci z univerzity ve francouzském Montpellier věří, že jim se to nyní povedlo. Roztroušená skleróza je chronické […]
Automobilka Toyota Motor Europe (TME) vybuduje nový typ provozu pro systematické zpracování vozidel na konci jejich životnosti. Oddělení pod názvem Toyota Circular Factory má v rámci recyklačního procesu uvést maximum materiálu z rozebíraných aut zpět do výroby. První takový provoz bude umístěný v rámci závodu společnosti Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) v Burnastonu, kde se […]
Nedávný výzkum konečně rozluštil záhadu, s níž si medicína lámala hlavu po staletí: Odkud se vzala syfilis. Potvrdil spekulace, že infekci přivezli Kolumbovi námořníci, kteří se nakazili v nově objeveném kontinentě.   Málokterá jiná infekce budí takový děs a současně jistou negativní fascinaci. Že nevyvolávala takový odpor jako třeba lepra, která podobně deformuje tělo, zjevně souvisí se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz