Domů     Medicína
První okamžiky lidského života pod drobnohledem vědců
Jan Zelenka 19.9.2024

Narození zdravého dítěte není zdaleka taková samozřejmost, jak by se mohlo zdát. Jen zhruba každé třetí počaté lidské embryo je schopno dát vzniknout těhotenství, které je zakončeno příchodem dítěte na svět.

Nejranější fáze lidského života jsou totiž plné překážek, které ne každý zárodek dovede překonat. Aktuální výzkum českých vědců publikovaný v prestižním vědeckém časopise Nature Communications poodhaluje tajemství vzniku nového lidského života.

V publikované práci jsme se zabývali studiem prvního embryonálního dělení, které se odehrává krátce po oplození. Jedná se o klíčový vývojový moment, kdy se mateřské a otcovské chromozomy poprvé potkávají a nová kombinace genetické informace musí být rovnoměrně distribuována do dvou dceřiných buněk,“ přibližuje problematiku první autor publikované studie MUDr. Volodymyr Porokh z Ústavu histologie a embryologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Jejich dalším dělením pak vzniká celý nový organismus. „My jsme zjistili , že prostorová orientace buněčného dělení oplozeného vajíčka není náhodná a významně ovlivňuje šanci na úspěšný embryonální vývoj.“ .

MUDr. Volodymyr Porokh z Ústavu histologie a embryologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity

Dříve z myší, teď jinak

Výsledky publikované studie opravují učebnicová schémata. Ta vycházejí z dat získaných z pokusů na myších, jejichž reprodukční biologie se však od té lidské značně liší.

Autoři studie zároveň upozorňují na to, že některé chyby prvního embryonálního dělení mohou být později ve vývoji opraveny. Tato pozorování mají i praktický dopad, protože mění pohled na znaky, které byly až dosud považovány za negativní ukazatele kvality IVF embryí.

Unikátní pohled na nejranější fáze lidského života, které stále skrývají mnoho tajemství, umožnily vědcům záznamy časosběrného snímání vývoje embryí pořízené v rámci léčby neplodnosti ve spolupracujícím centru asistované reprodukce.

„IVF centra provádí monitorování vývoje embryí již víc než 15 let. Je to bezpečná technika, která klinickým embryologům pomáhá komplexněji posoudit kvalitu embrya a jeho vhodnost pro přenos do dělohy.

Vždy je lepší vidět celý film než jen pár momentálních záběrů,“ vysvětluje vedoucí výzkumného týmu PharmDr. Zuzana Holubcová, Ph.D. (Ústav histologie a embryologie LF MU) a zdůrazňuje, že v rámci výzkumu nebylo do vývoje embryí nijak zasahováno, veškeré závěry jsou odvozené z pozorování anonymizovaných obrazových záznamů.

Tři hodiny počátku života za čtyři roky

Biologický proces, který výzkumníci zkoumali, trvá 2–3 hodiny. Celá studie však byla opravdový maraton. „Sběr záznamů probíhal víc než 4 roky. Pak jsme museli čekat, až klinika obdrží zprávu od pacientů, jak těhotenství dopadlo.

Následně každé video analyzovalo několik lidí, aby se co nejvíc omezila subjektivita hodnocení. Museli jsme nasbírat dostatečné množství dat, aby náš soubor byl reprezentativní a my mohli vyvozovat obecné závěry.

Jenom recenzní řízení článku pak zabralo skoro rok,“ vypočítává doktorka Holubcová.

Klíčovým předpokladem pro realizaci publikované studie byla spolupráce vědecké a klinické laboratoře. „Díky spolupráci s vědci si rozšiřujeme obzory, vyměňujeme názory a zkušenosti. To nám umožňuje neustále zvyšovat kvalitu péče poskytované našim pacientům, kteří si k nám přicházejí splnit sen o založení rodiny,“ doplňuje Mgr.

Soňa Kloudová Ph.D., vedoucí embryologické laboratoře kliniky Reprofit International v Brně, která je spoluautorkou studie.

Foto: MUNI, AI
Související články
Vysoká hladina cholesterolu v krvi způsobuje jeho ukládání v cévách, což je zužuje a může vést k vážným zdravotním problémům, jako jsou srdeční infarkty a mozkové mrtvice. Vědci proto nyní testují experimentální lék, který umí hladinu „špatného“ LDL cholesterolu v krvi snížit, a to úpravou genů. Společnost Verve Terapeutics testovala svůj nový lék VERVE-102 na […]
Medicína Vesmír 17.7.2025
Myší kosmonauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) odhalují tajemství dlouhodobého pobytu ve vesmíru – od chování v mikrogravitaci až po změny na úrovni genů. Od dob Apolla 17, kdy pět „lunárních myší“ obletělo Měsíc, až po současné experimenty na ISS se myši staly klíčem k pochopení toho, jak dlouhodobý pobyt ve vesmíru ovlivňuje (lidské) tělo. […]
Jako věčné chemikálie jsou označovány chemické sloučeniny obsahující fluor, ze kterých je zhotovována řada vodě, mastnotě a skvrnám odolných výrobků, jako je nepřilnavé nádobí či oblečení do deště. Jenže tyto chemikálie se dostávají i do našich těl a jsou spojovány s řadou zdravotních problémů. Nyní se ukazuje, že si s nimi naštěstí do jisté míry […]
Medicína 14.7.2025
V roce 2023 zemřelo v důsledku užívání tabáku celosvětově více než 7 milionů lidí. Tabák zůstává hlavním rizikovým faktorem úmrtí u mužů, kde způsobil 5,59 milionu úmrtí. U žen se pak umístil na sedmém místě s 1,77 milionu úmrtí. Tabák stojí za přibližně každou osmou smrtí na světě a v některých zemích počet úmrtí prudce […]
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz