Domů     Příroda
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
Martin Janda 13.10.2024

Ničivé záplavy, které zasáhly střední Evropu a vyhnaly z domovů tisíce lidí, jsou varovným signálem rostoucí hrozby extrémního počasí. Katastrofa postihla šest zemí a upozorňuje na měnící se klima, které způsobuje stále častější a intenzivnější povětrnostní jevy..

Změna klimatu výrazně ovlivňuje extrémní povětrnostní jevy, jako jsou například záplavy, které minulý měsíc zasáhly šest evropských zemí. Povodně zaplavily velké části střední Evropy a pokryly celé obce i dopravní systémy hnědou, zakalenou vodou.

Záplavy, které postihly především Rumunsko, Polsko, Českou republiku a Rakousko, ale také Slovensko a Maďarsko si dosud vyžádaly nejméně 27 životů, přičemž další lidé jsou stále pohřešováni. Tisíce lidí pak byly evakuovány.

„Tyto záplavy jsou jasnou připomínkou rostoucí hrozby extrémního počasí způsobeného změnou klimatu,“ uvedla generální tajemnice Evropské klimatické výzkumné aliance Sissi Knispel de Acosta, která se skládá z výzkumných skupin studujících globální oteplování.

Rekordní srážky jsou výsledkem pomalu se pohybujícího nízkotlakového systému s názvem Boris, který během čtyř dnů přinesl pětinásobek průměrných zářijových srážek.

Tento povětrnostní systém byl podpořen příchodem arktického vzduchu ze severu, což způsobilo prudký pokles teplot během 24 hodin. Ačkoli takové náhlé ochlazení není v pozdním létě v Evropě zcela neobvyklé, podle klimatologa z Michiganské univerzity Richarda Rooda, by se v budoucnu mohlo stát častějším jevem.

Studený vzduch se střetl s teplejším vzduchem z jihu, který byl nasycen vodní párou. Tato vlhkost pocházela z neobvykle teplého Středozemního moře, které minulý měsíc zaznamenalo nejvyšší teplotu v historii.

„Klima je dnes natolik teplé, že každá bouře nebo povětrnostní událost je tím ovlivněna,“ řekl Rood. „Je nemožné mít extrémní událost, která by neměla nějakou spojitost se změnou klimatu.“.

Ačkoli záplavy byly vždy přirozeným jevem, silnější deště přicházejí stále častěji v důsledku rostoucích emisí skleníkových plynů, které jsou převážně způsobeny spalováním fosilních paliv. Vyšší teploty na zemi i na moři znamenají, že atmosféra pojme více vlhkosti.

Horká planeta navíc vytváří více energie, což způsobuje intenzivnější srážky a může vést k ničivějším bouřím. „Abychom v budoucnu předešli takovýmto katastrofálním následkům, musíme v Evropě zrychlit adaptaci na záplavy,“ dodala Knispel de Acosta.

Mezi tyto adaptace může patřit zlepšení systémů nakládání s dešťovou vodou, lepší městské plánování, dostupnější systémy včasného varování a větší investice do zelené infrastruktury, jako je nahrazení betonových ploch propustnějšími materiály nebo výsadba stromů.

„Naše infrastruktura byla postavena pro klima, které už neexistuje,“ řekla profesorka na Středoevropské univerzitě a místopředsedkyně Mezivládního panelu pro změnu klimatuDiana Urge-Vorsatz. Přestože se bouře stávají častějšími, i odborníci někdy zapomínají, jak jsou všudypřítomné.

Před příchodem Bouře Boris byla Urge-Vorsatz varována jiným klimatologem, aby se zásobila potravinami a nouzovými potřebami na alespoň tři dny. „Bude to opravdu špatné,“ řekl jí. Ona ho však neposlechla.

Poté hrozily záplavy a silný vítr i jejímu domovu poblíž Vídně. „Víme, že s klimatickou změnou jsou deště intenzivnější a častější, ale nikdo tomu nevěří, dokud to skutečně nepřijde,“ řekla Urge-Vorsatz. „Vždycky si myslíme, že se to děje ostatním, a že se to nám stát nemůže.“.

FOTO: FMT

Foto: Thaitimes
Související články
Příroda 22.5.2025
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny. Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity, však […]
Vědecký tým z Ostravské univerzity, Biologického centra Akademie věd ČR a dalších evropských a amerických institucí odhalil zásadní změnu v energetickém metabolismu parazita Vickermania ingenoplastis, který je v laboratoři chován již od roku 1971.   Tato změna spočívá ve ztrátě schopnosti mitochondrií vyrábět energii tradičním způsobem, což představuje unikátní adaptaci na umělé laboratorní podmínky.​ Přirozené […]
Objevy Příroda 19.5.2025
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i […]
Objevy Příroda 19.5.2025
Půlroční expedice doktorského studenta z Biologického centra AV ČR a Jihočeské univerzity na tropickém ostrově Nová Guinea přinesla jedinečný objev. František Vejmělka jako první zdokumentoval jednoho z největších myšovitých hlodavců světa – velekrysu Mallomys istapantap. Tento tajemný noční tvor obývá chladné mlžné horské pralesy a pláně v nadmořských výškách 3700 metrů a pro vědu byl znám pouze z několika […]
Příroda 18.5.2025
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bavorska, je prvním, u kterého byly identifikovány specializované terciální peří na části horních končetin. Tato pera vytvářejí aerodynamický přechod mezi křídlem a tělem, což je adaptace […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz