Domů     Příroda
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
Martin Janda 13.10.2024

Ničivé záplavy, které zasáhly střední Evropu a vyhnaly z domovů tisíce lidí, jsou varovným signálem rostoucí hrozby extrémního počasí. Katastrofa postihla šest zemí a upozorňuje na měnící se klima, které způsobuje stále častější a intenzivnější povětrnostní jevy..

Změna klimatu výrazně ovlivňuje extrémní povětrnostní jevy, jako jsou například záplavy, které minulý měsíc zasáhly šest evropských zemí. Povodně zaplavily velké části střední Evropy a pokryly celé obce i dopravní systémy hnědou, zakalenou vodou.

Záplavy, které postihly především Rumunsko, Polsko, Českou republiku a Rakousko, ale také Slovensko a Maďarsko si dosud vyžádaly nejméně 27 životů, přičemž další lidé jsou stále pohřešováni. Tisíce lidí pak byly evakuovány.

„Tyto záplavy jsou jasnou připomínkou rostoucí hrozby extrémního počasí způsobeného změnou klimatu,“ uvedla generální tajemnice Evropské klimatické výzkumné aliance Sissi Knispel de Acosta, která se skládá z výzkumných skupin studujících globální oteplování.

Rekordní srážky jsou výsledkem pomalu se pohybujícího nízkotlakového systému s názvem Boris, který během čtyř dnů přinesl pětinásobek průměrných zářijových srážek.

Tento povětrnostní systém byl podpořen příchodem arktického vzduchu ze severu, což způsobilo prudký pokles teplot během 24 hodin. Ačkoli takové náhlé ochlazení není v pozdním létě v Evropě zcela neobvyklé, podle klimatologa z Michiganské univerzity Richarda Rooda, by se v budoucnu mohlo stát častějším jevem.

Studený vzduch se střetl s teplejším vzduchem z jihu, který byl nasycen vodní párou. Tato vlhkost pocházela z neobvykle teplého Středozemního moře, které minulý měsíc zaznamenalo nejvyšší teplotu v historii.

„Klima je dnes natolik teplé, že každá bouře nebo povětrnostní událost je tím ovlivněna,“ řekl Rood. „Je nemožné mít extrémní událost, která by neměla nějakou spojitost se změnou klimatu.“.

Ačkoli záplavy byly vždy přirozeným jevem, silnější deště přicházejí stále častěji v důsledku rostoucích emisí skleníkových plynů, které jsou převážně způsobeny spalováním fosilních paliv. Vyšší teploty na zemi i na moři znamenají, že atmosféra pojme více vlhkosti.

Horká planeta navíc vytváří více energie, což způsobuje intenzivnější srážky a může vést k ničivějším bouřím. „Abychom v budoucnu předešli takovýmto katastrofálním následkům, musíme v Evropě zrychlit adaptaci na záplavy,“ dodala Knispel de Acosta.

Mezi tyto adaptace může patřit zlepšení systémů nakládání s dešťovou vodou, lepší městské plánování, dostupnější systémy včasného varování a větší investice do zelené infrastruktury, jako je nahrazení betonových ploch propustnějšími materiály nebo výsadba stromů.

„Naše infrastruktura byla postavena pro klima, které už neexistuje,“ řekla profesorka na Středoevropské univerzitě a místopředsedkyně Mezivládního panelu pro změnu klimatuDiana Urge-Vorsatz. Přestože se bouře stávají častějšími, i odborníci někdy zapomínají, jak jsou všudypřítomné.

Před příchodem Bouře Boris byla Urge-Vorsatz varována jiným klimatologem, aby se zásobila potravinami a nouzovými potřebami na alespoň tři dny. „Bude to opravdu špatné,“ řekl jí. Ona ho však neposlechla.

Poté hrozily záplavy a silný vítr i jejímu domovu poblíž Vídně. „Víme, že s klimatickou změnou jsou deště intenzivnější a častější, ale nikdo tomu nevěří, dokud to skutečně nepřijde,“ řekla Urge-Vorsatz. „Vždycky si myslíme, že se to děje ostatním, a že se to nám stát nemůže.“.

FOTO: FMT

Foto: Thaitimes
Související články
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak můžeme pěstovat brambory odolné vůči horku, nebo rýži, která přežije záplavy. Jak to ale bývá, revoluce někdy požírá vlastní děti. V roce 2023 spláchly Indii silné monzunové deště. Zatopené […]
„Předpokládám, že jsem změnil svět,“ nechal se slyšet Joe Farman, jeden z autorů studie, která před 40 lety oznámila objev díry v ozonové vrstvě klenoucí se nad Antarktidou. Nepřeháněl. Objev změnil mezinárodní vztahy, způsob, jakým žijeme i výrobky, které nakupujeme. Ať už to bylo globální oteplování, nebo okyselování oceánů, v posledním půlstoletí lidstvo čelilo hned několika vážným […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
V Maďarsku a na Slovensku byla potvrzena ohniska slintavky a kulhavky. Poslední hlášené místo se přitom nachází jen asi 40 km od hranic s Českem. Nemoc postihující sudokopytníky je extrémně nakažlivá a pro zamezení jejímu šíření je nutné vybíjet celé chovy. Podaří se Česku vyhnout zavlečení nemoci? Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz