Automobilka JLR na výrobu a testování elektromobilů v Coventry rozšířil svůj seznam nových zaměstnanců o nevšedního kolegu v podobě čtyřnohého robotického psa jménem Rover.
Vzhledem k tomu, že testovací centrum je složité a energeticky náročné prostředí s tisíci zařízeními, které vyžaduje neustálý dohled, má Roverova role hlídacího psa pro JLR a její lidské kolegy zásadní význam – šetří jim drahocenný čas včasným odhalením potenciálních provozních problémů a opotřebení zařízení.
Tím zajišťuje, že testování a vývoj před uvedením modelu Range Rover Electric na trh budou probíhat podle plánu.
Ve službě 24/7
Stejně jako běžný hlídací pes má Rover v továrně vlastní boudu, kde pravidelně pobývá a kde si mezi směnami dobíjí svou 50V baterii. Na rozdíl od běžného psa však robot společnosti Boston Dynamics může pracovat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, a nerozptylují ho hlasité zvuky, neobvyklé vizuální vjemy ani pachy.
Rover je plně automatizovaný a pohybuje se po řadě předem nastavených tras, provádí až 24 hlídek ve dne i v noci a využívá při tom umělou inteligenci k fyzickému otevírání dveří, výstupu do schodů a pečlivé navigaci v oblastech s vysokým provozem.
Rover nepřetržitě provádí měření a kontrolu ventilů a strojů, čímž při těchto úkonech eliminuje riziko lidské chyby. Zároveň dovoluje technikům lépe využít čas analýzou Roverem získaných dat, aby mohli provádět hlubší předpovědi obchodu a údržby nebo provádět opravy.
Extra smysly
Čtyřnohý pomocník plní své povinnosti s přehledem, a to díky přirozené obratnosti, kterou mu propůjčují čtyři nohy a robotická ruka. Ty jsou zase maximálně využívány jeho pokročilými palubními senzory – „slyší“ případné úniky plynu, které by jinak lidské uši nezaznamenaly, a pomocí tepelných senzorů rychle vyhodnocuje teplotu baterií, čímž zajišťuje, že technici mohou bezpečně pokračovat v práci.
„Klíč ke strategii Reimagine společnosti JLR je neustálá spolupráce se špičkovými odborníky v oboru a vývoj pokročilých robotických řešení, která pracují v harmonii s našimi zaměstnanci ve prospěch našich klientů.
Spolupráce, jako je tato s Boston Dynamics, umožňuje našim inženýrům pracovat bezpečněji a chytřeji. Nejenže jsou nezbytné pro realizaci naší ambice do roku 2030 elektrifikovat naše značky Range Rover, Defender, Discovery a Jaguar, ale hrají také důležitou roli při zajišťování toho, aby vozy, které sjedou z linky, měly v sobě jen ty nejlepší baterie,“ řekl Gonzalo Ejarque-Rinaldini, odborník na automatizaci a robotiku ve společnosti JLR.
Vzhledem k tomu, že Rover společnosti Boston Dynamics již plní důležité úkoly v rámci závodu společnosti JLR na výrobu a testování elektromobilů v Lyons Parku, JLR nyní zjišťuje možné scénáře budoucího využití flotily robotických čtyřnožců v rámci celého svého globálního působení v průmyslu.
A to včetně závodu v Solihullu, kde jsou v plném proudu přípravy na uvedení modelu Ranger Rover Electric na trh a kde i Jaguar zahájí novou éru čistě elektrické moderní luxusní značky – první z nich bude čtyřdveřové GT, nejvýkonnější a nejudržitelnější Jaguar všech dob s dojezdem zhruba 700 km, s cenou začínající na 100 000 liber.
Budoucnost ve voltech
Investice společnosti JLR do robotiky je součást širších investic tohoto výrobce luxusních vozů v hodnotě 18 miliard liber do strategie Reimagine, přičemž v Lyons Parku se osvědčilo i využití robotů pro plazmové čištění.
Tito roboti hrají klíčovou roli při odstraňování mikroskopických, lidskému oku neviditelných částic prachu z článků baterie před jejich lepením.